Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: berto

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.

Berto to drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Jest to tradycyjne narzędzie używane w łowiectwie do treningu i pracy ptaków łownych, takich jak sokoły, jastrzębie czy orły. Berto jest zazwyczaj wykonany z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego, o długości umożliwiającej swobodne usadzenie ptaka. Jest to ważny element wyposażenia myśliwskiego wykorzystywany do hodowli i szkolenia ptaków oraz do polowań.

Szkolenie ptaków łownych na berto odbywa się poprzez przymocowanie specjalnej przepaski lub kaptura do ich nóg, a następnie sadzenie ich na drążku. Ptaki te uczą się siedzenia na berto od młodego wieku, co pozwala im rozwijać instynkty łowieckie i ćwiczyć zdolności myśliwskie. Berto jest również używane podczas polowania z ptakami łownymi, gdzie ptak siedzi na drążku w oczekiwaniu na sygnał od myśliwego.

W przeszłości berto było również wykorzystywane do sadowienia puchacza podczas polowań z nim na drapieżniki. Pomimo ewolucji technik łowieckich, berto nadal pozostaje istotnym elementem tradycji łowieckiej i stanowi nieodłączny element dla pasjonatów sokolnictwa oraz hodowców ptaków łownych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj berto w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bieg myśliwski

współczesna hippiczna impreza sportowa rozgrywana przeważnie w dniu św. Huberta (3 XI), wywodząca się z polowań konnych na lisy.

brochowisko

inaczej babrzysko.

batalion, bojownik, batalion, bojownik (Philoma- chus pugnax L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, rzędu siewkowatych. Długość samca 30-33 cm, samicy 24- 27 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 57-60 cm oraz 45-50 cm. Ma dość wysokie nogi, prosty (...)

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

bałwan, bałwan, cień

wypchany cietrzew lub zrobiona z tektury jego makieta osadzona na żerdce - bałwanicy. B. umieszczony w koronie drzew (przeważnie brzóz) ma przywabiać cietrzewie.

barłóg

legowisko dzika lub niedźwiedzia.

bobki

odchody łosia, jelenia, daniela, muflona, sarny, zająca i królika.

bekas funtowy

gwarowe określenie dubella.

biel

białe czubki szczeciny porastającej grzbiet capa kozicy; stanowi jedno z trofeów kozicy.

bruceloza

inaczej choroba Banga.