Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: berło

berło

drążek na który sadza się ptaka łowczego,

Berło jest długim, cienkim drążkiem służącym do sadzenia ptaka łowczego. Jest jednym z kluczowych elementów wyposażenia łowczego, umożliwiającym obserwację ptaka w locie oraz wykonywanie manewrów lotniczych. Berło, najczęściej wykonane z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego, może mieć kilka do kilkunastu centymetrów długości i szerokość od około pięciu do dziesięciu centymetrów. Jego koniec jest wyposażony w małą kulkę lub inny element umożliwiający ptakowi swobodne siedzenie na drążku. Berło jest przymocowane do uprzęży ptaka łowczego i pozostaje na nim także podczas lotu, umożliwiając wielofunkcyjne zastosowanie podczas polowań oraz treningu ptaka.

Ponadto berła są wykorzystywane do transportu ptaków między miejscami polowań oraz na inne wydarzenia łowieckie. Ich trwała konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo ptakom podczas transportu. Dodatkowo berła mogą być także używane do treningu ptaka łowczego - pomagając w nauce określonych manewrów lotniczych. Z uwagi na różnorodną materię, z jakiej są wykonane berła, a także ich specjalistyczne zastosowanie, stanowią one kluczowy element wyposażenia każdego łowcy specjalizującego się w polowaniach za pomocą ptaków szkolonych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj berło w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bezoar, bezoar, Izy jelenia

oleista ciecz wydzielająca się w dołkach łzowych przeżuwaczy, zwłaszcza jeleni.

bączek

inaczej antabka.

burknięcie

charakterystyczny odgłos zrywającego się z ziemi jarząbka.

bażantowate, bażantowate (Phasianidae)

rodzina ptaków z rzędu kuraków, W Polsce żyją dziko 3 gatunki łowne: bażant, kuropatwa i przepiórka.

bielactwo

inaczej albinizm.

bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski, bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski (Phasianus colchicus L.)

ptak łowny z rodziny bażan- towatych, z rzędu kuraków. Pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Azji, do Polski sprowadzony w XVIII w. Samieć jest barwnie upierzony o metalicznym połysku (...)

bić

1) o ptaku łowczym: uderzać na zdobycz;
2) o broni myśliwskiej: strzelać.

bukiew

nasiona buka, ulubiona karma zwierzyny, szczególnie dzików. Jeżeli bukiew obrodzi w jakiejś okolicy, to dziki ściągają tam z całego terenu.

bukowisko

okres godowy łosi przypadający na wrzesień (zob. łaś).

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.