Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czernica

czernica, czernica (Aythya fuligula L.)

gatunek z rodziny kaczek należący do grążyc, Kaczor (w szacie godowej) czarny z białym brzuchem i lusterkami, na głowie ma zwisający czub z długich, wąskich piórek; kaczka ciemnobrunatna. Długość ciała 39-41 cm, ciężar 650-1100g. Czernica gniazduje na początku czerwca, składa 5-11 jaj i wysiaduje je przez 25-27 dni. Młode są zagniazdownikami. Czernica przylatuje marzec-kwiecień, a odlatuje październik listopad. Na czernice poluje się jak na wszystkie kaczki.

Czernica jest gatunkiem kaczki, który należy do rodziny grążyc. Ma czarną szatę godową z białym brzuchem i lusterkami. Na głowie ma zwisający czub z długich, wąskich piórek. Długość ciała wynosi od 39 do 41 cm, a ciężar od 650 do 1100g.

Czernica gniazduje na początku czerwca, składając 5-11 jaj i wysiadując je przez 25-27 dni. Młode są zagniazdownikami. Czernica przylatuje marzec-kwiecień, a odlatuje październik listopad.

Polowanie na czernicę jest tak samo legalne jak na inne gatunki kaczek. Jest to popularny gatunek myśliwych, ponieważ jest łatwy do polowania i ma smaczną mięso. Czernica jest również popularna wśród ornitologów ze względu na swoje piękne upierzenie i charakterystyczny głos.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czernica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chrzest myśliwski

ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy (...)

ciec, ciec, cieknąć

o kurakach: uchodzić pieszo bezszelestnie.

czatownia

obudowane naziemne stanowisko myśliwskie przeznaczone głównie do polowania na wilki i lisy przy przynęcie.

conductus ferinae

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku odwożenia ubitej zwierzyny, poszukiwaniu postrzałków oraz wożeniu namiotów książęcych podczas polowania.

choroba Banga, choroba Banga, bruceloza

choroba wywoływana przez bakterie z grupy brucella; atakuje większość zwierząt łownych. Zwalczanie jest bardzo trudne.

czarna stopa

teren pozbawiony pokrywy śnieżnej: polowanie na czarnej stopie odbywa się na obszarze, gdzie brak śniegu.

chycać

o zającu i samie: poruszać się wolnymi skokami.

ciota

stara łania.

ciecier

gwarowe, cietrzew kogut.

cieszynka

małokalibrowa broń gwintowana z XVII w. używana do polowań na ptaki i drobną zwierzynę.