Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cietrzew

cietrzew, cietrzew (Lyrurus Tetrix L.)

ptak wielkości kury domowej z rzędu kuraków. Samiec (kogut) czarny z metalicznym połyskiem i ogonem w kształcie lity, samica (cieciorki) szarobrązowa; na skrzydłach mają białe pręgi. Długość samca 60-65 cm, rozpiętość skrzydeł 90-100 cm, ciężar ok. 1250 g. Długość samicy 45-48 cm, rozpiętość skrzydeł 70-75 cm, ciężar 750-1000 g. Cietrzew zamieszkuje wrzosowiska oraz tereny bagienne z brzozą i sosną. Żywi się pędami, jagodami, nasionami a także owadami, w zimie pączkami (przede wszystkim brzozy). Pisklęta początkowo jedzą tylko owady. Dojrzałość płciową uzyskuje -pod koniec pierwszego roku życia. Toki naziemne odbywa od wczesnej wiosny aż do czerwca. Cieciorka składa 6-10 żółtawych, gęsto nakrapianych jaj. Po 25-27 dniach wylęgają się młode, które są zagniazdownikami. Na cietrzewie poluje się wyłącznie na tokach i tylko na koguty. Ostatnio prowadzone są intensywne prace badawcze w placówkach nad sztuczną hodowlą cietrzewii Trofeum stanowi cały wypchany ptak, medalion, bądź lira. Dodatkowe trofeum to gastrolity.

Cietrzew (Lyrurus tetrix) jest ptakiem z rzędu kuraków, charakteryzującym się dużymi rozmiarami oraz wyraźnym dymorfizmem płciowym. Samce, nazywane kogutami, posiadają metalicznie czarne upierzenie oraz ogon w formie lity. Samice, zwane cieciorkami, natomiast cechuje szarobrązowe ubarwienie z białymi pręgami na skrzydłach. Osobniki męskie osiągają długość od 60 do 65 cm i rozpiętość skrzydeł między 90 a 100 cm, ważąc około 1250 g. Samice są mniejsze - ich długość to 45-48 cm, rozpiętość skrzydeł mieści się w granicach 70-75 cm, ciężar zaś wynosi od 750 do 1000 g.

Naturalne siedliska cietrzewi to wrzosowiska oraz tereny bagienne porośnięte brzozą i sosną. Ptak ten odżywia się głównie pędami roślin, jagodami, nasionami oraz owadami; podczas zimy spożywa również pączki drzew (przede wszystkim brzozy). Pisklęta we wczesnym okresie życia są drapieżnikami, a dojrzałość płciową osiągają pod koniec pierwszego roku życia. Toki naziemne odbywają się od wczesnej wiosny aż do czerwca. Cieciorka składa 6-10 żółtawych, gęsto nakrapianych jaj, z których po około 25-27 dniach wylęgają się młode ptaki.

Polowanie na cietrzewie odbywa się wyłącznie na tokach i dotyczy jedynie kogutów. Obecnie podejmowane są intensywne badania nad sztuczną hodowlą tego gatunku ptaka łownego. Trofeum pochodzące z polowań to cały wypchany ptak lub jego części (medaliony, liry), a także gastrolity – specyficzne pióra o nietypowym kształcie i barwie tworzone przez samce podczas okresu tokowego i przez nie noszone jako ozdoba godowa.

Cietrzew jest istotnym obiektem polowań łowieckich o znaczeniu zarówno przyrodniczym jak i kulturowym. Jego populacje są przedmiotem monitoringu ze względu na potrzebę kontroli liczebności oraz zachowania odpowiednich warunków dla tego gatunku w środowisku naturalnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cietrzew w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czaple, czaple (Ardeidae)

rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie (...)

conductus ferinae

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku odwożenia ubitej zwierzyny, poszukiwaniu postrzałków oraz wożeniu namiotów książęcych podczas polowania.

czyścić

inaczej trzebić.

cwał

sposób szybkiego poruszania się zwierzyny płowej.

czas łojny

okres przed rują, gdy samce wykazują najlepszą kondycję fizyczną.

czapla siwa, czapla siwa (Ardca cincrea L.)

ptak z rodziny czapli o długiej szyi, którą charakterystycznie wygina w locie. Wierzch ciała popielaty, spód biały, lotki dłoni czarne. Długość 90 cm, rozpiętość skrzydeł 160-170 cm. (...)

chycać

o zającu i samie: poruszać się wolnymi skokami.

chrapanie

charakterystyczny glos wydawany przez słonkę w czasie lotu tokowego (ciągu).

chruściele, chruściele (Rallidae)

rodzina ptaków naziemnych z rzędu żurawiowatych. Z gatunków łownych do chruścieli należą derkacz i łyska.

cap

samiec kozicy.