Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czuszykanie

czuszykanie

jeden z głosów wydawanych przez koguta cietrzewia podczas tokowania.

Czuszykanie jest jednym z głosów wydawanych przez koguta cietrzewia podczas tokowania. Jest to głośny, długi i monotonny dźwięk, który może być słyszany na odległość nawet do kilku kilometrów. Czuszykanie jest wydawane przez samca cietrzewia w celu zaznaczenia swojego terytorium i zaproszenia samic do tokowania. Dźwięk ten może być również używany do ostrzegania innych ptaków o obecności drapieżnika lub innego zagrożenia.

Czuszykanie jest bardzo charakterystyczne dla tego gatunku ptaka i odgrywa istotną rolę w zachowaniu i komunikacji cietrzewi. Charakteryzuje się specyficzną barwą i rytmiką, co pozwala łatwo identyfikować źródło dźwięku. Jest to istotne także dla myśliwych, którzy mogą korzystać z tego dźwięku w celu określenia położenia cietrzewi na polu łowieckim oraz do oceny liczebności populacji w danym obszarze.

Warto zauważyć, że czuszykanie ma różne funkcje w różnych kontekstach behawioralnych ptaków. Oprócz znaczenia tokowego, może także pełnić rolę ostrzegawczą w przypadku zagrożenia drapieżnikiem lub sygnalizować inny rodzaj niebezpieczeństwa. Z tego powodu obserwacja oraz rozpoznawanie czuszykania stanowi ważny element monitoringu populacji cietrzewi oraz badania ich zachowań w naturalnym środowisku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czuszykanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chłyst

młody jeleń (byczek) przebywający w okresie rykowiska w pobliżu chmary, odpędzany przez stadnego byka.

chałupa

legowisko zająca w śniegu.

cień

inaczej bałwan.

cwał

sposób szybkiego poruszania się zwierzyny płowej.

cietrzew, cietrzew (Lyrurus Tetrix L.)

ptak wielkości kury domowej z rzędu kuraków. Samiec (kogut) czarny z metalicznym połyskiem i ogonem w kształcie lity, samica (cieciorki) szarobrązowa; na skrzydłach mają białe pręgi. (...)

CIC

Conseil International de la Chasse.

czok

zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, mającej na celu zwiększenie pokrycia. Produkowane, są lufy o 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach; przeważnie prawa lufa ma półczok, lewa pełny (...)

ciąg

1) nazwa gwintu w gwintowanej broni myśliwskiej;
2) przelot dzikich kaczek lub gęsi wieczorem na żerowiska i rano na wodę, wykorzystywane przez myśliwych na polowaniu.

charkot

głos wydawany przez wilka goniącego zwierzynę.

ciężary łowieckie

w dawnej Polsce świadczenia ponoszone przez ogół ludności na rzecz księcia w związku z posiadaniem przez niego monopolu łowieckiego (regale łowieckie). Część tych świadczeń płacono w (...)