Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cwał

cwał

sposób szybkiego poruszania się zwierzyny płowej.

Cwał jest szczególnym rodzajem poruszania się zwierzyny płowej, który polega na szybkim biegu, wykonywanym zazwyczaj w celu ucieczki przed drapieżnikiem. Zwierzęta tego typu, takie jak jelenie, daniele i sarny, wykonują cwał w celu uniknięcia niebezpieczeństwa. Cwał jest zazwyczaj bardzo szybki i trwa tylko kilka sekund. Zwierzęta te mogą osiągnąć prędkość do 40 km/h podczas cwału.

Cwał jest często stosowany przez zwierzynę płową, gdy czuje się zagrożona lub gdy chce uniknąć drapieżnika. Zazwyczaj zwierzyna płowa ucieka w kierunku miejsca, w którym czuje się bezpieczniejsza lub gdzie może ukryć się przed drapieżnikiem. Podczas cwału zwierzyna płowa skacze i skręca w różnych kierunkach, aby uniknąć drapieżnika.

Cwał jest ważnym elementem łowiectwa, ponieważ pozwala myśliwym na łatwe polowanie na zwierzynę płową. Myśliwi mogą śledzić cwał zwierzyny i łatwo jest określić jej pozycję. Ponadto myśliwi mogą łatwo określić kierunek, w którym zwierzyna płowa biegnie i mogą ustawić pułapki lub inne mechanizmy polowania w odpowiednim miejscu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cwał w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czarna stopa

teren pozbawiony pokrywy śnieżnej: polowanie na czarnej stopie odbywa się na obszarze, gdzie brak śniegu.

celownik

zestaw służący do celowania. Celownik może być otwarty lub optyczny; otwarty składa się: na lufie broni kulowej z muszki i szczerbinki, na lufie broni śrutowej tylko z muszki (przy (...)

czerta

dawny sposób polowania na dziki. Polegał na otaczaniu bogatego w dziki kompleksu leśnego przez 800 do 1000 naganiaczy. Otaczali oni koliście linię złożoną z dwunastu myśliwych. Przed (...)

czysty strzał

strzał kładący Zwierzynę w ogniu.

chart

rasa psów myśliwskich używana do polowań na lisy i zające na dużych, otwartych przestrzeniach. Obecnie w Polsce zabronione.

chyb, chyb, pióra

długie i sztywne włosy wyrastające na grzbiecie dzika i łosia, które w podnieceniu zwierz stroszy (stawia).

chatka

gniazdo piżmaka zbudowane wśród trzcin i szuwarów z twarde] roślinności wodnej.

chruściele, chruściele (Rallidae)

rodzina ptaków naziemnych z rzędu żurawiowatych. Z gatunków łownych do chruścieli należą derkacz i łyska.

czyścić

inaczej trzebić.

czaple, czaple (Ardeidae)

rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie (...)