Definicja hasła: czernica
- czernica, czernica (Aythya fuligula L.)
gatunek z rodziny kaczek należący do grążyc, Kaczor (w szacie godowej) czarny z białym brzuchem i lusterkami, na głowie ma zwisający czub z długich, wąskich piórek; kaczka ciemnobrunatna. Długość ciała 39-41 cm, ciężar 650-1100g. Czernica gniazduje na początku czerwca, składa 5-11 jaj i wysiaduje je przez 25-27 dni. Młode są zagniazdownikami. Czernica przylatuje marzec-kwiecień, a odlatuje październik listopad. Na czernice poluje się jak na wszystkie kaczki.
Czernica (Melanitta nigra) – gatunek kaczki z rodziny kaczkowatych (Anatidae), należący do podrodziny: Merginae. Samiec w szacie godowej charakteryzuje się czarnym upierzeniem z białym brzuchem i jasnymi "lusterkami" na skrzydłach. Na głowie nosi zwisający czub z długich, wąskich piór. Długość ciała czernicy wynosi około 39-41 cm, zaś masa mieści się w granicach 650-1100 g. Gatunek ten gniazduje na ziemi, najczęściej na wybrzeżach Morza Północnego i Bałtyckiego oraz rzadziej nad dużymi jeziorami śródlądowymi, składając 5-11 jaj. Okres wysiadywania trwa 25-27 dni. Młode są zagniazdownikami i szybko potrafią same odżywiać się oraz pływać. Czernica przylatuje w okolicach marca-kwietnia, zaś odlatuje między październikiem a listopadem.
Polowanie na czernicę (Melanitta nigra) jest powszechne na terenach występowania tego gatunku, podobnie jak inne polowania na kaczki. Gatunek ten jest popularny wśród myśliwych ze względu na smaczne mięso oraz dostatek populacji. Ponadto, czernica – ze względu na swoje piękne upierzenie oraz charakterystyczny głos – stanowi interesujący obiekt obserwacji dla ornitologów i miłośników przyrody. Obecnie jej liczba utrzymuje się na stosunkowo stabilnym poziomie, choć ze względu na regularne polowania oraz utratę środowiska życia przez czynniki ludzkie, wymaga monitorowania i ochrony.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czernica w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę C
- chrzest myśliwski
ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy (...)
- czaty
sposób polowania polegąjący na czatowaniu w czatowni, na ambonie, na przestryku lub przy norze.
- czterodwudziestak
jeleń byk noszący poroże posiadające po dwanaście odnóg na każdej tyce (cz. regularny) lub na jednej z tyk (cz. nieregularny).
- czas łojny
okres przed rują, gdy samce wykazują najlepszą kondycję fizyczną.
- czaple, czaple (Ardeidae)
rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie (...)
- chałupa
legowisko zająca w śniegu.
- czarnuch
gwarowe określenie dzika.
- Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa, Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa (oddział warszawski)
ideowa organizacja łowiecka powstała w kwietniu 1889 r. w Warszawie (zob. historia łowiectwa w Polsce oraz (...)
- chatka
gniazdo piżmaka zbudowane wśród trzcin i szuwarów z twarde] roślinności wodnej.