Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ciota

ciota

stara łania.

Ciota to określenie stosowane w łowiectwie, które odnosi się do starej łani. Jest to zwierzę, które ma ponad 8 lat i jest już za stary, aby móc skutecznie polować. Cioty są zazwyczaj bardzo ostrożne i trudno je złapać. Zazwyczaj są one bardzo wybredne w swoich wyborach żywności i często trudno je nakarmić. Ponieważ są one starsze, mają tendencję do bycia bardziej ostrożnymi i trudniejszymi do polowania niż młodsze łanie.

Cioty są również bardziej podatne na choroby niż młodsze łanie, ponieważ ich układ odpornościowy jest słabszy. Dlatego też ważne jest, aby utrzymywać ich zdrowie poprzez regularne badania weterynaryjne i dostarczanie im odpowiedniej ilości witamin i minerałów. W przeciwnym razie mogą one cierpieć na poważne choroby, które mogą doprowadzić do ich śmierci.

Cioty są również bardziej podatne na stres niż młodsze łanie, więc ważne jest, aby utrzymywać je w spokojnym otoczeniu. Należy unikać hałasu i innych bodźców stresogennych, takich jak silne światło lub gwałtowne ruchy. Ważne jest również, aby utrzymywać cioty w czystym otoczeniu i dostarczać im odpowiednią ilość pożywienia i wody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ciota w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

cukrować

o psach gończych: podczas gonienia wydawać głos przyjemny dla ucha myśliwego.

chata

gniazdo bobra zbudowane z gałęzi.

cap

samiec kozicy.

czyścić

inaczej trzebić.

chwost

ogon muflona.

ciec, ciec, cieknąć

o kurakach: uchodzić pieszo bezszelestnie.

czysty ptak

dzielny, doświadczony, dobrze ułożony ptak łowczy.

ciota

stara łania.

chycać

o zającu i samie: poruszać się wolnymi skokami.