Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: celowanie

celowanie

zgrywanie w jedną linię oka, celownika i celu.

Celowanie jest procesem, w którym strzelec ustawia cel w odpowiedniej pozycji względem celownika, skupiając się na wykreowaniu idealnej linii pomiędzy okiem, celownikiem i celem. Jest to kluczowy element strzelania, umożliwiający precyzyjne trzymanie wizera na celu i trafienie w niego. Proces ten może być realizowany za pomocą ręcznego lub optycznego celownika.

Ręczny celownik stanowi podstawowe narzędzie do celowania, składające się z metalowej ramki z dwoma otworami na oczy i jednym na cel. Strzelec musi skoncentrować swoje oczy na tych trzech punktach, aby osiągnąć dokładne celowanie. Natomiast optyczny celownik jest bardziej zaawansowanym narzędziem, wykorzystującym lunetę lub teleskop z obiektywem i soczewką do powiększenia obrazu celu. Dzięki temu pozwala on strzelcowi precyzyjnie ustawić i lepiej dostrzec cel, szczególnie przy słabym oświetleniu czy w ciemności.

Celowanie stanowi zatem kluczowy element umożliwiający trafienie w cel z większym prawdopodobieństwem sukcesu. Odpowiednio wykonane czynności poprzedzające strzał są niezbędne dla każdego strzelca, a nawet najlepszy sprzęt nie zastąpi solidnego procesu celowania oraz praktyki. Doskonałe wypracowanie tej umiejętności pozwala precyzyjnie kontrolować ruchoma lufę broni i manipulować klawiszami spustowymi podczas strzelania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj celowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czerń

ptaki należące do rodziny kulkowatych.

chrzest myśliwski

ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy (...)

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.

chłodzić się

o zwierzynie: kąpać się w babrzysku.

czas ochronny

okres, w którym na mocy ustawy nie wolno polować na dany gatunek zwierzyny łownej; przeważnie obejmuje on czas rozrodu i wychowywania młodych.

czatować

śledzić, czekać w ukryciu na przyjście zwierzyny.

czapliniec

miejsce licznego gniazdowania czapli. W czaplińcu czaple siwe podlegają całkowitej ochronie.

cewki

kończyny sarny

czok

zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, mającej na celu zwiększenie pokrycia. Produkowane, są lufy o 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach; przeważnie prawa lufa ma półczok, lewa pełny (...)

cięty pies, cięty pies, ostry

cecha psa myśliwskiego: zajadły w stosunku do drapieżników.