Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czaty

czaty

sposób polowania polegąjący na czatowaniu w czatowni, na ambonie, na przestryku lub przy norze.

Czaty to sposób polowania, polegający na tym, że myśliwy zajmuje stanowisko w określonym miejscu, zwanym czatownią. Czatowanie odbywa się zazwyczaj na wybudowanych specjalnie do tego celu konstrukcjach, takich jak ambona (wysoka platforma) lub przestryk (stanowisko terenowe o obudowie skórzanej lub drewnianej), które pozwalają myśliwemu na obserwację terenu i kontrolę okolicy. Czasami czaty są także umieszczane przy norach, które są naturalnymi kryjówkami zwierząt łownych.

Warto zauważyć, że czatowanie jest powszechnie stosowane w polowaniach na sarny, daniele i inne gatunki zwierząt leśnych, które przemieszczają się wokół swoich legowisk o określonych porach dnia. Polowanie z wykorzystaniem czatu wymaga cierpliwości oraz umiejętności obserwacji i rozpoznawania środowiska naturalnego oraz zachowań dzikiej zwierzyny.

Czaty są istotnym elementem tradycyjnych metod polowania stosowanych przez myśliwych od wieków. Ich odpowiednio zaplanowane i usytuowane konstrukcje pozwalają na ukrycie i ciche oczekiwanie na pojawienie się zwierząt łownych, minimalizując przy tym zakłócenie naturalnego środowiska.

Tego rodzaju metoda polowania ma również duże znaczenie dla nauki i obserwacji dzikiej przyrody. Pozwala myśliwym na bliski kontakt z otaczającą przyrodą i poznawanie zachowań zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czaty w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

choroba motylicza, choroba motylicza, motylica

choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. (...)

chłyst

młody jeleń (byczek) przebywający w okresie rykowiska w pobliżu chmary, odpędzany przez stadnego byka.

ciota

stara łania.

cięty pies, cięty pies, ostry

cecha psa myśliwskiego: zajadły w stosunku do drapieżników.

czaple, czaple (Ardeidae)

rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie (...)

comber

część lędźwiowa grzbietu dziczyzny, np. samy, dzika, zająca.

chustka

inaczej fartuszek.

chruściele, chruściele (Rallidae)

rodzina ptaków naziemnych z rzędu żurawiowatych. Z gatunków łownych do chruścieli należą derkacz i łyska.

celownik

zestaw służący do celowania. Celownik może być otwarty lub optyczny; otwarty składa się: na lufie broni kulowej z muszki i szczerbinki, na lufie broni śrutowej tylko z muszki (przy (...)