Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cieknąć

cieknąć

inaczej ciec.

Cieknąć to technika łowiecka, która polega na uchodzeniu pieszo bezszelestnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku polowań na kuraki, ponieważ te ptaki są bardzo czujne i łatwo je spłoszyć. Cieknąc, myśliwy musi być bardzo cicho i ostrożny, aby nie wzbudzić podejrzeń u zwierzęcia.

Aby skutecznie ciec, myśliwy musi mieć dobrą znajomość terenu i wiedzieć, gdzie są kuraki. Musi również wiedzieć, jak uniknąć zostawiania śladów swojej obecności. Myśliwy powinien unikać chodzenia po trawie lub ścieżkach, ponieważ może to spowodować hałas lub wywołać podejrzenia u ptaków. Zamiast tego powinien chodzić po twardych powierzchniach, takich jak skały lub kamienie.

Myśliwy powinien również unikać noszenia jasnych ubrań lub innych elementów odblaskowych, które mogą być widoczne dla ptaków. Powinien również unikać noszenia dużych przedmiotów, takich jak plecaki lub torby, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie dla ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cieknąć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

ciąg

1) nazwa gwintu w gwintowanej broni myśliwskiej;
2) przelot dzikich kaczek lub gęsi wieczorem na żerowiska i rano na wodę, wykorzystywane przez myśliwych na polowaniu.

czyrykanie

głos wydawany przez zwołujące się kuropatwy.

chybiać

nie trafiać zwierzyny, strzelać bezskutecznie.

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi (...)

chorągwie

inaczej flagi.

cieki, cieki, zgrzebła

nogi ptaków z rzędu kuraków.

chwost

ogon muflona.

cietrzew, cietrzew (Lyrurus Tetrix L.)

ptak wielkości kury domowej z rzędu kuraków. Samiec (kogut) czarny z metalicznym połyskiem i ogonem w kształcie lity, samica (cieciorki) szarobrązowa; na skrzydłach mają białe pręgi. (...)

cewki

kończyny sarny

czerń

ptaki należące do rodziny kulkowatych.