Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa

Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa, Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa (oddział warszawski)

ideowa organizacja łowiecka powstała w kwietniu 1889 r. w Warszawie (zob. historia łowiectwa w Polsce oraz Polski Związek Łowiecki).

Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa było jedną z pierwszych organizacji łowieckich w Polsce. Powstało w 1889 roku w Warszawie i miało na celu propagowanie prawidłowego myślistwa oraz ochronę zwierząt łownych. Towarzystwo skupiało myśliwych, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także uczestniczyli w polowaniach. Towarzystwo było aktywne w propagowaniu zasad etycznych i prawidłowego myślistwa, a także w edukacji myśliwych. Organizowało spotkania, dyskusje i szkolenia, aby umożliwić swoim członkom lepsze poznanie łowiectwa. Wspierało również badania naukowe dotyczące łowiectwa i ochrony zwierząt łownych.

Towarzystwo było również aktywne w tworzeniu nowych przepisów dotyczących łowiectwa oraz w edukacji społeczeństwa na temat tego tematu. Wspierało również inne organizacje łowieckie, takie jak Małopolskie Towarzystwo Łowieckie czy Kółko Myśliwskie im. Św. Huberta. W 1923 roku powstał Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich, który został przekształcony w 1929 roku w Polski Związek Stowarzyszeń Łowieckich. W 1936 roku powstał Polski Związek Łowiecki, który do dziś jest aktywnym czynnikiem w ochronie zwierząt łownych i promocji prawidłowego myślistwa.

Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa było ważnym elementem historii polskiego łowiectwa i przyczyniło się do rozwoju tej dziedziny oraz do propagacji jej wartości etycznych i społecznych. Dzięki temu towarzystwu możemy dziś cieszyć się pięknem polskich lasów i bogactwem fauny, które są chronione przez obecne organizacje łowieckie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

ciecier

gwarowe, cietrzew kogut.

ciekanie się

inaczej cieczka.

chruściele, chruściele (Rallidae)

rodzina ptaków naziemnych z rzędu żurawiowatych. Z gatunków łownych do chruścieli należą derkacz i łyska.

cwał

sposób szybkiego poruszania się zwierzyny płowej.

czyścić

inaczej trzebić.

cieknąć

inaczej ciec.

cap

samiec kozicy.

chrostówka

używana dawniej, zwłaszcza na polowaniach z chartami, mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska.

czternastak

jeleń byk noszący poroże posiadające po siedem odnóg na każdej tyce (czternastal regularny) lub na jednej z tyk (czternastak nieregularny).

cewki

kończyny sarny