Definicja hasła: bekas kszyk
- bekas kszyk
inaczej kszyk.
Bekas kszyk, znany także jako kszyk, jest ptakiem z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, charakteryzuje go długi dziób, brązowo pręgowane skrajne sterówki oraz biały brzuch. Głos beksi wydawany przez kszyka podczas lotu towarzyszący drganiu sterówek przypomina beczenie barana, co wpłynęło na powstanie jego drugiej nazwy - baranek. Długość ciała wynosi 27-29 cm, a rozpiętość skrzydeł u samca sięga 42,5-43,5 cm (samica jest nieco mniejsza). Ptak ten zamieszkuje bagna i podmokłe łąki, gdzie poluje na dżdżownice, drobne mięczaki, owady i nasiona.
Kszyk przylatuje w marcu lub kwietniu i odlatuje w sierpniu lub wrześniu. Samica składa w naziemnym gnieździe 4-5 jaj w kwietniu oraz wysiaduje je przez około 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami i potrafią latać już po 19 dniach od wyklucia się z jaj.
Ze względu na swoją trudność jako zdobycz myśliwska – wymagającego strzału – bekas kszyk ceniony jest jako ptak łowny. Jego cechy fizyczne oraz sposób życia sprawiają, że jest to obiekt pożądany dla wielu myśliwych.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bekas kszyk w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- biegasowy
określenie myśliwego, poruszającego się pieszo podczas polowania z psami gończymi.
- bębnienie
zachowanie zajęcy w celu odstraszenia wroga; siadają wtedy na zadzie i przednimi skokami biją o ziemię.
- brew, brew, korale, róża
u niektórych ptaków (np. głuszec, cietrzew) czerwona narośl nad okiem w kształcie półksiężyca.
- bobrowe
jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.
- bernikla obrożna, bernikla obrożna (Branta bernikla L.)
gęś gnieżdżąca się w obrębie koła polarnego. W Polsce można spotkać b. w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia.
- berdebuska
nazwa jednej z dawnych strzelb.
- bojownik batalion
inaczej batalion.
- baran, baran, tryk
dorosły samiec muflona.