Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: berło

berło

drążek na który sadza się ptaka łowczego,

Berło jest długim, cienkim drążkiem służącym do sadzenia ptaka łowczego. Jest jednym z kluczowych elementów wyposażenia łowczego, umożliwiającym obserwację ptaka w locie oraz wykonywanie manewrów lotniczych. Berło, najczęściej wykonane z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego, może mieć kilka do kilkunastu centymetrów długości i szerokość od około pięciu do dziesięciu centymetrów. Jego koniec jest wyposażony w małą kulkę lub inny element umożliwiający ptakowi swobodne siedzenie na drążku. Berło jest przymocowane do uprzęży ptaka łowczego i pozostaje na nim także podczas lotu, umożliwiając wielofunkcyjne zastosowanie podczas polowań oraz treningu ptaka.

Ponadto berła są wykorzystywane do transportu ptaków między miejscami polowań oraz na inne wydarzenia łowieckie. Ich trwała konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo ptakom podczas transportu. Dodatkowo berła mogą być także używane do treningu ptaka łowczego - pomagając w nauce określonych manewrów lotniczych. Z uwagi na różnorodną materię, z jakiej są wykonane berła, a także ich specjalistyczne zastosowanie, stanowią one kluczowy element wyposażenia każdego łowcy specjalizującego się w polowaniach za pomocą ptaków szkolonych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj berło w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

butelka

postawa zaniepokojonego koguta głuszca z wyciągniętą ku górze szyją.

bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski, bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski (Phasianus colchicus L.)

ptak łowny z rodziny bażan- towatych, z rzędu kuraków. Pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Azji, do Polski sprowadzony w XVIII w. Samieć jest barwnie upierzony o metalicznym połysku (...)

buchtowanie

rycie gleby przez dziki w poszukiwaniu pożywienia.

bełt

krótka i ciężka strzała do kuszy; składa się z grotu i trzonu, zaopatrzonego w dolnej części w lotki.

broda

1) pęk piór na szyi głuszca;
2) kępa włosów pod dolną szczęką łosia
3) kępa włosów na grzbiecie kozicy;
4) zwisająca część grzywy jelenia.

buszowanie, buszowanie, buszówka

o psie myśliwskim: przeszukiwanie trzcin i zarośli w pogoni za ptactwem lub zwierzyną.

bobrowniczy, bobrowniczy (castorarius)
(...)

brek

typ czterokołowego odkrytego pojazdu konnego na resorach używanego do polowań na przełomie XVIII-XIX w.

blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)

rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)

broń myśliwska

broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)