Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ciecier

ciecier

gwarowe, cietrzew kogut.

Ciecier to gatunek ptaka z rodziny kur, który jest szeroko rozpowszechniony w Europie i Azji. Jest to ptak o długości ciała do ok. 40 cm i masie do ok. 500 g. Charakteryzuje się długim, szpiczastym dziobem, który jest czarny u samców i brązowy u samic. Ma on również charakterystyczne, białe plamy na skrzydłach i ogonie.

Ciecier jest ptakiem łownym, który poluje na drobne zwierzęta takie jak owady, pająki, ślimaki i małe gryzonie. Jego dieta może również obejmować nasiona i owoce. Ptaki te są aktywne w dzień i noc, a ich aktywność waha się w zależności od pory roku.

Ciecier jest znany ze swojego charakterystycznego głosu, który jest często określany jako „cietrzew” lub „kogut”. Głos ten można usłyszeć przez cały rok, ale najbardziej intensywny jest w okresie godowym od marca do maja. W tym czasie samce wydają swoje głosy w celu przyciągnięcia samic oraz obrony terytorium przed innymi samcami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ciecier w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chrostówka

używana dawniej, zwłaszcza na polowaniach z chartami, mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska.

chyb, chyb, pióra

długie i sztywne włosy wyrastające na grzbiecie dzika i łosia, które w podnieceniu zwierz stroszy (stawia).

czternastak

jeleń byk noszący poroże posiadające po siedem odnóg na każdej tyce (czternastal regularny) lub na jednej z tyk (czternastak nieregularny).

czapla siwa, czapla siwa (Ardca cincrea L.)

ptak z rodziny czapli o długiej szyi, którą charakterystycznie wygina w locie. Wierzch ciała popielaty, spód biały, lotki dłoni czarne. Długość 90 cm, rozpiętość skrzydeł 160-170 cm. (...)

chata

gniazdo bobra zbudowane z gałęzi.

czyścić

inaczej trzebić.

cherlawy

wynędzniały zwierz nie nadający się do hodowli.

ciągi słonek

wiosenne loty tokowe słonek odbywane wieczorem po zachodzie słońca, rzadziej o świcie.

czterodwudziestak

jeleń byk noszący poroże posiadające po dwanaście odnóg na każdej tyce (cz. regularny) lub na jednej z tyk (cz. nieregularny).

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi (...)