Definicja hasła: Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa
- Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa, Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa (oddział warszawski)
ideowa organizacja łowiecka powstała w kwietniu 1889 r. w Warszawie (zob. historia łowiectwa w Polsce oraz Polski Związek Łowiecki).
Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa było pierwszą organizacją łowiecką w Polsce, powstałą w 1889 roku w Warszawie. Jego celem było propagowanie prawidłowego myślistwa oraz ochrona zwierząt łownych. W skład towarzystwa wchodzili myśliwi, którzy wymieniali się wiedzą i doświadczeniem, uczestniczyli w polowaniach oraz angażowali się w propagowanie etycznych zasad myślistwa i edukację społeczeństwa.
Towarzystwo angażowało się w promowanie etyki łowieckiej oraz tworzenie nowych przepisów dotyczących tej dziedziny. Organizowało spotkania, dyskusje i szkolenia, aby umożliwić swoim członkom lepsze poznanie łowiectwa, a także wspierało badania naukowe związane z łowiectwem i ochroną zwierząt łownych.
Działalność Cesarskiego Towarzystwa miała znaczący wpływ na rozwój polskiego łowiectwa i propagację jego wartości etycznych i społecznych. Przyczyniło się ono do zachowania bogactwa fauny polskich lasów poprzez aktywną działalność propagującą ochronę zwierząt łownych.
Po reorganizacji w 1936 roku, Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa przekształciło się w istniejący do dziś Polski Związek Łowiecki. Dzięki zaangażowaniu tych organizacji możemy obecnie cieszyć się z zachowania piękna i różnorodności fauny lasów polskich.
Jako jeden z pionierów organizacji łowieckich w Polsce, Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa odegrało kluczową rolę w kształtowaniu dziedzictwa polskiego myślistwa, a także wspierało inne istotne inicjatywy m.in. Małopolskie Towarzystwo Łowieckie czy Kółko Myśliwskie im. św. Huberta.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę C
- chmara
stado żubrów, jeleni, danieli lub łosi.
- czerta
dawny sposób polowania na dziki. Polegał na otaczaniu bogatego w dziki kompleksu leśnego przez 800 do 1000 naganiaczy. Otaczali oni koliście linię złożoną z dwunastu myśliwych. Przed (...)
- ciecier
gwarowe, cietrzew kogut.
- cieciorka
kura cietrzewia.
- cewki
kończyny sarny
- czaple, czaple (Ardeidae)
rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie (...)
- chyb, chyb, pióra
długie i sztywne włosy wyrastające na grzbiecie dzika i łosia, które w podnieceniu zwierz stroszy (stawia).
- cielna
o żubrzycy, łoszy, łani: nosząca płód.
- ciężary łowieckie
w dawnej Polsce świadczenia ponoszone przez ogół ludności na rzecz księcia w związku z posiadaniem przez niego monopolu łowieckiego (regale łowieckie). Część tych świadczeń płacono w (...)
- czterodwudziestak
jeleń byk noszący poroże posiadające po dwanaście odnóg na każdej tyce (cz. regularny) lub na jednej z tyk (cz. nieregularny).