Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: celownik

celownik

zestaw służący do celowania. Celownik może być otwarty lub optyczny; otwarty składa się: na lufie broni kulowej z muszki i szczerbinki, na lufie broni śrutowej tylko z muszki (przy celowaniu wykorzystujemy tzw. prowadzenie po szynie), w broni kombinowanej często posiada szczerbinkę ruchomą chowaną w szynie. Celownik optyczny - luneta.

Celownik to element broni, który służy do precyzyjnego celowania. Istnieją dwa główne rodzaje celowników: otwarte i optyczne. Celownik otwarty składa się z muszki (umieszczonej na przedniej części lufy broni) oraz szczerbinki (umieszczonej na tylnej części lufy broni kulowej). W przypadku broni śrutowej, celownik otwarty składa się jedynie z muszki, a celowanie odbywa się wykorzystując technikę prowadzenia po szynie. Natomiast w broni kombinowanej, celownik może posiadać dodatkową szczerbinkę ruchomą chowaną w specjalnej szynie.

Drugim rodzajem jest celownik optyczny, czyli luneta. Celownik optyczny umożliwia precyzyjne przyrządzanie broni poprzez wykorzystanie soczewek i systemu dalmierza, co pozwala na dokładne określenie odległości do celu oraz uwzględnienie wpływu czynników atmosferycznych na trafienie.

W łowiectwie, właściwe użycie i kalibracja celownika stanowi kluczowy element zdobycia trofeum w sposób etyczny i humanitarny. Dla wielu myśliwych precyzja w użyciu celownika ma krytyczne znaczenie dla zapewnienia sprawiedliwego polowania i minimalizacji cierpienia zwierząt łownych. Z tego powodu są one często szeroko dostosowywane do indywidualnych preferencji i potrzeb każdego myśliwego, umożliwiając doskonałe dostosowanie do jego umiejętności strzeleckich oraz konkretnych warunków terenowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj celownik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chycać

o zającu i samie: poruszać się wolnymi skokami.

czysty strzał

strzał kładący Zwierzynę w ogniu.

ciężary łowieckie

w dawnej Polsce świadczenia ponoszone przez ogół ludności na rzecz księcia w związku z posiadaniem przez niego monopolu łowieckiego (regale łowieckie). Część tych świadczeń płacono w (...)

combrownik

lekceważące określenie myśliwego, polującego wyłącznie w celu zdobycia dziczyzny.

czaple, czaple (Ardeidae)

rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie (...)

cap

samiec kozicy.

chruściele, chruściele (Rallidae)

rodzina ptaków naziemnych z rzędu żurawiowatych. Z gatunków łownych do chruścieli należą derkacz i łyska.

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

czworak, czworak, fierling

nietypowa broń myśliwska (łamana) posiadająca cztery lufy, przeważnie dwie kulowe i dwie śrutowe.

cocer spaniel

rasa psa myśliwskiego, płochacza. Używany jest głównie do polowań na bażanty i ptactwo wodne; bardzo dobry aporter. Może być też ułożony jako pies wielostronny. Coocker spaniel. jest (...)