Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: borsuk

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. Wierzch ciała srebrzystoszary, spód czarny, na bokach głowy, widoczna z daleka, szeroka czarna pręga. Zamieszkuje lasy i remizy śródpolne. Występuje w górach do 3000 m npm. Kopie obszerne nory, w których przesypia dzień, całą zimę oraz rozmnaża się. B. odżywia się pokarmem roślinnym i zwierzęcym (zjada drobne kręgowce, jaja ptaków, owady, ślimaki, jagody, nasiona, kłącza itp.). W marcu lub kwietniu samica, po trwającej około roku ciąży (początkowo po zapłodnieniu rozwój zarodkowy jest zatrzymany), rodzi 3-4 młode. B. jest zwierzęciem łownym. Poluje się na niego w jesieni.

Borsuk (Meles meles) - gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych, charakteryzujący się srebrzystoszarym ubarwieniem wierzchu ciała i szeroką, czarną pręgą na bokach głowy. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała od 61 do 72 cm, wysokość około 30 cm oraz ważą od 10 do 16 kg. Posiada silne kończyny, z długimi pazurami na przednich łapach, które umożliwiają mu skuteczne kopanie nor.

Naturalnym środowiskiem borsuka są lasy, a także tereny śródpolne i górskie regiony o wysokości do 3000 m n.p.m. Jest zwierzęciem terytorialnym i kopie obszerne nory, w których przesypia dzień oraz całą zimę. Odżywia się pokarmem roślinnym - takim jak jagody, nasiona, kłącza, jak również pokarmem zwierzęcym, w postaci drobnych kręgowców, jaj ptaków, owadów czy ślimaków.

Rozmnażanie u borsuka jest opóźnione; samica rodzi 3-4 młode po około roku ciąży. Ze względu na doskonałe walory smakowe mięsa oraz możliwość pozyskania skóry, borsuk jest obiektem polowań. Poluje się na niego przeważnie jesienią. W wyniku presji łowieckiej i utraty naturalnych siedlisk jego liczebność podlega zmianom. Borsuk spełnia również istotną rolę ekologiczną w ekosystemie poprzez kontrolę populacji małych gryzoni oraz owadów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj borsuk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

borówka

przeważnie drewniana trąbka myśliwska.

bij!

rozkaz wydawany przez sokolnika ptakowi łowczemu, aby zaatakował zwierzynę.

broda

1) pęk piór na szyi głuszca;
2) kępa włosów pod dolną szczęką łosia
3) kępa włosów na grzbiecie kozicy;
4) zwisająca część grzywy jelenia.

bernikla obrożna, bernikla obrożna (Branta bernikla L.)

gęś gnieżdżąca się w obrębie koła polarnego. W Polsce można spotkać b. w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia.

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

bekasik, bekasik (Lymnocryptes minimus Brün)

ptak z rodziny brodźców z rzędu siewkowatych. Najmniejszy z łownych bekasów podobny do kszyka lecz o ciemniejszym grzbiecie z zielonym metalicznym połyskiem. Długość ciała 21-22,5 cm. (...)

bezoar, bezoar, Izy jelenia

oleista ciecz wydzielająca się w dołkach łzowych przeżuwaczy, zwłaszcza jeleni.

bobrowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.

biała broń myśliwska

broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i (...)

barwa

dawna nazwa farby zwierciny.