Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chrapy

chrapy

nozdrza jelenia, łosia, daniela, muflona, sarny i kozicy.

Chrapy to nozdrza jelenia, łosia, daniela, muflona, sarny i kozicy, używane do wydobywania zapachów i pożywienia. Składają się z dwóch części: skrzydełek i trzonu. Skrzydełka są bardziej widoczne i mają kształt trójkąta lub owalu, natomiast trzon jest mniejszy i ma kształt stożka. Chrapy pełnią kluczową rolę w orientacji przestrzennej zwierząt oraz w poznawaniu otoczenia poprzez wydobywanie informacji o zapachach.

Ponadto chrapy są istotnym narzędziem łowieckim. Łowcy wykorzystują je do śledzenia tropów zapachu dzikich zwierząt, by je znaleźć i upolować. Chrapy mogą być również wykorzystane do odstraszania dzikich zwierząt od określonych obszarów lub do przyciągania ich do konkretnego miejsca. Dzięki olfaktorycznym zdolnościom chrapy stanowią istotny element w zachowaniu gatunkowym oraz w codziennym funkcjonowaniu całego ekosystemu leśnego.

W kontekście polowania chrapy są ważnym narzędziem pomagającym myśliwym w lokalizacji zwierzyny oraz w planowaniu strategii polowania. Ich umiejętne wykorzystanie przyczynia się do skuteczności polowań oraz monitorowania populacji dzikich zwierząt.

Ogólnie rzecz biorąc, chrapy stanowią istotny element biologii, zachowania i ekologii jeleniowatych, a także są integralną częścią praktyk łowieckich użytkowanych przez myśliwych do celów rekreacyjnych czy konserwatorskich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chrapy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czas ochronny

okres, w którym na mocy ustawy nie wolno polować na dany gatunek zwierzyny łownej; przeważnie obejmuje on czas rozrodu i wychowywania młodych.

ciecier

gwarowe, cietrzew kogut.

czaty

sposób polowania polegąjący na czatowaniu w czatowni, na ambonie, na przestryku lub przy norze.

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

czapliniec

miejsce licznego gniazdowania czapli. W czaplińcu czaple siwe podlegają całkowitej ochronie.

chałupa

legowisko zająca w śniegu.

czterodwudziestak

jeleń byk noszący poroże posiadające po dwanaście odnóg na każdej tyce (cz. regularny) lub na jednej z tyk (cz. nieregularny).

cel

punkt, do którego mierzy się i strzela.

ciągi słonek

wiosenne loty tokowe słonek odbywane wieczorem po zachodzie słońca, rzadziej o świcie.