Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ciota

ciota

stara łania.

Ciota to określenie stosowane w łowiectwie, które odnosi się do starej łani. Jest to zwierzę płci żeńskiej, które osiągnęło wiek powyżej 8 lat. Charakteryzuje się większą ostrożnością i trudniejszym polowaniem niż młodsze łanie. Cioty są również bardziej wybredne w swoich wyborach żywności i mogą być trudne do nakarmienia ze względu na starzenie się układu pokarmowego oraz zmiany w preferencjach pokarmowych. Starsze osobniki są bardziej narażone na choroby, gdyż ich układ odpornościowy staje się słabszy wraz z wiekiem.

W kontekście hodowlanym, utrzymanie zdrowia ciót wymaga regularnych badań weterynaryjnych oraz dostarczania odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Podatność na stres jest również istotnym czynnikiem, z tego powodu należy zapewnić im spokojne otoczenie, unikając hałasu i innych bodźców stresogennych. Czyste środowisko oraz właściwa dieta i regularny dostęp do wody są kluczowe dla utrzymania zdrowia ciót.

W przestrzeni naturalnej starsze cielęta stanowią atrakcyjny cel dla drapieżników, co sprawia, że muszą one być szczególnie czujne i ostrożne. Dla myśliwych polowanie na cioty może być bardziej wymagające ze względu na ich doświadczenie oraz rozwinięte instynkty samoobrony. Z uwagi na to fakt, polowanie na cioty wymaga precyzji i cierpliwości.

Podsumowując, ciota to stara łania charakteryzująca się większą ostrożnością, specyficznymi potrzebami żywieniowymi oraz większą podatnością na choroby i stres w porównaniu z młodszymi osobnikami. W łowiectwie stanowi wyzwanie dla myśliwych ze względu na swoje rozwinięte instynkty obronne oraz wcześniejsze doświadczenia z polowaniami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ciota w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czapeczka

kaptur ptaka łowczego.

czworak, czworak, fierling

nietypowa broń myśliwska (łamana) posiadająca cztery lufy, przeważnie dwie kulowe i dwie śrutowe.

cherlawy

wynędzniały zwierz nie nadający się do hodowli.

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich

pierwsza ogólnokrajowa organizacja łowiectwa polskiego powstała 9 lipca 1923 r. w Warszawie. Na zjeździe organizacyjnym obecne były: Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie, Polskie Towarzystwo (...)

cieknąć

inaczej ciec.

cięty pies, cięty pies, ostry

cecha psa myśliwskiego: zajadły w stosunku do drapieżników.

czysty ptak

dzielny, doświadczony, dobrze ułożony ptak łowczy.

czas łojny

okres przed rują, gdy samce wykazują najlepszą kondycję fizyczną.

cień

inaczej bałwan.