Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: borsuk

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. Wierzch ciała srebrzystoszary, spód czarny, na bokach głowy, widoczna z daleka, szeroka czarna pręga. Zamieszkuje lasy i remizy śródpolne. Występuje w górach do 3000 m npm. Kopie obszerne nory, w których przesypia dzień, całą zimę oraz rozmnaża się. B. odżywia się pokarmem roślinnym i zwierzęcym (zjada drobne kręgowce, jaja ptaków, owady, ślimaki, jagody, nasiona, kłącza itp.). W marcu lub kwietniu samica, po trwającej około roku ciąży (początkowo po zapłodnieniu rozwój zarodkowy jest zatrzymany), rodzi 3-4 młode. B. jest zwierzęciem łownym. Poluje się na niego w jesieni.

Borsuk (Meles meles) - gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych, charakteryzujący się srebrzystoszarym ubarwieniem wierzchu ciała i szeroką, czarną pręgą na bokach głowy. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała od 61 do 72 cm, wysokość około 30 cm oraz ważą od 10 do 16 kg. Posiada silne kończyny, z długimi pazurami na przednich łapach, które umożliwiają mu skuteczne kopanie nor.

Naturalnym środowiskiem borsuka są lasy, a także tereny śródpolne i górskie regiony o wysokości do 3000 m n.p.m. Jest zwierzęciem terytorialnym i kopie obszerne nory, w których przesypia dzień oraz całą zimę. Odżywia się pokarmem roślinnym - takim jak jagody, nasiona, kłącza, jak również pokarmem zwierzęcym, w postaci drobnych kręgowców, jaj ptaków, owadów czy ślimaków.

Rozmnażanie u borsuka jest opóźnione; samica rodzi 3-4 młode po około roku ciąży. Ze względu na doskonałe walory smakowe mięsa oraz możliwość pozyskania skóry, borsuk jest obiektem polowań. Poluje się na niego przeważnie jesienią. W wyniku presji łowieckiej i utraty naturalnych siedlisk jego liczebność podlega zmianom. Borsuk spełnia również istotną rolę ekologiczną w ekosystemie poprzez kontrolę populacji małych gryzoni oraz owadów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj borsuk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

baskila

metalowa część łącząca kolbę z lufami w łamanej broni myśliwskiej. W baskili znajdują się mechanizmy napinające, odpalające i zabezpieczające.

bukiet

gromadne zrywanie się barwnie upierzonych bażantów przed myśliwym.

bezpiecznik

mechanizm zabezpieczający broń przed przypadkowym strzałem w niepożądanym momencie.

babrzysko, babrzysko, brochowisko

błotniste miejsce, najczęściej w lesie, w którym chętnie tarzają się jelenie lub dziki.

biomasa

masa jaką posiada organizm łub grupa organizmów żywych (np. populacja).

biotop

środowisko życia organizmów, odznaczające się swoistymi układami warunków ekologicznych (np. staw), które różnią go od sąsiadujących z nim. innych b.

budka

1) zasłona z gałęzi stosowana przy polowaniach na cietrzewie i bataliony;
2) paśnik dla kuropatw ustawiany w polu.

broda

1) pęk piór na szyi głuszca;
2) kępa włosów pod dolną szczęką łosia
3) kępa włosów na grzbiecie kozicy;
4) zwisająca część grzywy jelenia.

bróg

ruchomy daszek oparty na czterech słupkach, pod którym przechowuje się siano, liściarkę i inną karmę dla zwierzyny.

bekas funtowy

gwarowe określenie dubella.