Definicja hasła: cieciorka
- cieciorka
kura cietrzewia.
Cieciorka to nazwa potoczna dla kury cietrzewia (Lyrurus tetrix), gatunku ptaka z rodziny kurowatych. Kura cietrzewia jest ptakiem zamieszkującym tereny górskie, a jej zasięg występowania obejmuje obszary Eurazji. Jest to gatunek stosunkowo małego ptaka, samce charakteryzują się dłuższymi ogonami oraz bardziej intensywnym ubarwieniem niż samice.
Kura cietrzewia przystosowana jest do życia w trudnych warunkach górskich, często występuje na terenach skalistych i kamienistych. W poszukiwaniu pożywienia przemieszcza się po zboczach gór, żerując głównie na młodych pędach roślin, kiełkach i owocach. Gniazduje na ziemi wśród gęstej roślinności lub pod osłoną kamieni.
Ptak ten odgrywa istotną rolę w ekosystemie górskim, a jednocześnie stanowi obiekt polowań łowieckich. W Polsce kura cietrzewia jest pod ścisłą ochroną gatunkową ze względu na jej stopniowy spadek liczebności populacji. Istnieją programy mające na celu ochronę i przywrócenie naturalnych siedlisk tego gatunku w Polsce.
W czasach historycznych kura cietrzewia była cenionym obiektem polowań ze względu na swoje smaczne mięso oraz piękne upierzenie samców. Obecnie polowania są surowo regulowane i kontrolowane przez odpowiednie instytucje zajmujące się ochroną przyrody oraz myślistwo.
W skali globalnej status populacji kury cietrzewia jest różnorodny; w niektórych regionach ich liczebność utrzymuje się stabilnie, podczas gdy w innych następuje spadek liczby osobników. Związane jest to z niszczeniem siedlisk, presją drapieżników oraz nadmiernymi polowaniami. Dlatego też ochrona tego gatunku oraz jego naturalnych siedlisk pozostaje ważnym zadaniem dla współczesnego zarządzania fauną dziką.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cieciorka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę C
- czternastak
jeleń byk noszący poroże posiadające po siedem odnóg na każdej tyce (czternastal regularny) lub na jednej z tyk (czternastak nieregularny).
- ciekanie się
inaczej cieczka.
- conductus, conductus, przewód łowiecki
jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania.
- ciąg
1) nazwa gwintu w gwintowanej broni myśliwskiej;
2) przelot dzikich kaczek lub gęsi wieczorem na żerowiska i rano na wodę, wykorzystywane przez myśliwych na polowaniu.
- chmara
stado żubrów, jeleni, danieli lub łosi.
- czas łojny
okres przed rują, gdy samce wykazują najlepszą kondycję fizyczną.
- ciągnięcie
powolne poruszanie się, wędrowanie żubrów, zwierzyny płowej, muflonów,
- czyhitanie
inaczej szlifowanie.
- chrapanie
charakterystyczny glos wydawany przez słonkę w czasie lotu tokowego (ciągu).
- czterodwudziestak
jeleń byk noszący poroże posiadające po dwanaście odnóg na każdej tyce (cz. regularny) lub na jednej z tyk (cz. nieregularny).