Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chwatny

chwatny

inaczej bierny.

Chwatny, zwany też polowaniem biernym, to metoda pozyskiwania zwierzyny łownej przy użyciu pułapek lub sieci. Ta praktyka, stosowana od wieków, ma na celu zdobycie dzikich zwierząt, takich jak ptaki, sarny czy dziki. Pułapki oraz sieci są umieszczane w miejscach często odwiedzanych przez zwierzynę lub wokół obiektów służących jako pułapka. Chwatny jest wykorzystywany nie tylko przez myśliwych, ale także do celów naukowych, edukacyjnych oraz ochrony upraw przed szkodnikami. Metoda ta umożliwia pozyskanie dzikich zwierząt trudno dostępnych przy użyciu tradycyjnych metod łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chwatny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chwytacz

osoba wybierająca zwierzynę z sieci podczas odłowów.

chwatny

inaczej bierny.

czernica, czernica (Aythya fuligula L.)

gatunek z rodziny kaczek należący do grążyc, Kaczor (w szacie godowej) czarny z białym brzuchem i lusterkami, na głowie ma zwisający czub z długich, wąskich piórek; kaczka (...)

czworak, czworak, fierling

nietypowa broń myśliwska (łamana) posiadająca cztery lufy, przeważnie dwie kulowe i dwie śrutowe.

czok

zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, mającej na celu zwiększenie pokrycia. Produkowane, są lufy o 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach; przeważnie prawa lufa ma półczok, lewa pełny (...)

cwał

sposób szybkiego poruszania się zwierzyny płowej.

ciche pędzenie

naganianie zwierzyny przy pomocy 2-4 naganiaczy cicho przechodzących przez miot. Stosowane podczas polowań na samy i jelenie (zwierzyna powoli opuszcza miot).

charkot

głos wydawany przez wilka goniącego zwierzynę.

cofny

wyżeł dający się łatwo odwołać.

cieknąć

inaczej ciec.