Definicja hasła: bek
- bek
1) głos byka daniela w okresie bekowiska;
2) inaczej beczenie.
Bek to termin związany z dźwiękami emitowanymi przez zwierzęta. Najczęściej kojarzony jest z głosem byka daniela w okresie bekowiska, czyli okresie godowym, podczas którego wydaje on charakterystyczny, donośny dźwięk służący do zalotów oraz przyciągania samic. Ten głośny bek jest słyszalny na znaczną odległość. Innym rodzajem beku jest beczenie owiec i jagniąt muflona, który jest cichszy, ale również słyszalny na duże odległości. Służy on jako wyraz strachu, niepokoju oraz komunikacji między zwierzętami.
Kolejnym rodzajem beku jest dźwięk emitowany przez kszyka podczas lotu tokowego (sterówkami). Jest to szybkie bzyczenie, które ma za zadanie ostrzegać inne ptaki o nadciągającym drapieżniku lub innych zagrożeniach.
Wszystkie te dźwięki są istotnym elementem komunikacji w świecie zwierząt i pełnią ważną rolę w ich zachowaniu społecznym oraz reprodukcyjnym.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bek w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- budka
1) zasłona z gałęzi stosowana przy polowaniach na cietrzewie i bataliony;
2) paśnik dla kuropatw ustawiany w polu.
- bałamut
pies gończy gubiący trop, biegający po starym tropie lub głoszący ptaka, przez co wprowadza w błąd resztę psów.
- brok
dawna myśliwska nazwa bardzo drobnego śrutu.
- bernikla obrożna, bernikla obrożna (Branta bernikla L.)
gęś gnieżdżąca się w obrębie koła polarnego. W Polsce można spotkać b. w północnych rejonach kraju w okresie od września do kwietnia.
- basior
dorosły samiec wilka.
- Browning
popularna broń samoczynna, której nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora Johna Browninga, również twórcy nadlufkt (1926 r.) stanowiącej podstawę produkcji, znana całym świecie, nadlufki (...)
- Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka
ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na (...)
- badyle
1) nogi daniela, jelenia i łosia;
2) poroże badylarza.