Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cofny

cofny

wyżeł dający się łatwo odwołać.

Cofny – wyżół łatwy do odwołania. Termin ten odnosi się do psa rasy wyżłów, który charakteryzuje się posłuszeństwem i szybką reakcją na polecenia swojego właściciela. W kontekście łowieckim istotne jest, że cofny wyżeł w prosty sposób podporządkowuje się komendom myśliwego. Jest to szczególnie ważne podczas polowań, ponieważ pies musi być gotowy do natychmiastowego odwołania w przypadku zauważenia ofiary lub innego drapieżnika. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie potencjalnego niebezpieczeństwa dla psa, a także zachowanie pełnej kontroli nad sytuacją łowiecką.

Cofność wyżła jest również istotna podczas treningu psów myśliwskich, umożliwiając szybkie przyswajanie nowych komend i umiejętności, a także skuteczne radzenie sobie z problemami z posłuszeństwem. Podsumowując, cofny wyżeł to niezwykle przydatny partner myśliwego, który poprzez swoje posłuszeństwo i gotowość do odwołania przydaje się zarówno podczas polowań, jak i w procesie szkolenia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cofny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czujny

o ostrożnej zwierzynie.

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.

choroba motylicza, choroba motylicza, motylica

choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. (...)

chrapy

nozdrza jelenia, łosia, daniela, muflona, sarny i kozicy.

czas łojny

okres przed rują, gdy samce wykazują najlepszą kondycję fizyczną.

czas ochronny

okres, w którym na mocy ustawy nie wolno polować na dany gatunek zwierzyny łownej; przeważnie obejmuje on czas rozrodu i wychowywania młodych.

cielę

młody żubr, łoś, jeleń i daniel (w pierwszym roku życia).

czaple, czaple (Ardeidae)

rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie (...)

cieki, cieki, zgrzebła

nogi ptaków z rzędu kuraków.

cewka

noga samy.