Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bek

bek

1) głos byka daniela w okresie bekowiska;
2) inaczej beczenie.

Bek to określenie odnoszące się do dźwięków wydawanych przez zwierzęta. Najczęściej jest to głos byka daniela w okresie bekowiska, czyli okresu godowego. W tym czasie byki daniela wydają charakterystyczny, donośny głos, który słychać na duże odległości. Głos ten jest wyrazem ich zalotów i przyciągania samic.

Innym rodzajem beku jest beczenie owiec i jagniąt muflona. Jest to cichszy głos niż ten wydawany przez byki daniela, ale również słychać go na duże odległości. Beczenie to jest wyrazem strachu lub niepokoju zwierząt, a także sposobem na komunikację między nimi.

Kolejnym rodzajem beku jest dźwięk wydawany przez kszyka podczas lotu tokowego (sterówkami). Kszyk emituje charakterystyczne, szybkie bzyczenie, które można usłyszeć na duże odległości. Jest to sposób na ostrzeganie innych ptaków o nadlatującym drapieżniku lub innym zagrożeniu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

błotniaki, błotniaki (Circus)

rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.

buchtowanie

rycie gleby przez dziki w poszukiwaniu pożywienia.

bukiet

gromadne zrywanie się barwnie upierzonych bażantów przed myśliwym.

bukowisko

okres godowy łosi przypadający na wrzesień (zob. łaś).

biomasa

masa jaką posiada organizm łub grupa organizmów żywych (np. populacja).

biała broń myśliwska

broń zaczepna do walki wręcz: rohatyna, oszczep, kordelas, tasak, miecz, nóż myśliwski. Obecnie używane są tylko kordelasy do dokłuwania grubego zwierza (w Polsce sposób zabroniony) i (...)

brochowisko

inaczej babrzysko.

bekasy

nazwa kilku gatunków ptaków łownych z rodziny brodźców. W Polsce występują: bekasik, dubelt i kszyk. Do b. niektórzy zaliczają też słonkę, należącą do tej samej rodziny.

bieg myśliwski

współczesna hippiczna impreza sportowa rozgrywana przeważnie w dniu św. Huberta (3 XI), wywodząca się z polowań konnych na lisy.

buchta

inaczej buchtowisko.