Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cieknąć

cieknąć

inaczej ciec.

Ciec, inaczej cieknąć, to technika łowiecka polegająca na uchodzeniu pieszo bezszelestnie. Jest szczególnie istotna przy polowaniach na kuraki, gdyż te ptaki są bardzo czujne i łatwo się spłoszyć. Aby skutecznie ciec, myśliwy musi być niezwykle cichy i ostrożny, unikając pozostawiania śladów swojej obecności. Konieczna jest również dobra znajomość terenu oraz umiejętność poruszania się tak, by nie wzbudzać podejrzeń u zwierząt.

Podczas cieku ważne jest unikanie chodzenia po trawie lub ścieżkach, które mogą wywołać hałas lub zwrócić uwagę ptaków. Zamiast tego myśliwy powinien wybierać twardsze powierzchnie, jak skały czy kamienie. Dodatkowo należy unikać noszenia jasnych ubrań lub elementów odblaskowych, które mogłyby być widoczne dla ptaków oraz unikać dużych przedmiotów, takich jak plecaki czy torby, które mogą stwarzać zagrożenie dla zwierząt.

W kontekście polowań na kuraki technika ciekania jest kluczowym elementem zdobycia trofeum. Umiejętność poruszania się bezszelestnie oraz minimalizowanie swojego wpływu na teren łowiecki daje większe szanse na udane polowanie i złapanie ptaka zgodnie z etyką łowiecką. Doskonała znajomość terenu oraz wyczucie przestrzeni są kluczowe dla efektywnego stosowania tej techniki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cieknąć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cwał

sposób szybkiego poruszania się zwierzyny płowej.

combrownik

lekceważące określenie myśliwego, polującego wyłącznie w celu zdobycia dziczyzny.

ciągnięcie

powolne poruszanie się, wędrowanie żubrów, zwierzyny płowej, muflonów,

cielna

o żubrzycy, łoszy, łani: nosząca płód.

cień

inaczej bałwan.

chwost

ogon muflona.

comber

część lędźwiowa grzbietu dziczyzny, np. samy, dzika, zająca.

ciekanie się

inaczej cieczka.

cocer spaniel

rasa psa myśliwskiego, płochacza. Używany jest głównie do polowań na bażanty i ptactwo wodne; bardzo dobry aporter. Może być też ułożony jako pies wielostronny. Coocker spaniel. jest (...)

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.