Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czujny

czujny

o ostrożnej zwierzynie.

Czujna zwierzyna to taka, która jest stale czujna i wyczulona na zagrożenia w swoim otoczeniu. Zwierzęta te są zwykle bardziej skłonne do ucieczki niż do konfrontacji, gdy tylko zauważą potencjalne niebezpieczeństwo. Ich stan czujności pozwala im uniknąć niebezpieczeństw i potencjalnych zagrożeń. Oprócz tego cechuje je również szybka reakcja na dźwięki, ruchy oraz inne bodźce zewnętrzne, co wynika z ich silnego instynktu samozachowawczego.

Czujność zwierząt może być także powodem unikania określonych obszarów, gdzie istnieje podejrzenie występowania zagrożeń. Są również bardziej ostrożne podczas poruszania się po terenie, starając się unikać miejsc, które mogłyby stanowić potencjalne ryzyko dla nich. Dla myśliwych obecność czujnej zwierzyny jest ważnym czynnikiem sukcesu polowania, wymaga to bowiem cierpliwości oraz umiejętności maskowania się i stosowania odpowiednich technik łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czujny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

conductus ferinae

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku odwożenia ubitej zwierzyny, poszukiwaniu postrzałków oraz wożeniu namiotów książęcych podczas polowania.

ciecier

gwarowe, cietrzew kogut.

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi (...)

CIC

Conseil International de la Chasse.

conductus, conductus, przewód łowiecki

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania.

czarnuch

gwarowe określenie dzika.

cięty pies, cięty pies, ostry

cecha psa myśliwskiego: zajadły w stosunku do drapieżników.

chycać

o zającu i samie: poruszać się wolnymi skokami.

cewki

kończyny sarny

czarna stopa

teren pozbawiony pokrywy śnieżnej: polowanie na czarnej stopie odbywa się na obszarze, gdzie brak śniegu.