Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czerta

czerta

dawny sposób polowania na dziki. Polegał na otaczaniu bogatego w dziki kompleksu leśnego przez 800 do 1000 naganiaczy. Otaczali oni koliście linię złożoną z dwunastu myśliwych. Przed myśliwymi stali psiarczyki z psami, którzy na sygnał ruszali w las i gonili dziki. Cz. uniemożliwiała dzikom wydostanie się z lasu.

Czerta była popularnym sposobem polowania na dziki w Europie Środkowej i Wschodniej. Zwyczaj ten pochodzi z XVI wieku, a jego nazwa pochodzi od słowa „czert”, które oznaczało „otaczanie”. Czerta była używana do polowania na dziki, jelenie, sarny i inne zwierzęta.

Czerta składała się z dwunastu myśliwych ustawionych w kolistej linii. Myśliwi otaczali bogaty w dziki kompleks leśny, a przed nimi stali psiarczyki z psami. Gdy dzik został wypatrzony, psiarczycy ruszali w las i gonili go. Dzik miał małe szanse na ucieczkę, ponieważ otoczeni byli przez myśliwych i psy.

Czerta była bardzo skuteczną metodą polowania na dziki. Jednak ze względu na swoje okrucieństwo i niszczenie środowiska naturalnego, czerta została zakazana w większości krajów europejskich. Obecnie czerta jest uważana za niemoralną i niedopuszczalną metodę polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czerta w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czworak, czworak, fierling

nietypowa broń myśliwska (łamana) posiadająca cztery lufy, przeważnie dwie kulowe i dwie śrutowe.

cofny

wyżeł dający się łatwo odwołać.

cień

inaczej bałwan.

chłodzić się

o zwierzynie: kąpać się w babrzysku.

choroba Banga, choroba Banga, bruceloza

choroba wywoływana przez bakterie z grupy brucella; atakuje większość zwierząt łownych. Zwalczanie jest bardzo trudne.

chybiać

nie trafiać zwierzyny, strzelać bezskutecznie.

ciota

stara łania.

chrostówka

używana dawniej, zwłaszcza na polowaniach z chartami, mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska.

ciec, ciec, cieknąć

o kurakach: uchodzić pieszo bezszelestnie.

chrzest myśliwski

ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy (...)