Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bek

bek

1) głos byka daniela w okresie bekowiska;
2) inaczej beczenie.

Bek to termin związany z dźwiękami emitowanymi przez zwierzęta. Najczęściej kojarzony jest z głosem byka daniela w okresie bekowiska, czyli okresie godowym, podczas którego wydaje on charakterystyczny, donośny dźwięk służący do zalotów oraz przyciągania samic. Ten głośny bek jest słyszalny na znaczną odległość. Innym rodzajem beku jest beczenie owiec i jagniąt muflona, który jest cichszy, ale również słyszalny na duże odległości. Służy on jako wyraz strachu, niepokoju oraz komunikacji między zwierzętami.

Kolejnym rodzajem beku jest dźwięk emitowany przez kszyka podczas lotu tokowego (sterówkami). Jest to szybkie bzyczenie, które ma za zadanie ostrzegać inne ptaki o nadciągającym drapieżniku lub innych zagrożeniach.

Wszystkie te dźwięki są istotnym elementem komunikacji w świecie zwierząt i pełnią ważną rolę w ich zachowaniu społecznym oraz reprodukcyjnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

bij!

rozkaz wydawany przez sokolnika ptakowi łowczemu, aby zaatakował zwierzynę.

bukiew

nasiona buka, ulubiona karma zwierzyny, szczególnie dzików. Jeżeli bukiew obrodzi w jakiejś okolicy, to dziki ściągają tam z całego terenu.

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)

blaski

inaczej trzeszcze.

biomasa

masa jaką posiada organizm łub grupa organizmów żywych (np. populacja).

badyle

1) nogi daniela, jelenia i łosia;
2) poroże badylarza.

bigle

angielska rasa psów gończych.

biała broń

broń do walki wręcz (miecze, szable, bagnety itp.). We współczesnym łowiectwie kordelas i nóż

buszowanie, buszowanie, buszówka

o psie myśliwskim: przeszukiwanie trzcin i zarośli w pogoni za ptactwem lub zwierzyną.

bekasy

nazwa kilku gatunków ptaków łownych z rodziny brodźców. W Polsce występują: bekasik, dubelt i kszyk. Do b. niektórzy zaliczają też słonkę, należącą do tej samej rodziny.