Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bełt

bełt

krótka i ciężka strzała do kuszy; składa się z grotu i trzonu, zaopatrzonego w dolnej części w lotki.

Bełt jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia łowcy. Jest to krótka i ciężka strzała, która służy do strzelania z kuszy. Składa się ona z grotu i trzonu, zakończonego lotkami. Grot jest częścią bełta, która wchodzi w cel i jest odpowiedzialna za przeniesienie energii kinetycznej na cel. Grot może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, mosiądz lub drewno. Trzon bełta jest częścią, która pozostaje poza celem i służy do przenoszenia energii kinetycznej na cel. Trzon może być wykonany z drewna lub tworzywa sztucznego. Lotki są umieszczone na dolnej części trzonu i służą do stabilizacji bełta w locie. Lotki mogą być wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego.

Bełty są dostępne w różnych rozmiarach i ciężarach, aby dopasować je do różnych rodzajów kuszy. Cięższe bełty są bardziej skuteczne przy strzelaniu na większe odległości, ponieważ mają większą energię kinetyczną. Lekkie bełty są bardziej skuteczne przy strzelaniu na mniejsze odległości, ponieważ mają mniejszą energię kinetyczną. Bełty muszą być regularnie konserwowane i czyszczone, aby utrzymać ich skuteczność i trwałość.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bełt w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

budowisko

inaczej gawra.

baka

inaczej poduszka. balistyka - nauka o ruchu pocisków badająca zjawiska zachodzące w lufie po zapaleniu prochu (b. wewnętrzna), ruch pocisku (...)

barwa

dawna nazwa farby zwierciny.

bobrowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku pilnowania przez ludność miejscową żeremi bobrów w obrębie osady.

biegi

nazwa nóg łosia, jelenia, daniela, kozicy, muflona i dzika. Jest to określenie ogólne, nie eliminujące nazw odnoszących się do poszczególnych gatunków.

bałwanica

żerdka, na której umieszcza się bałwana.

bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski, bażant zwyczajny łowny, kaukaski, kolchijski (Phasianus colchicus L.)

ptak łowny z rodziny bażan- towatych, z rzędu kuraków. Pochodzi głównie z zachodniej i środkowej Azji, do Polski sprowadzony w XVIII w. Samieć jest barwnie upierzony o metalicznym połysku (...)

bruceloza

inaczej choroba Banga.

buchta

inaczej buchtowisko.

bałuchy

oczy zająca (trzeszcze)