Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czapla siwa

czapla siwa, czapla siwa (Ardca cincrea L.)

ptak z rodziny czapli o długiej szyi, którą charakterystycznie wygina w locie. Wierzch ciała popielaty, spód biały, lotki dłoni czarne. Długość 90 cm, rozpiętość skrzydeł 160-170 cm. W Polsce występuje na otwartych wodach całego kraju. Na zimę odlatuje. Gnieździ się w kępach drzew w okresie marzec-kwiecień. Składa 3-5 niebieskawozielonych jaj, które wysiaduje przez 25-26 dni. Młode są gniazdownikami i samodzielność uzyskują po 8-9 tygodniach. Czapla siwa jest gatunkiem łownym (na terenie czaplińców podlega całorocznej ochronie).

Czapla siwa jest ptakiem drapieżnym, żywiącym się głównie rybami, ale także innymi małymi zwierzętami wodnymi. Poluje na nich wykorzystując swoje umiejętności lotnicze. Przed atakiem na ofiarę wykonuje charakterystyczne wygibasy w locie. Czapla siwa jest ptakiem stadnym, tworząc duże grupy do polowania.

Czapla siwa jest ptakiem o dużym zasięgu terytorialnym. Występuje na całym świecie, od Europy po Azję i Afrykę. W Polsce można ją spotkać na otwartych wodach całego kraju. Na zimę odlatuje do cieplejszych krajów. Gnieździ się w kępach drzew, składając 3-5 niebieskawozielonych jaj, które wysiaduje przez 25-26 dni. Młode są gniazdownikami i samodzielność uzyskują po 8-9 tygodniach.

Czapla siwa jest gatunkiem łownym i podlega całorocznej ochronie na terenie czaplińców. Jest to ważny gatunek dla ekosystemu, ponieważ reguluje populację drobnych zwierząt wodnych i chroni przed ich nadmierną eksploatacją.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czapla siwa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cherlawy

wynędzniały zwierz nie nadający się do hodowli.

choroba motylicza, choroba motylicza, motylica

choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. (...)

czapliniec

miejsce licznego gniazdowania czapli. W czaplińcu czaple siwe podlegają całkowitej ochronie.

chruściel derkacz

inaczej derkacz.

chrzest myśliwski

ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy (...)

ciężary łowieckie

w dawnej Polsce świadczenia ponoszone przez ogół ludności na rzecz księcia w związku z posiadaniem przez niego monopolu łowieckiego (regale łowieckie). Część tych świadczeń płacono w (...)

conductus, conductus, przewód łowiecki

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania.

czaty

sposób polowania polegąjący na czatowaniu w czatowni, na ambonie, na przestryku lub przy norze.

czernica, czernica (Aythya fuligula L.)

gatunek z rodziny kaczek należący do grążyc, Kaczor (w szacie godowej) czarny z białym brzuchem i lusterkami, na głowie ma zwisający czub z długich, wąskich piórek; kaczka (...)

chrapanie

charakterystyczny glos wydawany przez słonkę w czasie lotu tokowego (ciągu).