Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: berto

berto

drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Dawniej na b. sadzano również puchacza podczas polowania z nim na drapieżniki.

Berto to drążek, na którym sadza się ptaka łowczego. Jest to tradycyjne narzędzie używane w łowiectwie do treningu i pracy ptaków łownych, takich jak sokoły, jastrzębie czy orły. Berto jest zazwyczaj wykonany z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego, o długości umożliwiającej swobodne usadzenie ptaka. Jest to ważny element wyposażenia myśliwskiego wykorzystywany do hodowli i szkolenia ptaków oraz do polowań.

Szkolenie ptaków łownych na berto odbywa się poprzez przymocowanie specjalnej przepaski lub kaptura do ich nóg, a następnie sadzenie ich na drążku. Ptaki te uczą się siedzenia na berto od młodego wieku, co pozwala im rozwijać instynkty łowieckie i ćwiczyć zdolności myśliwskie. Berto jest również używane podczas polowania z ptakami łownymi, gdzie ptak siedzi na drążku w oczekiwaniu na sygnał od myśliwego.

W przeszłości berto było również wykorzystywane do sadowienia puchacza podczas polowań z nim na drapieżniki. Pomimo ewolucji technik łowieckich, berto nadal pozostaje istotnym elementem tradycji łowieckiej i stanowi nieodłączny element dla pasjonatów sokolnictwa oraz hodowców ptaków łownych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj berto w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bukiew

nasiona buka, ulubiona karma zwierzyny, szczególnie dzików. Jeżeli bukiew obrodzi w jakiejś okolicy, to dziki ściągają tam z całego terenu.

baza paszowa

żer dostępny dla zwierzyny w danym łowisku.

brzemienna

jedynie o niedźwiedzicy noszącej płód.

bałamut

pies gończy gubiący trop, biegający po starym tropie lub głoszący ptaka, przez co wprowadza w błąd resztę psów.

butelka

postawa zaniepokojonego koguta głuszca z wyciągniętą ku górze szyją.

Browning

popularna broń samoczynna, której nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora Johna Browninga, również twórcy nadlufkt (1926 r.) stanowiącej podstawę produkcji, znana całym świecie, nadlufki (...)

bytować

o zwierzynie żyjącej w łowisku.

baza hodowlana

pogłowie zwierzyny konieczne do prowadzenia hodowli danego gatunku w łowisku.

blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)

rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)

bij!

rozkaz wydawany przez sokolnika ptakowi łowczemu, aby zaatakował zwierzynę.