Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chrapy

chrapy

nozdrza jelenia, łosia, daniela, muflona, sarny i kozicy.

Chrapy to nozdrza jelenia, łosia, daniela, muflona, sarny i kozicy, używane do wydobywania zapachów i pożywienia. Składają się z dwóch części: skrzydełek i trzonu. Skrzydełka są bardziej widoczne i mają kształt trójkąta lub owalu, natomiast trzon jest mniejszy i ma kształt stożka. Chrapy pełnią kluczową rolę w orientacji przestrzennej zwierząt oraz w poznawaniu otoczenia poprzez wydobywanie informacji o zapachach.

Ponadto chrapy są istotnym narzędziem łowieckim. Łowcy wykorzystują je do śledzenia tropów zapachu dzikich zwierząt, by je znaleźć i upolować. Chrapy mogą być również wykorzystane do odstraszania dzikich zwierząt od określonych obszarów lub do przyciągania ich do konkretnego miejsca. Dzięki olfaktorycznym zdolnościom chrapy stanowią istotny element w zachowaniu gatunkowym oraz w codziennym funkcjonowaniu całego ekosystemu leśnego.

W kontekście polowania chrapy są ważnym narzędziem pomagającym myśliwym w lokalizacji zwierzyny oraz w planowaniu strategii polowania. Ich umiejętne wykorzystanie przyczynia się do skuteczności polowań oraz monitorowania populacji dzikich zwierząt.

Ogólnie rzecz biorąc, chrapy stanowią istotny element biologii, zachowania i ekologii jeleniowatych, a także są integralną częścią praktyk łowieckich użytkowanych przez myśliwych do celów rekreacyjnych czy konserwatorskich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chrapy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa, Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa (oddział warszawski)

ideowa organizacja łowiecka powstała w kwietniu 1889 r. w Warszawie (zob. historia łowiectwa w Polsce oraz (...)

cieczka, cieczka, ciekanie się

okres rui u ssaków z rodziny psów i łasicowatych.

ciężary łowieckie

w dawnej Polsce świadczenia ponoszone przez ogół ludności na rzecz księcia w związku z posiadaniem przez niego monopolu łowieckiego (regale łowieckie). Część tych świadczeń płacono w (...)

Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich

pierwsza ogólnokrajowa organizacja łowiectwa polskiego powstała 9 lipca 1923 r. w Warszawie. Na zjeździe organizacyjnym obecne były: Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie, Polskie Towarzystwo (...)

ciołek

roczny samiec żubra, łosia, jelenia lub daniela.

choroba motylicza, choroba motylicza, motylica

choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. (...)

chrapy

nozdrza jelenia, łosia, daniela, muflona, sarny i kozicy.

czworak, czworak, fierling

nietypowa broń myśliwska (łamana) posiadająca cztery lufy, przeważnie dwie kulowe i dwie śrutowe.

czarnuch

gwarowe określenie dzika.

cewka

noga samy.