Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cyranka

cyranka, cyranka (Anas querquedula L.)

ptak z rodziny kaczek należący do kaczek właściwych (pływających). Kaczor (w szacie godowej) barwnie upierzony z zielonym lusterkiem. Kaczka brunatna. Długość ciała 36-40 cm, ciężar 250-400 g. Cyranka gnieździ się na początku maja, składa 8-11 jąj 1 wysiaduje je przez 21-25 dni. Młode są zagniazdownikami. Przylatuje do Polski w okresie marzec-kwiecień, a odlatuje sierpień-wrzesień. Na cyranki poluje się jak na wszystkie kaczki.

Cyranka, zwana także cyranką krzykliwą (Anas platyrhynchos), jest ptakiem z rodziny kaczkowatych (Anatidae) i należy do grupy kaczek właściwych. Charakteryzuje się barwnym upierzeniem, gdzie kaczor w szacie godowej posiada barwny piersiowy kołnierz oraz zielone lusterko na skrzydle, natomiast kaczka ma brunatne upierzenie. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała wynoszącą od 36 do 40 cm, a ich ciężar mieści się w przedziale od 250 do 400 g.

Cyranka gnieździ się na początku maja, składając zazwyczaj od 8 do 11 jaj, które wysiaduje przez okres 21-25 dni. Młode cyranki są zagniazdownikami. Ptaki te przylatują do Polski przeważnie w okresie od marca do kwietnia, natomiast odlatują z naszego kraju między sierpniem a wrześniem. Cyranka jest popularnym celem polowań ze względu na swoją łatwość lokalizacji oraz relatywnie łatwe trafienie. Ponadto cechuje się ona wyjątkowo smacznym mięsem, co czyni ją atrakcyjną dla myśliwych.

Obecność cyranek jest istotnym elementem dla ekosystemu, ponieważ ich obecność może wpływać pozytywnie na inne gatunki ptaków i zwierząt. Ponadto stanowią one ważny symbol dla obserwatorów przyrody oraz służą jako materiał edukacyjny, umożliwiając lepsze zrozumienie środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cyranka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czas ochronny

okres, w którym na mocy ustawy nie wolno polować na dany gatunek zwierzyny łownej; przeważnie obejmuje on czas rozrodu i wychowywania młodych.

Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa, Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa (oddział warszawski)

ideowa organizacja łowiecka powstała w kwietniu 1889 r. w Warszawie (zob. historia łowiectwa w Polsce oraz (...)

chrapanie

charakterystyczny glos wydawany przez słonkę w czasie lotu tokowego (ciągu).

czyrykanie

głos wydawany przez zwołujące się kuropatwy.

ciche pędzenie

naganianie zwierzyny przy pomocy 2-4 naganiaczy cicho przechodzących przez miot. Stosowane podczas polowań na samy i jelenie (zwierzyna powoli opuszcza miot).

czernica, czernica (Aythya fuligula L.)

gatunek z rodziny kaczek należący do grążyc, Kaczor (w szacie godowej) czarny z białym brzuchem i lusterkami, na głowie ma zwisający czub z długich, wąskich piórek; kaczka (...)

cocer spaniel

rasa psa myśliwskiego, płochacza. Używany jest głównie do polowań na bażanty i ptactwo wodne; bardzo dobry aporter. Może być też ułożony jako pies wielostronny. Coocker spaniel. jest (...)

cel

punkt, do którego mierzy się i strzela.

ciężary łowieckie

w dawnej Polsce świadczenia ponoszone przez ogół ludności na rzecz księcia w związku z posiadaniem przez niego monopolu łowieckiego (regale łowieckie). Część tych świadczeń płacono w (...)

cewka

noga samy.