Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cieciorka

cieciorka

kura cietrzewia.

Cieciorka to nazwa potoczna dla kury cietrzewia (Lyrurus tetrix), gatunku ptaka z rodziny kurowatych. Kura cietrzewia jest ptakiem zamieszkującym tereny górskie, a jej zasięg występowania obejmuje obszary Eurazji. Jest to gatunek stosunkowo małego ptaka, samce charakteryzują się dłuższymi ogonami oraz bardziej intensywnym ubarwieniem niż samice.

Kura cietrzewia przystosowana jest do życia w trudnych warunkach górskich, często występuje na terenach skalistych i kamienistych. W poszukiwaniu pożywienia przemieszcza się po zboczach gór, żerując głównie na młodych pędach roślin, kiełkach i owocach. Gniazduje na ziemi wśród gęstej roślinności lub pod osłoną kamieni.

Ptak ten odgrywa istotną rolę w ekosystemie górskim, a jednocześnie stanowi obiekt polowań łowieckich. W Polsce kura cietrzewia jest pod ścisłą ochroną gatunkową ze względu na jej stopniowy spadek liczebności populacji. Istnieją programy mające na celu ochronę i przywrócenie naturalnych siedlisk tego gatunku w Polsce.

W czasach historycznych kura cietrzewia była cenionym obiektem polowań ze względu na swoje smaczne mięso oraz piękne upierzenie samców. Obecnie polowania są surowo regulowane i kontrolowane przez odpowiednie instytucje zajmujące się ochroną przyrody oraz myślistwo.

W skali globalnej status populacji kury cietrzewia jest różnorodny; w niektórych regionach ich liczebność utrzymuje się stabilnie, podczas gdy w innych następuje spadek liczby osobników. Związane jest to z niszczeniem siedlisk, presją drapieżników oraz nadmiernymi polowaniami. Dlatego też ochrona tego gatunku oraz jego naturalnych siedlisk pozostaje ważnym zadaniem dla współczesnego zarządzania fauną dziką.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cieciorka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cewki

kończyny sarny

chart

rasa psów myśliwskich używana do polowań na lisy i zające na dużych, otwartych przestrzeniach. Obecnie w Polsce zabronione.

czworak, czworak, fierling

nietypowa broń myśliwska (łamana) posiadająca cztery lufy, przeważnie dwie kulowe i dwie śrutowe.

czochrać się

o jeleniach i dzikach: wycierać się o drzewa.

celownik

zestaw służący do celowania. Celownik może być otwarty lub optyczny; otwarty składa się: na lufie broni kulowej z muszki i szczerbinki, na lufie broni śrutowej tylko z muszki (przy (...)

chrostówka

używana dawniej, zwłaszcza na polowaniach z chartami, mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska.

czatować

śledzić, czekać w ukryciu na przyjście zwierzyny.

chwost

ogon muflona.

chrapanie

charakterystyczny glos wydawany przez słonkę w czasie lotu tokowego (ciągu).

cocer spaniel

rasa psa myśliwskiego, płochacza. Używany jest głównie do polowań na bażanty i ptactwo wodne; bardzo dobry aporter. Może być też ułożony jako pies wielostronny. Coocker spaniel. jest (...)