Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czapla siwa

czapla siwa, czapla siwa (Ardca cincrea L.)

ptak z rodziny czapli o długiej szyi, którą charakterystycznie wygina w locie. Wierzch ciała popielaty, spód biały, lotki dłoni czarne. Długość 90 cm, rozpiętość skrzydeł 160-170 cm. W Polsce występuje na otwartych wodach całego kraju. Na zimę odlatuje. Gnieździ się w kępach drzew w okresie marzec-kwiecień. Składa 3-5 niebieskawozielonych jaj, które wysiaduje przez 25-26 dni. Młode są gniazdownikami i samodzielność uzyskują po 8-9 tygodniach. Czapla siwa jest gatunkiem łownym (na terenie czaplińców podlega całorocznej ochronie).

Czapla siwa jest ptakiem drapieżnym, żywiącym się głównie rybami, ale także innymi małymi zwierzętami wodnymi. Poluje na nich wykorzystując swoje umiejętności lotnicze. Przed atakiem na ofiarę wykonuje charakterystyczne wygibasy w locie. Czapla siwa jest ptakiem stadnym, tworząc duże grupy do polowania.

Czapla siwa jest ptakiem o dużym zasięgu terytorialnym. Występuje na całym świecie, od Europy po Azję i Afrykę. W Polsce można ją spotkać na otwartych wodach całego kraju. Na zimę odlatuje do cieplejszych krajów. Gnieździ się w kępach drzew, składając 3-5 niebieskawozielonych jaj, które wysiaduje przez 25-26 dni. Młode są gniazdownikami i samodzielność uzyskują po 8-9 tygodniach.

Czapla siwa jest gatunkiem łownym i podlega całorocznej ochronie na terenie czaplińców. Jest to ważny gatunek dla ekosystemu, ponieważ reguluje populację drobnych zwierząt wodnych i chroni przed ich nadmierną eksploatacją.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czapla siwa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chycać

o zającu i samie: poruszać się wolnymi skokami.

czółenko

część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej

Conseil International de la Chasse

międzynarodowa organizacja łowiecka z siedzibą w Paryżu.

cyraneczka, cyraneczka (Anas crecca L.)

najmniejsza z krajowych kaczek należąca do kaczek właściwych (pływających). Kaczor cyraneczki (w szacie godowej) pięknie ubarwiony z zielonogranatowym lusterkiem, kaczka szarobrązowa. (...)

czysty strzał

strzał kładący Zwierzynę w ogniu.

chata

gniazdo bobra zbudowane z gałęzi.

czapla siwa, czapla siwa (Ardca cincrea L.)

ptak z rodziny czapli o długiej szyi, którą charakterystycznie wygina w locie. Wierzch ciała popielaty, spód biały, lotki dłoni czarne. Długość 90 cm, rozpiętość skrzydeł 160-170 cm. (...)

chart

rasa psów myśliwskich używana do polowań na lisy i zające na dużych, otwartych przestrzeniach. Obecnie w Polsce zabronione.

chrostówka

używana dawniej, zwłaszcza na polowaniach z chartami, mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska.

czapeczka

kaptur ptaka łowczego.