Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chrapy

chrapy

nozdrza jelenia, łosia, daniela, muflona, sarny i kozicy.

Chrapy to rodzaj nozdrzy, który występuje u wielu gatunków zwierząt. Są one szczególnie widoczne u jeleni, łosi, danieli, muflonów, sarn i kozic. Chrapy są wykorzystywane przez te zwierzęta do wydobywania zapachów i pożywienia. Zazwyczaj składają się z dwóch części: skrzydełka i trzonu. Skrzydełka są zazwyczaj bardziej widoczne i mają kształt trójkąta lub owalu. Trzon jest mniejszy i ma kształt stożka.

Chrapy służą do wydobywania zapachów i pożywienia. Zazwyczaj skrzydełka chrapy są bardziej widoczne niż trzon, ponieważ służą one do wydobywania zapachów. Skrzydełka mają kształt trójkąta lub owalu, a trzon ma kształt stożka. Chrapy pomagają zwierzętom w orientacji przestrzennej i poznawaniu otoczenia poprzez wydobywanie informacji o zapachach.

Chrapy są również ważnym narzędziem łowieckim. Łowcy używają chrap do śledzenia tropów zapachu dzikich zwierząt, aby je namierzyć i upolować. Chrapy mogą być również użyte do odstraszenia dzikich zwierząt od określonych obszarów lub do przyciągania ich do określonego miejsca.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chrapy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cyraneczka, cyraneczka (Anas crecca L.)

najmniejsza z krajowych kaczek należąca do kaczek właściwych (pływających). Kaczor cyraneczki (w szacie godowej) pięknie ubarwiony z zielonogranatowym lusterkiem, kaczka szarobrązowa. (...)

conductus ferinae

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku odwożenia ubitej zwierzyny, poszukiwaniu postrzałków oraz wożeniu namiotów książęcych podczas polowania.

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

chata

gniazdo bobra zbudowane z gałęzi.

chybiać

nie trafiać zwierzyny, strzelać bezskutecznie.

chłyst

młody jeleń (byczek) przebywający w okresie rykowiska w pobliżu chmary, odpędzany przez stadnego byka.

czyścić

inaczej trzebić.

ciężary łowieckie

w dawnej Polsce świadczenia ponoszone przez ogół ludności na rzecz księcia w związku z posiadaniem przez niego monopolu łowieckiego (regale łowieckie). Część tych świadczeń płacono w (...)

chrapanie

charakterystyczny glos wydawany przez słonkę w czasie lotu tokowego (ciągu).

conductus, conductus, przewód łowiecki

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania.