Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ciota

ciota

stara łania.

Ciota to określenie stosowane w łowiectwie, które odnosi się do starej łani. Jest to zwierzę płci żeńskiej, które osiągnęło wiek powyżej 8 lat. Charakteryzuje się większą ostrożnością i trudniejszym polowaniem niż młodsze łanie. Cioty są również bardziej wybredne w swoich wyborach żywności i mogą być trudne do nakarmienia ze względu na starzenie się układu pokarmowego oraz zmiany w preferencjach pokarmowych. Starsze osobniki są bardziej narażone na choroby, gdyż ich układ odpornościowy staje się słabszy wraz z wiekiem.

W kontekście hodowlanym, utrzymanie zdrowia ciót wymaga regularnych badań weterynaryjnych oraz dostarczania odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Podatność na stres jest również istotnym czynnikiem, z tego powodu należy zapewnić im spokojne otoczenie, unikając hałasu i innych bodźców stresogennych. Czyste środowisko oraz właściwa dieta i regularny dostęp do wody są kluczowe dla utrzymania zdrowia ciót.

W przestrzeni naturalnej starsze cielęta stanowią atrakcyjny cel dla drapieżników, co sprawia, że muszą one być szczególnie czujne i ostrożne. Dla myśliwych polowanie na cioty może być bardziej wymagające ze względu na ich doświadczenie oraz rozwinięte instynkty samoobrony. Z uwagi na to fakt, polowanie na cioty wymaga precyzji i cierpliwości.

Podsumowując, ciota to stara łania charakteryzująca się większą ostrożnością, specyficznymi potrzebami żywieniowymi oraz większą podatnością na choroby i stres w porównaniu z młodszymi osobnikami. W łowiectwie stanowi wyzwanie dla myśliwych ze względu na swoje rozwinięte instynkty obronne oraz wcześniejsze doświadczenia z polowaniami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ciota w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

Conseil International de la Chasse

międzynarodowa organizacja łowiecka z siedzibą w Paryżu.

cielna

o żubrzycy, łoszy, łani: nosząca płód.

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.

choroba motylicza, choroba motylicza, motylica

choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. (...)

czarnuch

gwarowe określenie dzika.

czterodwudziestak

jeleń byk noszący poroże posiadające po dwanaście odnóg na każdej tyce (cz. regularny) lub na jednej z tyk (cz. nieregularny).

celownik

zestaw służący do celowania. Celownik może być otwarty lub optyczny; otwarty składa się: na lufie broni kulowej z muszki i szczerbinki, na lufie broni śrutowej tylko z muszki (przy (...)

ciecieruk

gwarowe, młody cietrzew kogut.

combrownik

lekceważące określenie myśliwego, polującego wyłącznie w celu zdobycia dziczyzny.

cieknąć

inaczej ciec.