Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: celowanie

celowanie

zgrywanie w jedną linię oka, celownika i celu.

Celowanie jest procesem, w którym strzelec ustawia cel w odpowiedniej pozycji względem celownika, skupiając się na wykreowaniu idealnej linii pomiędzy okiem, celownikiem i celem. Jest to kluczowy element strzelania, umożliwiający precyzyjne trzymanie wizera na celu i trafienie w niego. Proces ten może być realizowany za pomocą ręcznego lub optycznego celownika.

Ręczny celownik stanowi podstawowe narzędzie do celowania, składające się z metalowej ramki z dwoma otworami na oczy i jednym na cel. Strzelec musi skoncentrować swoje oczy na tych trzech punktach, aby osiągnąć dokładne celowanie. Natomiast optyczny celownik jest bardziej zaawansowanym narzędziem, wykorzystującym lunetę lub teleskop z obiektywem i soczewką do powiększenia obrazu celu. Dzięki temu pozwala on strzelcowi precyzyjnie ustawić i lepiej dostrzec cel, szczególnie przy słabym oświetleniu czy w ciemności.

Celowanie stanowi zatem kluczowy element umożliwiający trafienie w cel z większym prawdopodobieństwem sukcesu. Odpowiednio wykonane czynności poprzedzające strzał są niezbędne dla każdego strzelca, a nawet najlepszy sprzęt nie zastąpi solidnego procesu celowania oraz praktyki. Doskonałe wypracowanie tej umiejętności pozwala precyzyjnie kontrolować ruchoma lufę broni i manipulować klawiszami spustowymi podczas strzelania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj celowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chody psa

sposób poruszania się psa myśliwskiego podczas pracy w terenie.

czółenko

część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej

czapliniec

miejsce licznego gniazdowania czapli. W czaplińcu czaple siwe podlegają całkowitej ochronie.

cel

punkt, do którego mierzy się i strzela.

czapla siwa, czapla siwa (Ardca cincrea L.)

ptak z rodziny czapli o długiej szyi, którą charakterystycznie wygina w locie. Wierzch ciała popielaty, spód biały, lotki dłoni czarne. Długość 90 cm, rozpiętość skrzydeł 160-170 cm. (...)

chałupa

legowisko zająca w śniegu.

cewka

noga samy.

czemchanie

wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).

cyranka, cyranka (Anas querquedula L.)

ptak z rodziny kaczek należący do kaczek właściwych (pływających). Kaczor (w szacie godowej) barwnie upierzony z zielonym lusterkiem. Kaczka brunatna. Długość ciała 36-40 cm, ciężar (...)

chruściele, chruściele (Rallidae)

rodzina ptaków naziemnych z rzędu żurawiowatych. Z gatunków łownych do chruścieli należą derkacz i łyska.