Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czuszykanie

czuszykanie

jeden z głosów wydawanych przez koguta cietrzewia podczas tokowania.

Czuszykanie jest jednym z głosów wydawanych przez koguta cietrzewia podczas tokowania. Jest to głośny, długi i monotonny dźwięk, który może być słyszany na odległość nawet do kilku kilometrów. Czuszykanie jest wydawane przez samca cietrzewia w celu zaznaczenia swojego terytorium i zaproszenia samic do tokowania. Dźwięk ten może być również używany do ostrzegania innych ptaków o obecności drapieżnika lub innego zagrożenia.

Czuszykanie jest bardzo charakterystyczne dla tego gatunku ptaka i odgrywa istotną rolę w zachowaniu i komunikacji cietrzewi. Charakteryzuje się specyficzną barwą i rytmiką, co pozwala łatwo identyfikować źródło dźwięku. Jest to istotne także dla myśliwych, którzy mogą korzystać z tego dźwięku w celu określenia położenia cietrzewi na polu łowieckim oraz do oceny liczebności populacji w danym obszarze.

Warto zauważyć, że czuszykanie ma różne funkcje w różnych kontekstach behawioralnych ptaków. Oprócz znaczenia tokowego, może także pełnić rolę ostrzegawczą w przypadku zagrożenia drapieżnikiem lub sygnalizować inny rodzaj niebezpieczeństwa. Z tego powodu obserwacja oraz rozpoznawanie czuszykania stanowi ważny element monitoringu populacji cietrzewi oraz badania ich zachowań w naturalnym środowisku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czuszykanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chata

gniazdo bobra zbudowane z gałęzi.

cieknąć

inaczej ciec.

chorągwie

inaczej flagi.

Conseil International de la Chasse

międzynarodowa organizacja łowiecka z siedzibą w Paryżu.

czyhitanie

inaczej szlifowanie.

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

combrownik

lekceważące określenie myśliwego, polującego wyłącznie w celu zdobycia dziczyzny.

cielić się

o samicach żubra, łosia, jelenia i daniela: rodzić młode.

chmara

stado żubrów, jeleni, danieli lub łosi.

cięty pies, cięty pies, ostry

cecha psa myśliwskiego: zajadły w stosunku do drapieżników.