Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chwatny

chwatny

inaczej bierny.

Chwatny to rodzaj polowania, w którym zwierzyna jest wyłapywana przy użyciu pułapek lub sieci. Jest to metoda stosowana od wieków, a jej celem jest pozyskanie zwierzyny łownej lub dzikich zwierząt. Chwatny może być stosowany do pozyskiwania dzikich zwierząt, takich jak ptaki, sarny, dziki i inne.

Pułapki i sieci są używane do chwatnego polowania na różne sposoby. Pułapki mogą być ustawione w miejscach, gdzie zwierzyna często się pojawia, takich jak ścieżki lub miejsca żerowania. Sieci mogą być ustawione wokół drzew lub innych obiektów, aby złapać ptaki lub inne małe zwierzęta.

Chwatny jest często stosowany przez myśliwych do pozyskiwania dzikich zwierząt, które są trudne do polowania na tradycyjne sposoby. Jest to również popularna metoda pozyskiwania dzikich zwierząt do celów naukowych lub edukacyjnych. W niektórych krajach chwatny jest również stosowany do ochrony upraw i hodowli przed szkodnikami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chwatny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chrap

charakterystyczny głos wydawany przez łosia byka w czasie bukowiska.

cielna

o żubrzycy, łoszy, łani: nosząca płód.

cukrować

o psach gończych: podczas gonienia wydawać głos przyjemny dla ucha myśliwego.

czerta

dawny sposób polowania na dziki. Polegał na otaczaniu bogatego w dziki kompleksu leśnego przez 800 do 1000 naganiaczy. Otaczali oni koliście linię złożoną z dwunastu myśliwych. Przed (...)

cap

samiec kozicy.

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

ciąć

o dziku: atakować szablami myśliwego lub psa.

ciężary łowieckie

w dawnej Polsce świadczenia ponoszone przez ogół ludności na rzecz księcia w związku z posiadaniem przez niego monopolu łowieckiego (regale łowieckie). Część tych świadczeń płacono w (...)

ciekanie się

inaczej cieczka.

czujny

o ostrożnej zwierzynie.