Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chwatny

chwatny

inaczej bierny.

Chwatny to rodzaj polowania, w którym zwierzyna jest wyłapywana przy użyciu pułapek lub sieci. Jest to metoda stosowana od wieków, a jej celem jest pozyskanie zwierzyny łownej lub dzikich zwierząt. Chwatny może być stosowany do pozyskiwania dzikich zwierząt, takich jak ptaki, sarny, dziki i inne.

Pułapki i sieci są używane do chwatnego polowania na różne sposoby. Pułapki mogą być ustawione w miejscach, gdzie zwierzyna często się pojawia, takich jak ścieżki lub miejsca żerowania. Sieci mogą być ustawione wokół drzew lub innych obiektów, aby złapać ptaki lub inne małe zwierzęta.

Chwatny jest często stosowany przez myśliwych do pozyskiwania dzikich zwierząt, które są trudne do polowania na tradycyjne sposoby. Jest to również popularna metoda pozyskiwania dzikich zwierząt do celów naukowych lub edukacyjnych. W niektórych krajach chwatny jest również stosowany do ochrony upraw i hodowli przed szkodnikami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chwatny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czysty strzał

strzał kładący Zwierzynę w ogniu.

choroba motylicza, choroba motylicza, motylica

choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. (...)

chorągwie

inaczej flagi.

cel

punkt, do którego mierzy się i strzela.

czerta

dawny sposób polowania na dziki. Polegał na otaczaniu bogatego w dziki kompleksu leśnego przez 800 do 1000 naganiaczy. Otaczali oni koliście linię złożoną z dwunastu myśliwych. Przed (...)

cieczka, cieczka, ciekanie się

okres rui u ssaków z rodziny psów i łasicowatych.

conductus, conductus, przewód łowiecki

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania.

charkot

głos wydawany przez wilka goniącego zwierzynę.

ćwik

doświadczony, wyćwiczony ptak łowczy.

czworak, czworak, fierling

nietypowa broń myśliwska (łamana) posiadająca cztery lufy, przeważnie dwie kulowe i dwie śrutowe.