Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czerta

czerta

dawny sposób polowania na dziki. Polegał na otaczaniu bogatego w dziki kompleksu leśnego przez 800 do 1000 naganiaczy. Otaczali oni koliście linię złożoną z dwunastu myśliwych. Przed myśliwymi stali psiarczyki z psami, którzy na sygnał ruszali w las i gonili dziki. Cz. uniemożliwiała dzikom wydostanie się z lasu.

Czerta była popularnym sposobem polowania na dziki w Europie Środkowej i Wschodniej. Zwyczaj ten pochodzi z XVI wieku, a jego nazwa pochodzi od słowa „czert”, które oznaczało „otaczanie”. Czerta była używana do polowania na dziki, jelenie, sarny i inne zwierzęta.

Czerta składała się z dwunastu myśliwych ustawionych w kolistej linii. Myśliwi otaczali bogaty w dziki kompleks leśny, a przed nimi stali psiarczyki z psami. Gdy dzik został wypatrzony, psiarczycy ruszali w las i gonili go. Dzik miał małe szanse na ucieczkę, ponieważ otoczeni byli przez myśliwych i psy.

Czerta była bardzo skuteczną metodą polowania na dziki. Jednak ze względu na swoje okrucieństwo i niszczenie środowiska naturalnego, czerta została zakazana w większości krajów europejskich. Obecnie czerta jest uważana za niemoralną i niedopuszczalną metodę polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czerta w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czysty strzał

strzał kładący Zwierzynę w ogniu.

chyb, chyb, pióra

długie i sztywne włosy wyrastające na grzbiecie dzika i łosia, które w podnieceniu zwierz stroszy (stawia).

cietrzew, cietrzew (Lyrurus Tetrix L.)

ptak wielkości kury domowej z rzędu kuraków. Samiec (kogut) czarny z metalicznym połyskiem i ogonem w kształcie lity, samica (cieciorki) szarobrązowa; na skrzydłach mają białe pręgi. (...)

choroba Banga, choroba Banga, bruceloza

choroba wywoływana przez bakterie z grupy brucella; atakuje większość zwierząt łownych. Zwalczanie jest bardzo trudne.

chrzest myśliwski

ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy (...)

czaple, czaple (Ardeidae)

rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie (...)

cuch

węch psa myśliwskiego.

ciota

stara łania.

Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich

pierwsza ogólnokrajowa organizacja łowiectwa polskiego powstała 9 lipca 1923 r. w Warszawie. Na zjeździe organizacyjnym obecne były: Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie, Polskie Towarzystwo (...)

cwał

sposób szybkiego poruszania się zwierzyny płowej.