Definicja hasła: buszowanie
- buszowanie, buszowanie, buszówka
o psie myśliwskim: przeszukiwanie trzcin i zarośli w pogoni za ptactwem lub zwierzyną.
Buszowanie to umiejętność charakterystyczna dla psów myśliwskich, polegająca na przeszukiwaniu trzcin i zarośli w poszukiwaniu ptactwa lub zwierzyny. Jest to kluczowy element szkolenia psa myśliwskiego, wymagający od niego dużej wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Podczas buszowania pies musi skupić się na przeszukiwaniu dużych obszarów, aby znaleźć swoją ofiarę. Wymaga to od niego również rozpoznania różnych zapachów i dźwięków, co umożliwia skuteczne śledzenie zwierzyny. Wyszkolenie psa do buszowania obejmuje naukę różnych technik przeszukiwania terenu oraz koncentrację na rozpoznawaniu znaków obecności zwierząt łownych. Psychology osiągające biegłość w tej umiejętności stają się skutecznymi pomocnikami podczas polowań, ale wymaga to po nich cierpliwości oraz zdolności koncentracji podczas poszukiwań.
Buszowanie jest ważnym aspektem polowania z udziałem psów myśliwskich, ponieważ umożliwia im odnalezienie oraz zlokalizowanie zwierzyny w trudno dostępnych terenach takich jak gęste zarośla czy trzciny. To także możliwość wykorzystania naturalnych predyspozycji psa myśliwskiego do znalezienia ofiary, zarówno poprzez tropienie zapachów jak i obserwację terenu w poszukiwaniu ruchu lub innych oznak obecności zwierząt łownych. Wszystkie te aspekty sprawiają, że umiejętność buszowania jest kluczowym elementem szkolenia i ugruntowanej współpracy między psem a myśliwym. Dzięki temu psie myśliwskie stają się nieocenionymi partnerami dla myśliwego podczas polowania.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj buszowanie w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- berdebuska
nazwa jednej z dawnych strzelb.
- biała stopa
teren pokryty śniegiem; polowanie na białą stopę, to polowanie na śniegu.
- berło
drążek na który sadza się ptaka łowczego,
- badyle
1) nogi daniela, jelenia i łosia;
2) poroże badylarza.
- bębenek
wabik na kuropatwy, zrobiony z naparstka obszytego z jednej strony irchą, na której napięty jest koński włos.
- białozór
inaczej sokół białozór.
- broń odprzodowa
dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez wylot lufy). Najpierw myśliwy nasypywał prochu a następnie wbijał do lufy pocisk. Broń odprzodowa stosowana była od XIV do XIX w.
- Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka
ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na (...)
- bezpieczeństwo na polowaniu
środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu (...)
- budka
1) zasłona z gałęzi stosowana przy polowaniach na cietrzewie i bataliony;
2) paśnik dla kuropatw ustawiany w polu.