Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ciota

ciota

stara łania.

Ciota to określenie stosowane w łowiectwie, które odnosi się do starej łani. Jest to zwierzę, które ma ponad 8 lat i jest już za stary, aby móc skutecznie polować. Cioty są zazwyczaj bardzo ostrożne i trudno je złapać. Zazwyczaj są one bardzo wybredne w swoich wyborach żywności i często trudno je nakarmić. Ponieważ są one starsze, mają tendencję do bycia bardziej ostrożnymi i trudniejszymi do polowania niż młodsze łanie.

Cioty są również bardziej podatne na choroby niż młodsze łanie, ponieważ ich układ odpornościowy jest słabszy. Dlatego też ważne jest, aby utrzymywać ich zdrowie poprzez regularne badania weterynaryjne i dostarczanie im odpowiedniej ilości witamin i minerałów. W przeciwnym razie mogą one cierpieć na poważne choroby, które mogą doprowadzić do ich śmierci.

Cioty są również bardziej podatne na stres niż młodsze łanie, więc ważne jest, aby utrzymywać je w spokojnym otoczeniu. Należy unikać hałasu i innych bodźców stresogennych, takich jak silne światło lub gwałtowne ruchy. Ważne jest również, aby utrzymywać cioty w czystym otoczeniu i dostarczać im odpowiednią ilość pożywienia i wody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ciota w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

ciołek

roczny samiec żubra, łosia, jelenia lub daniela.

cyranka, cyranka (Anas querquedula L.)

ptak z rodziny kaczek należący do kaczek właściwych (pływających). Kaczor (w szacie godowej) barwnie upierzony z zielonym lusterkiem. Kaczka brunatna. Długość ciała 36-40 cm, ciężar (...)

chałupa

legowisko zająca w śniegu.

cap

samiec kozicy.

ciecieruk

gwarowe, młody cietrzew kogut.

czapeczka

kaptur ptaka łowczego.

Conseil International de la Chasse

międzynarodowa organizacja łowiecka z siedzibą w Paryżu.

chłodzić się

o zwierzynie: kąpać się w babrzysku.

czemchanie

wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.