Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: celownik

celownik

zestaw służący do celowania. Celownik może być otwarty lub optyczny; otwarty składa się: na lufie broni kulowej z muszki i szczerbinki, na lufie broni śrutowej tylko z muszki (przy celowaniu wykorzystujemy tzw. prowadzenie po szynie), w broni kombinowanej często posiada szczerbinkę ruchomą chowaną w szynie. Celownik optyczny - luneta.

Celownik to element broni, który służy do precyzyjnego celowania. Istnieją dwa główne rodzaje celowników: otwarte i optyczne. Celownik otwarty składa się z muszki (umieszczonej na przedniej części lufy broni) oraz szczerbinki (umieszczonej na tylnej części lufy broni kulowej). W przypadku broni śrutowej, celownik otwarty składa się jedynie z muszki, a celowanie odbywa się wykorzystując technikę prowadzenia po szynie. Natomiast w broni kombinowanej, celownik może posiadać dodatkową szczerbinkę ruchomą chowaną w specjalnej szynie.

Drugim rodzajem jest celownik optyczny, czyli luneta. Celownik optyczny umożliwia precyzyjne przyrządzanie broni poprzez wykorzystanie soczewek i systemu dalmierza, co pozwala na dokładne określenie odległości do celu oraz uwzględnienie wpływu czynników atmosferycznych na trafienie.

W łowiectwie, właściwe użycie i kalibracja celownika stanowi kluczowy element zdobycia trofeum w sposób etyczny i humanitarny. Dla wielu myśliwych precyzja w użyciu celownika ma krytyczne znaczenie dla zapewnienia sprawiedliwego polowania i minimalizacji cierpienia zwierząt łownych. Z tego powodu są one często szeroko dostosowywane do indywidualnych preferencji i potrzeb każdego myśliwego, umożliwiając doskonałe dostosowanie do jego umiejętności strzeleckich oraz konkretnych warunków terenowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj celownik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czernienie luf, czernienie luf, brunirowanie, oksydowanie

wytwarzanie na metalowych częściach broni powłoki ochronnej zabezpieczającej przed rdzą, Polega to na sztucznym wywoływaniu rdzy (przez działanie kwasami, a następnie zaprawianiu olejem i (...)

chwytacz

osoba wybierająca zwierzynę z sieci podczas odłowów.

czujny

o ostrożnej zwierzynie.

conductus ferinae

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku odwożenia ubitej zwierzyny, poszukiwaniu postrzałków oraz wożeniu namiotów książęcych podczas polowania.

choroba motylicza, choroba motylicza, motylica

choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. (...)

ciecieruk

gwarowe, młody cietrzew kogut.

czernica, czernica (Aythya fuligula L.)

gatunek z rodziny kaczek należący do grążyc, Kaczor (w szacie godowej) czarny z białym brzuchem i lusterkami, na głowie ma zwisający czub z długich, wąskich piórek; kaczka (...)

cieciorka

kura cietrzewia.

czemchanie

wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).

chrzest myśliwski

ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy (...)