Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cyranka

cyranka, cyranka (Anas querquedula L.)

ptak z rodziny kaczek należący do kaczek właściwych (pływających). Kaczor (w szacie godowej) barwnie upierzony z zielonym lusterkiem. Kaczka brunatna. Długość ciała 36-40 cm, ciężar 250-400 g. Cyranka gnieździ się na początku maja, składa 8-11 jąj 1 wysiaduje je przez 21-25 dni. Młode są zagniazdownikami. Przylatuje do Polski w okresie marzec-kwiecień, a odlatuje sierpień-wrzesień. Na cyranki poluje się jak na wszystkie kaczki.

Cyranka jest ptakiem z rodziny kaczek właściwych, który charakteryzuje się barwnym upierzeniem i zielonym lusterkiem. Jest to ptak o długości ciała 36-40 cm i ciężarze 250-400 g. Cyranka gnieździ się na początku maja, składając 8-11 jaj i wysiadując je przez 21-25 dni. Młode są zagniazdownikami. Przylatuje do Polski w okresie marzec-kwiecień, a odlatuje sierpień-wrzesień.

Cyranka jest bardzo popularnym celem polowań, ponieważ jest łatwa do zlokalizowania i łatwa do strzelenia. Cyranka jest również bardzo smaczna, co czyni ją atrakcyjną dla myśliwych. Cyranki są również często używane do celów edukacyjnych, ponieważ są one łatwe do obserwowania i pozwalają ludziom lepiej zrozumieć środowisko naturalne.

Cyranka jest ważnym elementem ekosystemu, ponieważ jej obecność może mieć pozytywny wpływ na inne gatunki ptaków i zwierząt. Cyranki są również ważne dla ludzi, ponieważ ich obecność oznacza bogatsze środowisko naturalne i więcej możliwości polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cyranka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

conductus, conductus, przewód łowiecki

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania.

chrostówka

używana dawniej, zwłaszcza na polowaniach z chartami, mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska.

czaple, czaple (Ardeidae)

rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie (...)

czemchanie

wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).

Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa, Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa (oddział warszawski)

ideowa organizacja łowiecka powstała w kwietniu 1889 r. w Warszawie (zob. historia łowiectwa w Polsce oraz (...)

chustka

inaczej fartuszek.

combrownik

lekceważące określenie myśliwego, polującego wyłącznie w celu zdobycia dziczyzny.

czernica, czernica (Aythya fuligula L.)

gatunek z rodziny kaczek należący do grążyc, Kaczor (w szacie godowej) czarny z białym brzuchem i lusterkami, na głowie ma zwisający czub z długich, wąskich piórek; kaczka (...)

chatka

gniazdo piżmaka zbudowane wśród trzcin i szuwarów z twarde] roślinności wodnej.

czernienie luf, czernienie luf, brunirowanie, oksydowanie

wytwarzanie na metalowych częściach broni powłoki ochronnej zabezpieczającej przed rdzą, Polega to na sztucznym wywoływaniu rdzy (przez działanie kwasami, a następnie zaprawianiu olejem i (...)