Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bekas kszyk

bekas kszyk

inaczej kszyk.

Bekas kszyk, znany także jako kszyk, jest ptakiem z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, charakteryzuje go długi dziób, brązowo pręgowane skrajne sterówki oraz biały brzuch. Głos beksi wydawany przez kszyka podczas lotu towarzyszący drganiu sterówek przypomina beczenie barana, co wpłynęło na powstanie jego drugiej nazwy - baranek. Długość ciała wynosi 27-29 cm, a rozpiętość skrzydeł u samca sięga 42,5-43,5 cm (samica jest nieco mniejsza). Ptak ten zamieszkuje bagna i podmokłe łąki, gdzie poluje na dżdżownice, drobne mięczaki, owady i nasiona.

Kszyk przylatuje w marcu lub kwietniu i odlatuje w sierpniu lub wrześniu. Samica składa w naziemnym gnieździe 4-5 jaj w kwietniu oraz wysiaduje je przez około 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami i potrafią latać już po 19 dniach od wyklucia się z jaj.

Ze względu na swoją trudność jako zdobycz myśliwska – wymagającego strzału – bekas kszyk ceniony jest jako ptak łowny. Jego cechy fizyczne oraz sposób życia sprawiają, że jest to obiekt pożądany dla wielu myśliwych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bekas kszyk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

biel

białe czubki szczeciny porastającej grzbiet capa kozicy; stanowi jedno z trofeów kozicy.

basior

dorosły samiec wilka.

bezoar, bezoar, Izy jelenia

oleista ciecz wydzielająca się w dołkach łzowych przeżuwaczy, zwłaszcza jeleni.

bury

gwarowe określenie wilka.

bezpiecznik

mechanizm zabezpieczający broń przed przypadkowym strzałem w niepożądanym momencie.

broń myśliwska

broń biała lub palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską pierwotnego człowieka były pałki i maczugi, później oszczepy, topory, proce, łuki i (...)

bełt

krótka i ciężka strzała do kuszy; składa się z grotu i trzonu, zaopatrzonego w dolnej części w lotki.

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

barwa

dawna nazwa farby zwierciny.

bałwanica

żerdka, na której umieszcza się bałwana.