Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ciekanie się

ciekanie się

inaczej cieczka.

Cieczka, znana również jako ciekanie, to okres rui u ssaków z rodziny psowatych oraz łasicowatych. Proces ten dotyczy wyłącznie samic tych gatunków i charakteryzuje się wzmożoną podatnością na płodzenie potomstwa. Cieczka występuje cyklicznie, trwając przez kilka dni w określonym czasie. Jest to fenomen fizjologiczny związany głównie z cyklem rozrodczym zwierząt.

Cieczka może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak zmiany hormonalne, stres, obecność samca czy też inne samic. U niektórych gatunków możliwe jest również wywołanie cieczki poprzez zmiany środowiskowe, takie jak zróżnicowanie temperatury czy wilgotności powietrza. W tym okresie samica wytwarza znaczną ilość śluzu oraz krwi, co może prowadzić do ewentualnych problemów zdrowotnych, a także bolesnych skurczy macicy.

Z uwagi na specyfikę tego procesu, istotne jest odpowiednie monitorowanie i leczenie samic w czasie ich cieczki. Zapewnienie opieki weterynaryjnej i regularnej obserwacji podczas tego okresu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrostanu zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ciekanie się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

ciec, ciec, cieknąć

o kurakach: uchodzić pieszo bezszelestnie.

cień

inaczej bałwan.

cofny

wyżeł dający się łatwo odwołać.

czyścić

inaczej trzebić.

chrap

charakterystyczny głos wydawany przez łosia byka w czasie bukowiska.

chwytacz

osoba wybierająca zwierzynę z sieci podczas odłowów.

chybiać

nie trafiać zwierzyny, strzelać bezskutecznie.

czerta

dawny sposób polowania na dziki. Polegał na otaczaniu bogatego w dziki kompleksu leśnego przez 800 do 1000 naganiaczy. Otaczali oni koliście linię złożoną z dwunastu myśliwych. Przed (...)

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.

ciekanie się

inaczej cieczka.