Definicja hasła: borsuk
- borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).
gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. Wierzch ciała srebrzystoszary, spód czarny, na bokach głowy, widoczna z daleka, szeroka czarna pręga. Zamieszkuje lasy i remizy śródpolne. Występuje w górach do 3000 m npm. Kopie obszerne nory, w których przesypia dzień, całą zimę oraz rozmnaża się. B. odżywia się pokarmem roślinnym i zwierzęcym (zjada drobne kręgowce, jaja ptaków, owady, ślimaki, jagody, nasiona, kłącza itp.). W marcu lub kwietniu samica, po trwającej około roku ciąży (początkowo po zapłodnieniu rozwój zarodkowy jest zatrzymany), rodzi 3-4 młode. B. jest zwierzęciem łownym. Poluje się na niego w jesieni.
Borsuk jest zwierzęciem o srebrzystoszarym wierzchu ciała i czarnej prędze na bokach głowy. Jego długość ciała wynosi od 61 do 72 cm, a wysokość 30 cm. Ciężar borsuka mieści się w przedziale 10-16 kg. Kończyny są silne, a przednie zakończone długimi pazurami, które służą do kopania nor. Borsuk zamieszkuje lasy i remizy śródpolne, a także góry do 3000 m npm. Zwierzę to kopie obszerne nory, w których przesypia dzień oraz całą zimę. Odżywia się pokarmem roślinnym i zwierzęcym (drobnymi kręgowcami, jajami ptaków, owadami, ślimakami, jagodami, nasionami i kłączami). Samica rodzi 3-4 młode po trwającej około roku ciąży (początkowo po zapłodnieniu rozwój zarodkowy jest zatrzymany). Borsuk jest zwierzęciem łownym i poluje się na niego w jesieni.
Borsuk to gatunek łowny o charakterystycznym ubarwieniu i silnych kończynach. Jego naturalnym środowiskiem są lasy i remizy śródpolne oraz góry do 3000 m npm. Zwierzę to odżywia się pokarmem roślinnym i zwierzęcym oraz kopie obszerne nory, w których przesypia dzień oraz cała zimę. Samica rodzi 3-4 młode po trwającej około roku ciąży. Borsuk jest polowany w jesieni ze względu na swoje walory smakowe oraz możliwość pozyskania skóry.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj borsuk w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bażant kolchijski, bażant kolchijski, obrożny
bażant zwyczajny posiadający białą obrożę na szyi.
- brok
dawna myśliwska nazwa bardzo drobnego śrutu.
- burknięcie
charakterystyczny odgłos zrywającego się z ziemi jarząbka.
- biel
białe czubki szczeciny porastającej grzbiet capa kozicy; stanowi jedno z trofeów kozicy.
- byk stadny
jeleń byk władający chmarą w okresie rykowiska.
- bałuchy
oczy zająca (trzeszcze)
- barłóg
legowisko dzika lub niedźwiedzia.
- broń myśliwska
broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)
- biegasowy
określenie myśliwego, poruszającego się pieszo podczas polowania z psami gończymi.