Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: berło

berło

drążek na który sadza się ptaka łowczego,

Berło jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia łowczego. Jest to długi, cienki drążek, który służy do sadzenia ptaka łowczego. Berło może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal lub tworzywo sztuczne. Najczęściej używanym materiałem jest drewno, ponieważ jest lekkie i trwałe. Berło ma zwykle długość od kilku do kilkunastu centymetrów i szerokość od około pięciu do dziesięciu centymetrów. Na końcu berła znajduje się mała kulka lub inny element, który pozwala ptakowi na swobodne siedzenie na drążku.

Berło jest przymocowane do uprzęży ptaka łowczego i pozostaje na nim podczas lotu. Umożliwia to łowcy obserwowanie ptaka w locie i umożliwia mu wykonywanie manewrów lotniczych. Berło może być również używane do treningu ptaka łowczego, aby nauczyć go wykonywać określone manewry lotnicze.

Berła są również używane do transportu ptaków łowczych między miejscami polowań lub na inne wydarzenia łowieckie. Są one zazwyczaj wykonane z trwałego materiału, aby zapewnić bezpieczeństwo ptakom podczas transportu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj berło w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bałykowanie

czołganie się, pełzanie na brzuchu psa myśliwskiego.

bruceloza

inaczej choroba Banga.

bałabanówka

nazwa dawnej strzelby myśliwskiej (zob. sagalasówka)

broń odtylcowa

broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)

buchtowanie

rycie gleby przez dziki w poszukiwaniu pożywienia.

bielak

inaczej zając bielak.

bekasy

nazwa kilku gatunków ptaków łownych z rodziny brodźców. W Polsce występują: bekasik, dubelt i kszyk. Do b. niektórzy zaliczają też słonkę, należącą do tej samej rodziny.

badyle

1) nogi daniela, jelenia i łosia;
2) poroże badylarza.

bekiesza

okrycie z sukna podbite futrem używane na polowaniach w zimie, wprowadzone za czasów króla Stefana Batorego.

Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka

ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na (...)