Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: berło

berło

drążek na który sadza się ptaka łowczego,

Berło jest długim, cienkim drążkiem służącym do sadzenia ptaka łowczego. Jest jednym z kluczowych elementów wyposażenia łowczego, umożliwiającym obserwację ptaka w locie oraz wykonywanie manewrów lotniczych. Berło, najczęściej wykonane z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego, może mieć kilka do kilkunastu centymetrów długości i szerokość od około pięciu do dziesięciu centymetrów. Jego koniec jest wyposażony w małą kulkę lub inny element umożliwiający ptakowi swobodne siedzenie na drążku. Berło jest przymocowane do uprzęży ptaka łowczego i pozostaje na nim także podczas lotu, umożliwiając wielofunkcyjne zastosowanie podczas polowań oraz treningu ptaka.

Ponadto berła są wykorzystywane do transportu ptaków między miejscami polowań oraz na inne wydarzenia łowieckie. Ich trwała konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo ptakom podczas transportu. Dodatkowo berła mogą być także używane do treningu ptaka łowczego - pomagając w nauce określonych manewrów lotniczych. Z uwagi na różnorodną materię, z jakiej są wykonane berła, a także ich specjalistyczne zastosowanie, stanowią one kluczowy element wyposażenia każdego łowcy specjalizującego się w polowaniach za pomocą ptaków szkolonych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj berło w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

buchtowanie

rycie gleby przez dziki w poszukiwaniu pożywienia.

bałykowanie

czołganie się, pełzanie na brzuchu psa myśliwskiego.

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

bobrowanie

szukanie przez psa zmierzymy w zaroślach wodnych.

badyle

1) nogi daniela, jelenia i łosia;
2) poroże badylarza.

bukiet

gromadne zrywanie się barwnie upierzonych bażantów przed myśliwym.

basista

jeleń wyróżniający się basowym głosem.

bielenie

zdejmowanie skóry z ubitej zwierzyny.

broń odtylcowa

broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)