Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czuszykanie

czuszykanie

jeden z głosów wydawanych przez koguta cietrzewia podczas tokowania.

Czuszykanie jest jednym z głosów wydawanych przez koguta cietrzewia podczas tokowania. Jest to głośny, długi i monotonny dźwięk, który może być słyszany na odległość nawet do kilku kilometrów. Czuszykanie jest wydawane przez samca cietrzewia w celu zaznaczenia swojego terytorium i zaproszenia samic do tokowania. Dźwięk ten może być również używany do ostrzegania innych ptaków o obecności drapieżnika lub innego zagrożenia.

Czuszykanie jest wydawane przez samca cietrzewia w okresie godowym, a także wtedy, gdy ptak czuje się zagrożony lub zdenerwowany. Głos ten może być również używany do oznaczenia terytorium i ostrzegania innych ptaków o obecności drapieżnika lub innego zagrożenia. Czuszykanie jest bardzo charakterystyczne dla tego gatunku ptaka i może być słyszane na odległość nawet do kilku kilometrów.

Czuszykanie jest bardzo ważnym elementem łowiectwa, ponieważ pozwala myśliwym określić położenie cietrzewi na polu łowieckim. Głos ten może być również używany do określenia liczebności populacji cietrzewi w danym regionie. Myśliwi mogą również wykorzystać czuszykanie do określenia pory roku, w której ptaki są aktywne i skutecznie polujące.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czuszykanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cielić się

o samicach żubra, łosia, jelenia i daniela: rodzić młode.

czok

zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, mającej na celu zwiększenie pokrycia. Produkowane, są lufy o 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach; przeważnie prawa lufa ma półczok, lewa pełny (...)

chart

rasa psów myśliwskich używana do polowań na lisy i zające na dużych, otwartych przestrzeniach. Obecnie w Polsce zabronione.

ciężary łowieckie

w dawnej Polsce świadczenia ponoszone przez ogół ludności na rzecz księcia w związku z posiadaniem przez niego monopolu łowieckiego (regale łowieckie). Część tych świadczeń płacono w (...)

cewka

noga samy.

chorągwie

inaczej flagi.

chrostówka

używana dawniej, zwłaszcza na polowaniach z chartami, mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska.

Conseil International de la Chasse

międzynarodowa organizacja łowiecka z siedzibą w Paryżu.

chrapy

nozdrza jelenia, łosia, daniela, muflona, sarny i kozicy.

cyranka, cyranka (Anas querquedula L.)

ptak z rodziny kaczek należący do kaczek właściwych (pływających). Kaczor (w szacie godowej) barwnie upierzony z zielonym lusterkiem. Kaczka brunatna. Długość ciała 36-40 cm, ciężar (...)