Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cyranka

cyranka, cyranka (Anas querquedula L.)

ptak z rodziny kaczek należący do kaczek właściwych (pływających). Kaczor (w szacie godowej) barwnie upierzony z zielonym lusterkiem. Kaczka brunatna. Długość ciała 36-40 cm, ciężar 250-400 g. Cyranka gnieździ się na początku maja, składa 8-11 jąj 1 wysiaduje je przez 21-25 dni. Młode są zagniazdownikami. Przylatuje do Polski w okresie marzec-kwiecień, a odlatuje sierpień-wrzesień. Na cyranki poluje się jak na wszystkie kaczki.

Cyranka, zwana także cyranką krzykliwą (Anas platyrhynchos), jest ptakiem z rodziny kaczkowatych (Anatidae) i należy do grupy kaczek właściwych. Charakteryzuje się barwnym upierzeniem, gdzie kaczor w szacie godowej posiada barwny piersiowy kołnierz oraz zielone lusterko na skrzydle, natomiast kaczka ma brunatne upierzenie. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała wynoszącą od 36 do 40 cm, a ich ciężar mieści się w przedziale od 250 do 400 g.

Cyranka gnieździ się na początku maja, składając zazwyczaj od 8 do 11 jaj, które wysiaduje przez okres 21-25 dni. Młode cyranki są zagniazdownikami. Ptaki te przylatują do Polski przeważnie w okresie od marca do kwietnia, natomiast odlatują z naszego kraju między sierpniem a wrześniem. Cyranka jest popularnym celem polowań ze względu na swoją łatwość lokalizacji oraz relatywnie łatwe trafienie. Ponadto cechuje się ona wyjątkowo smacznym mięsem, co czyni ją atrakcyjną dla myśliwych.

Obecność cyranek jest istotnym elementem dla ekosystemu, ponieważ ich obecność może wpływać pozytywnie na inne gatunki ptaków i zwierząt. Ponadto stanowią one ważny symbol dla obserwatorów przyrody oraz służą jako materiał edukacyjny, umożliwiając lepsze zrozumienie środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cyranka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czapla siwa, czapla siwa (Ardca cincrea L.)

ptak z rodziny czapli o długiej szyi, którą charakterystycznie wygina w locie. Wierzch ciała popielaty, spód biały, lotki dłoni czarne. Długość 90 cm, rozpiętość skrzydeł 160-170 cm. (...)

chorągwie

inaczej flagi.

czternastak

jeleń byk noszący poroże posiadające po siedem odnóg na każdej tyce (czternastal regularny) lub na jednej z tyk (czternastak nieregularny).

czerta

dawny sposób polowania na dziki. Polegał na otaczaniu bogatego w dziki kompleksu leśnego przez 800 do 1000 naganiaczy. Otaczali oni koliście linię złożoną z dwunastu myśliwych. Przed (...)

chwatny

inaczej bierny.

ciągnięcie

powolne poruszanie się, wędrowanie żubrów, zwierzyny płowej, muflonów,

chrzest myśliwski

ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy (...)

czółenko

część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej

czernica, czernica (Aythya fuligula L.)

gatunek z rodziny kaczek należący do grążyc, Kaczor (w szacie godowej) czarny z białym brzuchem i lusterkami, na głowie ma zwisający czub z długich, wąskich piórek; kaczka (...)

cocer spaniel

rasa psa myśliwskiego, płochacza. Używany jest głównie do polowań na bażanty i ptactwo wodne; bardzo dobry aporter. Może być też ułożony jako pies wielostronny. Coocker spaniel. jest (...)