Definicja hasła: bek
- bek
1) głos byka daniela w okresie bekowiska;
2) inaczej beczenie.
Bek to termin związany z dźwiękami emitowanymi przez zwierzęta. Najczęściej kojarzony jest z głosem byka daniela w okresie bekowiska, czyli okresie godowym, podczas którego wydaje on charakterystyczny, donośny dźwięk służący do zalotów oraz przyciągania samic. Ten głośny bek jest słyszalny na znaczną odległość. Innym rodzajem beku jest beczenie owiec i jagniąt muflona, który jest cichszy, ale również słyszalny na duże odległości. Służy on jako wyraz strachu, niepokoju oraz komunikacji między zwierzętami.
Kolejnym rodzajem beku jest dźwięk emitowany przez kszyka podczas lotu tokowego (sterówkami). Jest to szybkie bzyczenie, które ma za zadanie ostrzegać inne ptaki o nadciągającym drapieżniku lub innych zagrożeniach.
Wszystkie te dźwięki są istotnym elementem komunikacji w świecie zwierząt i pełnią ważną rolę w ich zachowaniu społecznym oraz reprodukcyjnym.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bek w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę B
- bażantarnia
zamknięty teren przeznaczony do sztucznej hodowli bażantów. W b. znajdują się woliery na ok. 50 bażantów, woliery rodzinne na 1 koguta i 5-8 kur, wylęgarnia, i wychowalnia. Masowy wyląg (...)
- broń odtylcowa
broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)
- brożek
niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.
- beczenie
1) głos wydawany przez owce i jagnięta muflona;
2) dźwięk wydawany przez kszyka podczas lotu tokowego (sterówkami).
- bekas kszyk
inaczej kszyk.
- babrzysko, babrzysko, brochowisko
błotniste miejsce, najczęściej w lesie, w którym chętnie tarzają się jelenie lub dziki.
- błotniaki, błotniaki (Circus)
rodzaj ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych W Polsce jako lęgowe występują trzy gatunki: b. stawowy, b. zbożowy i b. popielaty.
- bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski, bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski (Phasianus colchicus L.)
ptak łowny z rodziny bażan- towatych, z rzędu kuraków. Pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Azji, do Polski sprowadzony w XVIII w. Samieć jest barwnie upierzony o metalicznym połysku (...)
- Białowieska Puszcza
największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, (...)
- brodzące, brodzące (Ciconiformes)
rząd obejmujący ponad 100 gatunków. Do brodzących z ptaków łownych należy czapla siwa.