Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: breneka

breneka

potocznie o naboju i pocisku kulowym do broni śrutowej

Breneka to rodzaj naboju i pocisku kulowego, który jest używany w broni śrutowej. Jest to typ naboju, który został zaprojektowany specjalnie do użytku myśliwskiego. Breneka składa się z metalowej obudowy, w której znajduje się proch strzelniczy i pocisk. Obudowa jest wykonana z mosiądzu lub stali, a pocisk jest wykonany ze stali lub ołowiu. Breneka jest dostępna w różnych rozmiarach i może być używana do strzelania do różnych rodzajów zwierząt.

Breneka ma kilka zalet w porównaniu do innych rodzajów naboi. Przede wszystkim jest bardzo skuteczna przy strzelaniu do dużych zwierząt, takich jak dziki czy jelenie. Ponadto, breneka ma mniejszy opór powietrza niż inne rodzaje naboi, co oznacza, że może być używana do strzelania na większe odległości. Breneka ma również mniejszy hałas niż inne rodzaje naboi, co oznacza, że myśliwi mogą strzelać bez obaw o spłoszenie zwierzyny.

Breneka jest bardzo popularna wśród myśliwych i jest często używana do polowań na duże zwierzęta. Jest to bardzo skuteczny rodzaj naboju i pocisku kulowego, który może być używany do strzelania na duże odległości i przy minimalnym hałasie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj breneka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bróg

ruchomy daszek oparty na czterech słupkach, pod którym przechowuje się siano, liściarkę i inną karmę dla zwierzyny.

barwa

dawna nazwa farby zwierciny.

bębenek

wabik na kuropatwy, zrobiony z naparstka obszytego z jednej strony irchą, na której napięty jest koński włos.

biała broń myśliwska

broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i (...)

bażant kaukaski

inaczej bażant zwyczajny.

brzemienna

jedynie o niedźwiedzicy noszącej płód.

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

buchtowisko, buchtowisko, buchta

miejsce zryte przez dziki szukąjące pożywienia.

bujanie

fragment lotu ptaka drapieżnego (gdy „stoi" w powietrzu).

biel

białe czubki szczeciny porastającej grzbiet capa kozicy; stanowi jedno z trofeów kozicy.