Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: borsuk

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. Wierzch ciała srebrzystoszary, spód czarny, na bokach głowy, widoczna z daleka, szeroka czarna pręga. Zamieszkuje lasy i remizy śródpolne. Występuje w górach do 3000 m npm. Kopie obszerne nory, w których przesypia dzień, całą zimę oraz rozmnaża się. B. odżywia się pokarmem roślinnym i zwierzęcym (zjada drobne kręgowce, jaja ptaków, owady, ślimaki, jagody, nasiona, kłącza itp.). W marcu lub kwietniu samica, po trwającej około roku ciąży (początkowo po zapłodnieniu rozwój zarodkowy jest zatrzymany), rodzi 3-4 młode. B. jest zwierzęciem łownym. Poluje się na niego w jesieni.

Borsuk jest zwierzęciem o srebrzystoszarym wierzchu ciała i czarnej prędze na bokach głowy. Jego długość ciała wynosi od 61 do 72 cm, a wysokość 30 cm. Ciężar borsuka mieści się w przedziale 10-16 kg. Kończyny są silne, a przednie zakończone długimi pazurami, które służą do kopania nor. Borsuk zamieszkuje lasy i remizy śródpolne, a także góry do 3000 m npm. Zwierzę to kopie obszerne nory, w których przesypia dzień oraz całą zimę. Odżywia się pokarmem roślinnym i zwierzęcym (drobnymi kręgowcami, jajami ptaków, owadami, ślimakami, jagodami, nasionami i kłączami). Samica rodzi 3-4 młode po trwającej około roku ciąży (początkowo po zapłodnieniu rozwój zarodkowy jest zatrzymany). Borsuk jest zwierzęciem łownym i poluje się na niego w jesieni.

Borsuk to gatunek łowny o charakterystycznym ubarwieniu i silnych kończynach. Jego naturalnym środowiskiem są lasy i remizy śródpolne oraz góry do 3000 m npm. Zwierzę to odżywia się pokarmem roślinnym i zwierzęcym oraz kopie obszerne nory, w których przesypia dzień oraz cała zimę. Samica rodzi 3-4 młode po trwającej około roku ciąży. Borsuk jest polowany w jesieni ze względu na swoje walory smakowe oraz możliwość pozyskania skóry.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj borsuk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bałwanica

żerdka, na której umieszcza się bałwana.

bieleć

o gronostaju, zającu bielaku i pardwie: zmieniać sierść lub pióra na zimę (na białe).

butelka

postawa zaniepokojonego koguta głuszca z wyciągniętą ku górze szyją.

broń myśliwska

broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)

bałabanówka

nazwa dawnej strzelby myśliwskiej (zob. sagalasówka)

broda

1) pęk piór na szyi głuszca;
2) kępa włosów pod dolną szczęką łosia
3) kępa włosów na grzbiecie kozicy;
4) zwisająca część grzywy jelenia.

bażantarnia

zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)

bojownik batalion

inaczej batalion.

bekas kszyk

inaczej kszyk.

bydleń jeleni, bydleń jeleni (Hypoderma diana Br)

szkodliwa muchówka, której larwy pasożytują w ciele jelenia, samy i łosia.