Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: berło

berło

drążek na który sadza się ptaka łowczego,

Berło jest długim, cienkim drążkiem służącym do sadzenia ptaka łowczego. Jest jednym z kluczowych elementów wyposażenia łowczego, umożliwiającym obserwację ptaka w locie oraz wykonywanie manewrów lotniczych. Berło, najczęściej wykonane z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego, może mieć kilka do kilkunastu centymetrów długości i szerokość od około pięciu do dziesięciu centymetrów. Jego koniec jest wyposażony w małą kulkę lub inny element umożliwiający ptakowi swobodne siedzenie na drążku. Berło jest przymocowane do uprzęży ptaka łowczego i pozostaje na nim także podczas lotu, umożliwiając wielofunkcyjne zastosowanie podczas polowań oraz treningu ptaka.

Ponadto berła są wykorzystywane do transportu ptaków między miejscami polowań oraz na inne wydarzenia łowieckie. Ich trwała konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo ptakom podczas transportu. Dodatkowo berła mogą być także używane do treningu ptaka łowczego - pomagając w nauce określonych manewrów lotniczych. Z uwagi na różnorodną materię, z jakiej są wykonane berła, a także ich specjalistyczne zastosowanie, stanowią one kluczowy element wyposażenia każdego łowcy specjalizującego się w polowaniach za pomocą ptaków szkolonych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj berło w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bażantowate, bażantowate (Phasianidae)

rodzina ptaków z rzędu kuraków, W Polsce żyją dziko 3 gatunki łowne: bażant, kuropatwa i przepiórka.

bażantarnik

wykwalifikowany pracownik prowadzący hodowlę w bażantarni

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

batalion, bojownik, batalion, bojownik (Philoma- chus pugnax L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, rzędu siewkowatych. Długość samca 30-33 cm, samicy 24- 27 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 57-60 cm oraz 45-50 cm. Ma dość wysokie nogi, prosty (...)

bernikla obrożna, bernikla obrożna (Branta bernikla L.)

gęś gnieżdżąca się w obrębie koła polarnego. W Polsce można spotkać b. w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia.

bezpieczeństwo na polowaniu

środki ostrożności, które należy I przestrzegać podczas polowania. Trzeba pamiętać, że broń na polowanie i z polowania przenosimy rozładowaną w futerale. Broń ładujemy po zajęciu (...)

broń myśliwska

broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)

bażant kolchijski, bażant kolchijski, obrożny

bażant zwyczajny posiadający białą obrożę na szyi.

bałwanica

żerdka, na której umieszcza się bałwana.

buchtowanie

rycie gleby przez dziki w poszukiwaniu pożywienia.