Definicja hasła: cyranka
- cyranka, cyranka (Anas querquedula L.)
ptak z rodziny kaczek należący do kaczek właściwych (pływających). Kaczor (w szacie godowej) barwnie upierzony z zielonym lusterkiem. Kaczka brunatna. Długość ciała 36-40 cm, ciężar 250-400 g. Cyranka gnieździ się na początku maja, składa 8-11 jąj 1 wysiaduje je przez 21-25 dni. Młode są zagniazdownikami. Przylatuje do Polski w okresie marzec-kwiecień, a odlatuje sierpień-wrzesień. Na cyranki poluje się jak na wszystkie kaczki.
Cyranka, zwana także cyranką krzykliwą (Anas platyrhynchos), jest ptakiem z rodziny kaczkowatych (Anatidae) i należy do grupy kaczek właściwych. Charakteryzuje się barwnym upierzeniem, gdzie kaczor w szacie godowej posiada barwny piersiowy kołnierz oraz zielone lusterko na skrzydle, natomiast kaczka ma brunatne upierzenie. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała wynoszącą od 36 do 40 cm, a ich ciężar mieści się w przedziale od 250 do 400 g.
Cyranka gnieździ się na początku maja, składając zazwyczaj od 8 do 11 jaj, które wysiaduje przez okres 21-25 dni. Młode cyranki są zagniazdownikami. Ptaki te przylatują do Polski przeważnie w okresie od marca do kwietnia, natomiast odlatują z naszego kraju między sierpniem a wrześniem. Cyranka jest popularnym celem polowań ze względu na swoją łatwość lokalizacji oraz relatywnie łatwe trafienie. Ponadto cechuje się ona wyjątkowo smacznym mięsem, co czyni ją atrakcyjną dla myśliwych.
Obecność cyranek jest istotnym elementem dla ekosystemu, ponieważ ich obecność może wpływać pozytywnie na inne gatunki ptaków i zwierząt. Ponadto stanowią one ważny symbol dla obserwatorów przyrody oraz służą jako materiał edukacyjny, umożliwiając lepsze zrozumienie środowiska naturalnego.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cyranka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę C
- choroba motylicza, choroba motylicza, motylica
choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. (...)
- chwatny
inaczej bierny.
- celowanie
zgrywanie w jedną linię oka, celownika i celu.
- cel
punkt, do którego mierzy się i strzela.
- ćwik
doświadczony, wyćwiczony ptak łowczy.
- ciąć
o dziku: atakować szablami myśliwego lub psa.
- cielić się
o samicach żubra, łosia, jelenia i daniela: rodzić młode.
- combrownik
lekceważące określenie myśliwego, polującego wyłącznie w celu zdobycia dziczyzny.
- chrostówka
używana dawniej, zwłaszcza na polowaniach z chartami, mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska.
- cielę
młody żubr, łoś, jeleń i daniel (w pierwszym roku życia).