Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cwał

cwał

sposób szybkiego poruszania się zwierzyny płowej.

Cwał - to specyficzny sposób poruszania się zwierzyny płowej, polegający na szybkim biegu, który zazwyczaj jest wykorzystywany w celu ucieczki przed drapieżnikiem. Zwierzęta takie jak jelenie, daniele i sarny używają cwału jako reakcji na zagrożenie, osiągając prędkość do 40 km/h podczas tego szybkiego biegu. Cwał jest charakterystyczny ze względu na swoją intensywność i krótkotrwałość, zwykle trwający jedynie kilka sekund. Zwierzyna płowa podczas cwału skacze i gwałtownie zmienia kierunek, co ma na celu uniknięcie drapieżnika. Jest to ważne dla łowiectwa, ponieważ umożliwia myśliwym śledzenie ruchu zwierzyny oraz określenie jej pozycji i kierunku ucieczki, co ułatwia przygotowanie strategii polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cwał w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czyrykanie

głos wydawany przez zwołujące się kuropatwy.

czaple, czaple (Ardeidae)

rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie (...)

Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich

pierwsza ogólnokrajowa organizacja łowiectwa polskiego powstała 9 lipca 1923 r. w Warszawie. Na zjeździe organizacyjnym obecne były: Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie, Polskie Towarzystwo (...)

ciągnięcie

powolne poruszanie się, wędrowanie żubrów, zwierzyny płowej, muflonów,

chwytacz

osoba wybierająca zwierzynę z sieci podczas odłowów.

chruściel derkacz

inaczej derkacz.

chatka

gniazdo piżmaka zbudowane wśród trzcin i szuwarów z twarde] roślinności wodnej.

cieciorka

kura cietrzewia.

czas łojny

okres przed rują, gdy samce wykazują najlepszą kondycję fizyczną.

choroba motylicza, choroba motylicza, motylica

choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. (...)