Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: celowanie

celowanie

zgrywanie w jedną linię oka, celownika i celu.

Celowanie jest procesem, w którym strzelec ustawia cel w odpowiedniej pozycji względem celownika, skupiając się na wykreowaniu idealnej linii pomiędzy okiem, celownikiem i celem. Jest to kluczowy element strzelania, umożliwiający precyzyjne trzymanie wizera na celu i trafienie w niego. Proces ten może być realizowany za pomocą ręcznego lub optycznego celownika.

Ręczny celownik stanowi podstawowe narzędzie do celowania, składające się z metalowej ramki z dwoma otworami na oczy i jednym na cel. Strzelec musi skoncentrować swoje oczy na tych trzech punktach, aby osiągnąć dokładne celowanie. Natomiast optyczny celownik jest bardziej zaawansowanym narzędziem, wykorzystującym lunetę lub teleskop z obiektywem i soczewką do powiększenia obrazu celu. Dzięki temu pozwala on strzelcowi precyzyjnie ustawić i lepiej dostrzec cel, szczególnie przy słabym oświetleniu czy w ciemności.

Celowanie stanowi zatem kluczowy element umożliwiający trafienie w cel z większym prawdopodobieństwem sukcesu. Odpowiednio wykonane czynności poprzedzające strzał są niezbędne dla każdego strzelca, a nawet najlepszy sprzęt nie zastąpi solidnego procesu celowania oraz praktyki. Doskonałe wypracowanie tej umiejętności pozwala precyzyjnie kontrolować ruchoma lufę broni i manipulować klawiszami spustowymi podczas strzelania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj celowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cień

inaczej bałwan.

czternastak

jeleń byk noszący poroże posiadające po siedem odnóg na każdej tyce (czternastal regularny) lub na jednej z tyk (czternastak nieregularny).

cewki

kończyny sarny

cewka

noga samy.

chmara

stado żubrów, jeleni, danieli lub łosi.

czysty strzał

strzał kładący Zwierzynę w ogniu.

ciężary łowieckie

w dawnej Polsce świadczenia ponoszone przez ogół ludności na rzecz księcia w związku z posiadaniem przez niego monopolu łowieckiego (regale łowieckie). Część tych świadczeń płacono w (...)

chorągwie

inaczej flagi.

czemchanie

wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).

cietrzew, cietrzew (Lyrurus Tetrix L.)

ptak wielkości kury domowej z rzędu kuraków. Samiec (kogut) czarny z metalicznym połyskiem i ogonem w kształcie lity, samica (cieciorki) szarobrązowa; na skrzydłach mają białe pręgi. (...)