Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cietrzew

cietrzew, cietrzew (Lyrurus Tetrix L.)

ptak wielkości kury domowej z rzędu kuraków. Samiec (kogut) czarny z metalicznym połyskiem i ogonem w kształcie lity, samica (cieciorki) szarobrązowa; na skrzydłach mają białe pręgi. Długość samca 60-65 cm, rozpiętość skrzydeł 90-100 cm, ciężar ok. 1250 g. Długość samicy 45-48 cm, rozpiętość skrzydeł 70-75 cm, ciężar 750-1000 g. Cietrzew zamieszkuje wrzosowiska oraz tereny bagienne z brzozą i sosną. Żywi się pędami, jagodami, nasionami a także owadami, w zimie pączkami (przede wszystkim brzozy). Pisklęta początkowo jedzą tylko owady. Dojrzałość płciową uzyskuje -pod koniec pierwszego roku życia. Toki naziemne odbywa od wczesnej wiosny aż do czerwca. Cieciorka składa 6-10 żółtawych, gęsto nakrapianych jaj. Po 25-27 dniach wylęgają się młode, które są zagniazdownikami. Na cietrzewie poluje się wyłącznie na tokach i tylko na koguty. Ostatnio prowadzone są intensywne prace badawcze w placówkach nad sztuczną hodowlą cietrzewii Trofeum stanowi cały wypchany ptak, medalion, bądź lira. Dodatkowe trofeum to gastrolity.

Cietrzew jest ptakiem wielkości kury domowej z rzędu kuraków. Samiec (kogut) ma czarne upierzenie z metalicznym połyskiem i ogonem w kształcie lity, natomiast samica (cieciorka) szarobrązowa. Na skrzydłach obu płci widoczne są białe pręgi. Długość samca wynosi od 60 do 65 cm, a rozpiętość skrzydeł 90-100 cm. Ciężar cietrzewia to ok. 1250 g, natomiast samica jest mniejsza - długość 45-48 cm, rozpiętość skrzydeł 70-75 cm, ciężar 750-1000 g.

Cietrzew zamieszkuje wrzosowiska oraz tereny bagienne z brzozą i sosną. Żywi się pędami, jagodami, nasionami a także owadami, w zimie pączkami (przede wszystkim brzozy). Pisklęta początkowo jedzą tylko owady. Dojrzałość płciową uzyskuje pod koniec pierwszego roku życia. Toki naziemne odbywa od wczesnej wiosny aż do czerwca. Cieciorka składa 6-10 żółtawych, gęsto nakrapianych jaj. Po 25-27 dniach wylęgają się młode, które są zagniazdownikami.

Na cietrzewiu poluje się wyłącznie na tokach i tylko na koguty. Ostatnio prowadzone są intensywne prace badawcze w placówkach nad sztuczną hodowla cietrzewii Trofeum stanowi cały wypchany ptak, medalion, bądź lira. Dodatkowe trofeum to gastrolity - pióra o dziwnym kształcie i barwie, które tworzone są przez samca podczas toku i noszone przezeń na czubku głowy jako ozdoba godowa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cietrzew w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cuch

węch psa myśliwskiego.

czernienie luf, czernienie luf, brunirowanie, oksydowanie

wytwarzanie na metalowych częściach broni powłoki ochronnej zabezpieczającej przed rdzą, Polega to na sztucznym wywoływaniu rdzy (przez działanie kwasami, a następnie zaprawianiu olejem i (...)

chłyst

młody jeleń (byczek) przebywający w okresie rykowiska w pobliżu chmary, odpędzany przez stadnego byka.

chruściel derkacz

inaczej derkacz.

cieszynka

małokalibrowa broń gwintowana z XVII w. używana do polowań na ptaki i drobną zwierzynę.

czok

zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, mającej na celu zwiększenie pokrycia. Produkowane, są lufy o 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach; przeważnie prawa lufa ma półczok, lewa pełny (...)

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.

czernica, czernica (Aythya fuligula L.)

gatunek z rodziny kaczek należący do grążyc, Kaczor (w szacie godowej) czarny z białym brzuchem i lusterkami, na głowie ma zwisający czub z długich, wąskich piórek; kaczka (...)

chmara

stado żubrów, jeleni, danieli lub łosi.

czemchanie

wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).