Definicja hasła: czerta
- czerta
dawny sposób polowania na dziki. Polegał na otaczaniu bogatego w dziki kompleksu leśnego przez 800 do 1000 naganiaczy. Otaczali oni koliście linię złożoną z dwunastu myśliwych. Przed myśliwymi stali psiarczyki z psami, którzy na sygnał ruszali w las i gonili dziki. Cz. uniemożliwiała dzikom wydostanie się z lasu.
Czerta była popularnym sposobem polowania na dziki w Europie Środkowej i Wschodniej. Zwyczaj ten pochodzi z XVI wieku, a jego nazwa pochodzi od słowa „czert”, które oznaczało „otaczanie”. Czerta była używana do polowania na dziki, jelenie, sarny i inne zwierzęta.
Czerta składała się z dwunastu myśliwych ustawionych w kolistej linii. Myśliwi otaczali bogaty w dziki kompleks leśny, a przed nimi stali psiarczyki z psami. Gdy dzik został wypatrzony, psiarczycy ruszali w las i gonili go. Dzik miał małe szanse na ucieczkę, ponieważ otoczeni byli przez myśliwych i psy.
Czerta była bardzo skuteczną metodą polowania na dziki. Jednak ze względu na swoje okrucieństwo i niszczenie środowiska naturalnego, czerta została zakazana w większości krajów europejskich. Obecnie czerta jest uważana za niemoralną i niedopuszczalną metodę polowania.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czerta w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę C
- cyranka, cyranka (Anas querquedula L.)
ptak z rodziny kaczek należący do kaczek właściwych (pływających). Kaczor (w szacie godowej) barwnie upierzony z zielonym lusterkiem. Kaczka brunatna. Długość ciała 36-40 cm, ciężar (...)
- czyrykanie
głos wydawany przez zwołujące się kuropatwy.
- cel
punkt, do którego mierzy się i strzela.
- cocer spaniel
rasa psa myśliwskiego, płochacza. Używany jest głównie do polowań na bażanty i ptactwo wodne; bardzo dobry aporter. Może być też ułożony jako pies wielostronny. Coocker spaniel. jest (...)
- ciągnąć
1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.
- cielna
o żubrzycy, łoszy, łani: nosząca płód.
- chrapy
nozdrza jelenia, łosia, daniela, muflona, sarny i kozicy.
- ciche pędzenie
naganianie zwierzyny przy pomocy 2-4 naganiaczy cicho przechodzących przez miot. Stosowane podczas polowań na samy i jelenie (zwierzyna powoli opuszcza miot).
- ciąg
1) nazwa gwintu w gwintowanej broni myśliwskiej;
2) przelot dzikich kaczek lub gęsi wieczorem na żerowiska i rano na wodę, wykorzystywane przez myśliwych na polowaniu.
- cielić się
o samicach żubra, łosia, jelenia i daniela: rodzić młode.