Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bek

bek

1) głos byka daniela w okresie bekowiska;
2) inaczej beczenie.

Bek to termin związany z dźwiękami emitowanymi przez zwierzęta. Najczęściej kojarzony jest z głosem byka daniela w okresie bekowiska, czyli okresie godowym, podczas którego wydaje on charakterystyczny, donośny dźwięk służący do zalotów oraz przyciągania samic. Ten głośny bek jest słyszalny na znaczną odległość. Innym rodzajem beku jest beczenie owiec i jagniąt muflona, który jest cichszy, ale również słyszalny na duże odległości. Służy on jako wyraz strachu, niepokoju oraz komunikacji między zwierzętami.

Kolejnym rodzajem beku jest dźwięk emitowany przez kszyka podczas lotu tokowego (sterówkami). Jest to szybkie bzyczenie, które ma za zadanie ostrzegać inne ptaki o nadciągającym drapieżniku lub innych zagrożeniach.

Wszystkie te dźwięki są istotnym elementem komunikacji w świecie zwierząt i pełnią ważną rolę w ich zachowaniu społecznym oraz reprodukcyjnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

brek

typ czterokołowego odkrytego pojazdu konnego na resorach używanego do polowań na przełomie XVIII-XIX w.

byk

dojrzały samiec żubra, łosia, jelenia i daniela.

bekowisko

okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).

bydlarz

pies gończy rzucający się na zwierzęta domowe (trzodę łub bydło).

badyle

1) nogi daniela, jelenia i łosia;
2) poroże badylarza.

brok

dawna myśliwska nazwa bardzo drobnego śrutu.

batalion, bojownik, batalion, bojownik (Philoma- chus pugnax L.)

ptak łowny z rodziny brodźców, rzędu siewkowatych. Długość samca 30-33 cm, samicy 24- 27 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 57-60 cm oraz 45-50 cm. Ma dość wysokie nogi, prosty (...)

bobrowniczy, bobrowniczy (castorarius)
(...)

Browning

popularna broń samoczynna, której nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora Johna Browninga, również twórcy nadlufkt (1926 r.) stanowiącej podstawę produkcji, znana całym świecie, nadlufki (...)

biotop

środowisko życia organizmów, odznaczające się swoistymi układami warunków ekologicznych (np. staw), które różnią go od sąsiadujących z nim. innych b.