Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: batalion, bojownik

batalion, bojownik, batalion, bojownik (Philoma- chus pugnax L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, rzędu siewkowatych. Długość samca 30-33 cm, samicy 24- 27 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 57-60 cm oraz 45-50 cm. Ma dość wysokie nogi, prosty dziób, ogon i kuper po bokach białe, na skrzydłach białą pręgę, dobrze widoczną podczas lotu. Samiec w szacie godowej ma wokół głowy barwną kryzę, a po bokach potylicy wydłużone pióra tworzące tzw. uszy. Charakterystyczną cechą b. jest zmienność i niepowtarzalność ubarwienia kryzy. W Polsce batalion występuje najliczniej w dolinie Biebrzy, na podmokłych łąkach i błotach. Pożywieniem b. są drobne kręgowce i ziarno. Okres gniazdowania od maja do czerwca; jaja: 4 w kształcie stożka, zmienne w barwie, na szarym, żółtawym, zielonkawym lub brązowym tle z szarymi i ciemnobrązowymi plamkami. Wysiadywanie trwa 21 dni. W maju samce odbywają wspólne toki. Staczają wtedy niegroźne walki, nie wydając żadnego głosu. B. przylatują w kwietniu, a odlatują w okresie lipiec - wrzesień. Na bataliony poluje się na tokach, strzelając tylko koguty.

Batalion jest ptakiem łownym z rodziny brodźców, rzędu siewkowatych. Samce mają długość od 30 do 33 cm, a samice od 24 do 27 cm. Ich rozpiętość skrzydeł wynosi odpowiednio 57-60 cm i 45-50 cm. Mają one wysokie nogi, prosty dziób i ogon oraz białe kupery po bokach. Samce w szacie godowej mają wokół głowy barwną kryzę oraz po bokach potylicy wydłużone pióra tworzące tzw. uszy. Ubarwienie kryzy jest zmienności i niepowtarzalne.

Batalion występuje najliczniej w dolinie Biebrzy, na podmokłych łąkach i błotach. Jego pożywieniem są drobne kręgowce i ziarno. Okres gniazdowania trwa od maja do czerwca, a jaja są 4 w kształcie stożka, zmienne w barwie, na szarym, żółtawym, zielonkawym lub brązowym tle z szarymi i ciemnobrązowymi plamkami. Wysiadywanie trwa 21 dni. W maju samce odbywają wspólne toki, staczając niegroźne walki bez wydawania głosu. Batalion przylatuje do Polski w kwietniu, a odlatuje między lipcem a wrześniem. Na bataliony poluje się na tokach strzelając tylko koguty.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj batalion, bojownik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bobki

odchody łosia, jelenia, daniela, muflona, sarny, zająca i królika.

biegasowy

określenie myśliwego, poruszającego się pieszo podczas polowania z psami gończymi.

bałwanek

kukła dzikiej kaczki zrobiona z drewna lub plastyku. Wypuszczony wiosną na wodę ma przywabiać na strzał kaczory.

batalion, bojownik, batalion, bojownik (Philoma- chus pugnax L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, rzędu siewkowatych. Długość samca 30-33 cm, samicy 24- 27 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 57-60 cm oraz 45-50 cm. Ma dość wysokie nogi, prosty (...)

bruzda

1) wgłębienie na łykach (zwykle mnogie) starych byków jelenia;
2) wgłębienie w profilu gwintowania lufy.

bekanie

akt płciowy u jeleni i danieli.

bałamut

pies gończy gubiący trop, biegający po starym tropie lub głoszący ptaka, przez co wprowadza w błąd resztę psów.

breneka

potocznie o naboju i pocisku kulowym do broni śrutowej

biegi

nazwa nóg łosia, jelenia, daniela, kozicy, muflona i dzika. Jest to określenie ogólne, nie eliminujące nazw odnoszących się do poszczególnych gatunków.

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.