Definicja hasła: cieciorka
- cieciorka
kura cietrzewia.
Cieciorka to nazwa potoczna dla kury cietrzewia (Lyrurus tetrix), gatunku ptaka z rodziny kurowatych. Kura cietrzewia jest ptakiem zamieszkującym tereny górskie, a jej zasięg występowania obejmuje obszary Eurazji. Jest to gatunek stosunkowo małego ptaka, samce charakteryzują się dłuższymi ogonami oraz bardziej intensywnym ubarwieniem niż samice.
Kura cietrzewia przystosowana jest do życia w trudnych warunkach górskich, często występuje na terenach skalistych i kamienistych. W poszukiwaniu pożywienia przemieszcza się po zboczach gór, żerując głównie na młodych pędach roślin, kiełkach i owocach. Gniazduje na ziemi wśród gęstej roślinności lub pod osłoną kamieni.
Ptak ten odgrywa istotną rolę w ekosystemie górskim, a jednocześnie stanowi obiekt polowań łowieckich. W Polsce kura cietrzewia jest pod ścisłą ochroną gatunkową ze względu na jej stopniowy spadek liczebności populacji. Istnieją programy mające na celu ochronę i przywrócenie naturalnych siedlisk tego gatunku w Polsce.
W czasach historycznych kura cietrzewia była cenionym obiektem polowań ze względu na swoje smaczne mięso oraz piękne upierzenie samców. Obecnie polowania są surowo regulowane i kontrolowane przez odpowiednie instytucje zajmujące się ochroną przyrody oraz myślistwo.
W skali globalnej status populacji kury cietrzewia jest różnorodny; w niektórych regionach ich liczebność utrzymuje się stabilnie, podczas gdy w innych następuje spadek liczby osobników. Związane jest to z niszczeniem siedlisk, presją drapieżników oraz nadmiernymi polowaniami. Dlatego też ochrona tego gatunku oraz jego naturalnych siedlisk pozostaje ważnym zadaniem dla współczesnego zarządzania fauną dziką.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cieciorka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę C
- cyranka, cyranka (Anas querquedula L.)
ptak z rodziny kaczek należący do kaczek właściwych (pływających). Kaczor (w szacie godowej) barwnie upierzony z zielonym lusterkiem. Kaczka brunatna. Długość ciała 36-40 cm, ciężar (...)
- ciecieruk
gwarowe, młody cietrzew kogut.
- ciąg
1) nazwa gwintu w gwintowanej broni myśliwskiej;
2) przelot dzikich kaczek lub gęsi wieczorem na żerowiska i rano na wodę, wykorzystywane przez myśliwych na polowaniu.
- czatownia
obudowane naziemne stanowisko myśliwskie przeznaczone głównie do polowania na wilki i lisy przy przynęcie.
- ciekanie się
inaczej cieczka.
- chrapy
nozdrza jelenia, łosia, daniela, muflona, sarny i kozicy.
- chruściele, chruściele (Rallidae)
rodzina ptaków naziemnych z rzędu żurawiowatych. Z gatunków łownych do chruścieli należą derkacz i łyska.
- cocer spaniel
rasa psa myśliwskiego, płochacza. Używany jest głównie do polowań na bażanty i ptactwo wodne; bardzo dobry aporter. Może być też ułożony jako pies wielostronny. Coocker spaniel. jest (...)
- Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa, Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa (oddział warszawski)
ideowa organizacja łowiecka powstała w kwietniu 1889 r. w Warszawie (zob. historia łowiectwa w Polsce oraz (...)
- czółenko
część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej