Definicja hasła: celownik
- celownik
zestaw służący do celowania. Celownik może być otwarty lub optyczny; otwarty składa się: na lufie broni kulowej z muszki i szczerbinki, na lufie broni śrutowej tylko z muszki (przy celowaniu wykorzystujemy tzw. prowadzenie po szynie), w broni kombinowanej często posiada szczerbinkę ruchomą chowaną w szynie. Celownik optyczny - luneta.
Celownik to element broni, który służy do precyzyjnego celowania. Istnieją dwa główne rodzaje celowników: otwarte i optyczne. Celownik otwarty składa się z muszki (umieszczonej na przedniej części lufy broni) oraz szczerbinki (umieszczonej na tylnej części lufy broni kulowej). W przypadku broni śrutowej, celownik otwarty składa się jedynie z muszki, a celowanie odbywa się wykorzystując technikę prowadzenia po szynie. Natomiast w broni kombinowanej, celownik może posiadać dodatkową szczerbinkę ruchomą chowaną w specjalnej szynie.
Drugim rodzajem jest celownik optyczny, czyli luneta. Celownik optyczny umożliwia precyzyjne przyrządzanie broni poprzez wykorzystanie soczewek i systemu dalmierza, co pozwala na dokładne określenie odległości do celu oraz uwzględnienie wpływu czynników atmosferycznych na trafienie.
W łowiectwie, właściwe użycie i kalibracja celownika stanowi kluczowy element zdobycia trofeum w sposób etyczny i humanitarny. Dla wielu myśliwych precyzja w użyciu celownika ma krytyczne znaczenie dla zapewnienia sprawiedliwego polowania i minimalizacji cierpienia zwierząt łownych. Z tego powodu są one często szeroko dostosowywane do indywidualnych preferencji i potrzeb każdego myśliwego, umożliwiając doskonałe dostosowanie do jego umiejętności strzeleckich oraz konkretnych warunków terenowych.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj celownik w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę C
- Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich
pierwsza ogólnokrajowa organizacja łowiectwa polskiego powstała 9 lipca 1923 r. w Warszawie. Na zjeździe organizacyjnym obecne były: Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie, Polskie Towarzystwo (...)
- ciota
stara łania.
- chycać
o zającu i samie: poruszać się wolnymi skokami.
- czaty
sposób polowania polegąjący na czatowaniu w czatowni, na ambonie, na przestryku lub przy norze.
- czujny
o ostrożnej zwierzynie.
- cieszynka
małokalibrowa broń gwintowana z XVII w. używana do polowań na ptaki i drobną zwierzynę.
- chmara
stado żubrów, jeleni, danieli lub łosi.
- ciche pędzenie
naganianie zwierzyny przy pomocy 2-4 naganiaczy cicho przechodzących przez miot. Stosowane podczas polowań na samy i jelenie (zwierzyna powoli opuszcza miot).
- czapliniec
miejsce licznego gniazdowania czapli. W czaplińcu czaple siwe podlegają całkowitej ochronie.