Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bałwanica

bałwanica

żerdka, na której umieszcza się bałwana.

Bałwanica to żerdka lub słup drewniany, na której umieszcza się bałwana - naturalną lub sztuczną atrapę zwierzęcia łownego, służącą do przyciągania innych zwierząt. Bałwanice wykorzystywane są głównie podczas polowania na drapieżniki, takie jak wilki czy lisy. Zazwyczaj umieszcza się je w lesie lub na polanie, gdzie mogą one przyciągnąć zainteresowanie innych zwierząt drapieżnych.

Bałwanice są często wyposażone w specjalne mechanizmy, które pozwalają im na poruszanie się w sposób imitujący ruchy prawdziwego zwierzęcia. Mogą być również wyposażone w dźwięki lub zapachy mające na celu dodatkowo zainteresować drapieżniki.

Sztuczne bałwanycę najczęściej wykonane są z drewna, a ich kształt i wygląd starannie imitują prawdziwe zwierzęta łowne. Bałwanice stanowią ważny element strategii myśliwego podczas polowań, a ich umiejętne wykorzystanie może znacząco wpłynąć na skuteczność polowania.

Bałwanice stanowią więc istotne narzędzie dla myśliwego i pełnią niebagatelną rolę podczas polowań. Ich używanie wymaga jednak wiedzy i doświadczenia, aby skutecznie przyciągały drapieżniki oraz zapewniały bezpieczeństwo zarówno dla dzikich zwierząt, jak i dla samego myśliwego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bałwanica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka

ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na (...)

bielactwo

inaczej albinizm.

bałykowanie

czołganie się, pełzanie na brzuchu psa myśliwskiego.

bij!

rozkaz wydawany przez sokolnika ptakowi łowczemu, aby zaatakował zwierzynę.

bruceloza

inaczej choroba Banga.

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)

broń odtylcowa

broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)

bobrowanie

szukanie przez psa zmierzymy w zaroślach wodnych.

bekas dubelt

inaczej dubelt.

biel

białe czubki szczeciny porastającej grzbiet capa kozicy; stanowi jedno z trofeów kozicy.