Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: buszowanie

buszowanie, buszowanie, buszówka

o psie myśliwskim: przeszukiwanie trzcin i zarośli w pogoni za ptactwem lub zwierzyną.

Buszowanie to umiejętność charakterystyczna dla psów myśliwskich, polegająca na przeszukiwaniu trzcin i zarośli w poszukiwaniu ptactwa lub zwierzyny. Jest to kluczowy element szkolenia psa myśliwskiego, wymagający od niego dużej wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Podczas buszowania pies musi skupić się na przeszukiwaniu dużych obszarów, aby znaleźć swoją ofiarę. Wymaga to od niego również rozpoznania różnych zapachów i dźwięków, co umożliwia skuteczne śledzenie zwierzyny. Wyszkolenie psa do buszowania obejmuje naukę różnych technik przeszukiwania terenu oraz koncentrację na rozpoznawaniu znaków obecności zwierząt łownych. Psychology osiągające biegłość w tej umiejętności stają się skutecznymi pomocnikami podczas polowań, ale wymaga to po nich cierpliwości oraz zdolności koncentracji podczas poszukiwań.

Buszowanie jest ważnym aspektem polowania z udziałem psów myśliwskich, ponieważ umożliwia im odnalezienie oraz zlokalizowanie zwierzyny w trudno dostępnych terenach takich jak gęste zarośla czy trzciny. To także możliwość wykorzystania naturalnych predyspozycji psa myśliwskiego do znalezienia ofiary, zarówno poprzez tropienie zapachów jak i obserwację terenu w poszukiwaniu ruchu lub innych oznak obecności zwierząt łownych. Wszystkie te aspekty sprawiają, że umiejętność buszowania jest kluczowym elementem szkolenia i ugruntowanej współpracy między psem a myśliwym. Dzięki temu psie myśliwskie stają się nieocenionymi partnerami dla myśliwego podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj buszowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka

ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na (...)

basista

jeleń wyróżniający się basowym głosem.

bytować

o zwierzynie żyjącej w łowisku.

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

bydlarz

pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).

bródka

krótkie piórka ułożone w płaską szczoteczkę, wyrastającą z jednej stosiny tuż przy nasadzie ogona słonki (trofeum).

bażant kolchijski, bażant kolchijski, obrożny

bażant zwyczajny posiadający białą obrożę na szyi.

barwa

dawna nazwa farby zwierciny.

bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski, bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski (Phasianus colchicus L.)

ptak łowny z rodziny bażan- towatych, z rzędu kuraków. Pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Azji, do Polski sprowadzony w XVIII w. Samieć jest barwnie upierzony o metalicznym połysku (...)