Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cyranka

cyranka, cyranka (Anas querquedula L.)

ptak z rodziny kaczek należący do kaczek właściwych (pływających). Kaczor (w szacie godowej) barwnie upierzony z zielonym lusterkiem. Kaczka brunatna. Długość ciała 36-40 cm, ciężar 250-400 g. Cyranka gnieździ się na początku maja, składa 8-11 jąj 1 wysiaduje je przez 21-25 dni. Młode są zagniazdownikami. Przylatuje do Polski w okresie marzec-kwiecień, a odlatuje sierpień-wrzesień. Na cyranki poluje się jak na wszystkie kaczki.

Cyranka jest ptakiem z rodziny kaczek właściwych, który charakteryzuje się barwnym upierzeniem i zielonym lusterkiem. Jest to ptak o długości ciała 36-40 cm i ciężarze 250-400 g. Cyranka gnieździ się na początku maja, składając 8-11 jaj i wysiadując je przez 21-25 dni. Młode są zagniazdownikami. Przylatuje do Polski w okresie marzec-kwiecień, a odlatuje sierpień-wrzesień.

Cyranka jest bardzo popularnym celem polowań, ponieważ jest łatwa do zlokalizowania i łatwa do strzelenia. Cyranka jest również bardzo smaczna, co czyni ją atrakcyjną dla myśliwych. Cyranki są również często używane do celów edukacyjnych, ponieważ są one łatwe do obserwowania i pozwalają ludziom lepiej zrozumieć środowisko naturalne.

Cyranka jest ważnym elementem ekosystemu, ponieważ jej obecność może mieć pozytywny wpływ na inne gatunki ptaków i zwierząt. Cyranki są również ważne dla ludzi, ponieważ ich obecność oznacza bogatsze środowisko naturalne i więcej możliwości polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cyranka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czok

zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, mającej na celu zwiększenie pokrycia. Produkowane, są lufy o 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach; przeważnie prawa lufa ma półczok, lewa pełny (...)

chrap

charakterystyczny głos wydawany przez łosia byka w czasie bukowiska.

charkot

głos wydawany przez wilka goniącego zwierzynę.

cieszynka

małokalibrowa broń gwintowana z XVII w. używana do polowań na ptaki i drobną zwierzynę.

celownik

zestaw służący do celowania. Celownik może być otwarty lub optyczny; otwarty składa się: na lufie broni kulowej z muszki i szczerbinki, na lufie broni śrutowej tylko z muszki (przy (...)

ciche pędzenie

naganianie zwierzyny przy pomocy 2-4 naganiaczy cicho przechodzących przez miot. Stosowane podczas polowań na samy i jelenie (zwierzyna powoli opuszcza miot).

chata

gniazdo bobra zbudowane z gałęzi.

czas łojny

okres przed rują, gdy samce wykazują najlepszą kondycję fizyczną.

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

cukrować

o psach gończych: podczas gonienia wydawać głos przyjemny dla ucha myśliwego.