Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: buszowanie

buszowanie, buszowanie, buszówka

o psie myśliwskim: przeszukiwanie trzcin i zarośli w pogoni za ptactwem lub zwierzyną.

Buszowanie to umiejętność charakterystyczna dla psów myśliwskich, polegająca na przeszukiwaniu trzcin i zarośli w poszukiwaniu ptactwa lub zwierzyny. Jest to kluczowy element szkolenia psa myśliwskiego, wymagający od niego dużej wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Podczas buszowania pies musi skupić się na przeszukiwaniu dużych obszarów, aby znaleźć swoją ofiarę. Wymaga to od niego również rozpoznania różnych zapachów i dźwięków, co umożliwia skuteczne śledzenie zwierzyny. Wyszkolenie psa do buszowania obejmuje naukę różnych technik przeszukiwania terenu oraz koncentrację na rozpoznawaniu znaków obecności zwierząt łownych. Psychology osiągające biegłość w tej umiejętności stają się skutecznymi pomocnikami podczas polowań, ale wymaga to po nich cierpliwości oraz zdolności koncentracji podczas poszukiwań.

Buszowanie jest ważnym aspektem polowania z udziałem psów myśliwskich, ponieważ umożliwia im odnalezienie oraz zlokalizowanie zwierzyny w trudno dostępnych terenach takich jak gęste zarośla czy trzciny. To także możliwość wykorzystania naturalnych predyspozycji psa myśliwskiego do znalezienia ofiary, zarówno poprzez tropienie zapachów jak i obserwację terenu w poszukiwaniu ruchu lub innych oznak obecności zwierząt łownych. Wszystkie te aspekty sprawiają, że umiejętność buszowania jest kluczowym elementem szkolenia i ugruntowanej współpracy między psem a myśliwym. Dzięki temu psie myśliwskie stają się nieocenionymi partnerami dla myśliwego podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj buszowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bielactwo

inaczej albinizm.

brok

dawna myśliwska nazwa bardzo drobnego śrutu.

buchta

inaczej buchtowisko.

budowisko

inaczej gawra.

biotop

środowisko życia organizmów, odznaczające się swoistymi układami warunków ekologicznych (np. staw), które różnią go od sąsiadujących z nim. innych b.

brochowisko

inaczej babrzysko.

blaski

inaczej trzeszcze.

Białowieska Puszcza

największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, (...)

bekasy

nazwa kilku gatunków ptaków łownych z rodziny brodźców. W Polsce występują: bekasik, dubelt i kszyk. Do b. niektórzy zaliczają też słonkę, należącą do tej samej rodziny.

bruzda

1) wgłębienie na łykach (zwykle mnogie) starych byków jelenia;
2) wgłębienie w profilu gwintowania lufy.