Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: borsuk

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. Wierzch ciała srebrzystoszary, spód czarny, na bokach głowy, widoczna z daleka, szeroka czarna pręga. Zamieszkuje lasy i remizy śródpolne. Występuje w górach do 3000 m npm. Kopie obszerne nory, w których przesypia dzień, całą zimę oraz rozmnaża się. B. odżywia się pokarmem roślinnym i zwierzęcym (zjada drobne kręgowce, jaja ptaków, owady, ślimaki, jagody, nasiona, kłącza itp.). W marcu lub kwietniu samica, po trwającej około roku ciąży (początkowo po zapłodnieniu rozwój zarodkowy jest zatrzymany), rodzi 3-4 młode. B. jest zwierzęciem łownym. Poluje się na niego w jesieni.

Borsuk (Meles meles) - gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych, charakteryzujący się srebrzystoszarym ubarwieniem wierzchu ciała i szeroką, czarną pręgą na bokach głowy. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała od 61 do 72 cm, wysokość około 30 cm oraz ważą od 10 do 16 kg. Posiada silne kończyny, z długimi pazurami na przednich łapach, które umożliwiają mu skuteczne kopanie nor.

Naturalnym środowiskiem borsuka są lasy, a także tereny śródpolne i górskie regiony o wysokości do 3000 m n.p.m. Jest zwierzęciem terytorialnym i kopie obszerne nory, w których przesypia dzień oraz całą zimę. Odżywia się pokarmem roślinnym - takim jak jagody, nasiona, kłącza, jak również pokarmem zwierzęcym, w postaci drobnych kręgowców, jaj ptaków, owadów czy ślimaków.

Rozmnażanie u borsuka jest opóźnione; samica rodzi 3-4 młode po około roku ciąży. Ze względu na doskonałe walory smakowe mięsa oraz możliwość pozyskania skóry, borsuk jest obiektem polowań. Poluje się na niego przeważnie jesienią. W wyniku presji łowieckiej i utraty naturalnych siedlisk jego liczebność podlega zmianom. Borsuk spełnia również istotną rolę ekologiczną w ekosystemie poprzez kontrolę populacji małych gryzoni oraz owadów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj borsuk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bałwanek

kukła dzikiej kaczki zrobiona z drewna lub plastyku. Wypuszczony wiosną na wodę ma przywabiać na strzał kaczory.

burknięcie

charakterystyczny odgłos zrywającego się z ziemi jarząbka.

bury

gwarowe określenie wilka.

bębenek

wabik na kuropatwy, zrobiony z naparstka obszytego z jednej strony irchą, na której napięty jest koński włos.

basista

jeleń wyróżniający się basowym głosem.

badylarz

byk łosia lub daniela posiadający poroże (zamiast łopat) o odnogach jak u jelenia.

bek

1) głos byka daniela w okresie bekowiska;
2) inaczej beczenie.

bezoar, bezoar, Izy jelenia

oleista ciecz wydzielająca się w dołkach łzowych przeżuwaczy, zwłaszcza jeleni.

brok

dawna myśliwska nazwa bardzo drobnego śrutu.

biała stopa

teren pokryty śniegiem; polowanie na białą stopę, to polowanie na śniegu.