Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa

Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa, Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa (oddział warszawski)

ideowa organizacja łowiecka powstała w kwietniu 1889 r. w Warszawie (zob. historia łowiectwa w Polsce oraz Polski Związek Łowiecki).

Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa było jedną z pierwszych organizacji łowieckich w Polsce. Powstało w 1889 roku w Warszawie i miało na celu propagowanie prawidłowego myślistwa oraz ochronę zwierząt łownych. Towarzystwo skupiało myśliwych, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także uczestniczyli w polowaniach. Towarzystwo było aktywne w propagowaniu zasad etycznych i prawidłowego myślistwa, a także w edukacji myśliwych. Organizowało spotkania, dyskusje i szkolenia, aby umożliwić swoim członkom lepsze poznanie łowiectwa. Wspierało również badania naukowe dotyczące łowiectwa i ochrony zwierząt łownych.

Towarzystwo było również aktywne w tworzeniu nowych przepisów dotyczących łowiectwa oraz w edukacji społeczeństwa na temat tego tematu. Wspierało również inne organizacje łowieckie, takie jak Małopolskie Towarzystwo Łowieckie czy Kółko Myśliwskie im. Św. Huberta. W 1923 roku powstał Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich, który został przekształcony w 1929 roku w Polski Związek Stowarzyszeń Łowieckich. W 1936 roku powstał Polski Związek Łowiecki, który do dziś jest aktywnym czynnikiem w ochronie zwierząt łownych i promocji prawidłowego myślistwa.

Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa było ważnym elementem historii polskiego łowiectwa i przyczyniło się do rozwoju tej dziedziny oraz do propagacji jej wartości etycznych i społecznych. Dzięki temu towarzystwu możemy dziś cieszyć się pięknem polskich lasów i bogactwem fauny, które są chronione przez obecne organizacje łowieckie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czemchanie

wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).

czternastak

jeleń byk noszący poroże posiadające po siedem odnóg na każdej tyce (czternastal regularny) lub na jednej z tyk (czternastak nieregularny).

cewka

noga samy.

cwał

sposób szybkiego poruszania się zwierzyny płowej.

chrostówka

używana dawniej, zwłaszcza na polowaniach z chartami, mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska.

chłyst

młody jeleń (byczek) przebywający w okresie rykowiska w pobliżu chmary, odpędzany przez stadnego byka.

czarnuch

gwarowe określenie dzika.

czujny

o ostrożnej zwierzynie.

czapla siwa, czapla siwa (Ardca cincrea L.)

ptak z rodziny czapli o długiej szyi, którą charakterystycznie wygina w locie. Wierzch ciała popielaty, spód biały, lotki dłoni czarne. Długość 90 cm, rozpiętość skrzydeł 160-170 cm. (...)

celownik

zestaw służący do celowania. Celownik może być otwarty lub optyczny; otwarty składa się: na lufie broni kulowej z muszki i szczerbinki, na lufie broni śrutowej tylko z muszki (przy (...)