Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czujny

czujny

o ostrożnej zwierzynie.

Czujna zwierzyna to taka, która jest stale czujna i wyczulona na zagrożenia w swoim otoczeniu. Zwierzęta te są zwykle bardziej skłonne do ucieczki niż do konfrontacji, gdy tylko zauważą potencjalne niebezpieczeństwo. Ich stan czujności pozwala im uniknąć niebezpieczeństw i potencjalnych zagrożeń. Oprócz tego cechuje je również szybka reakcja na dźwięki, ruchy oraz inne bodźce zewnętrzne, co wynika z ich silnego instynktu samozachowawczego.

Czujność zwierząt może być także powodem unikania określonych obszarów, gdzie istnieje podejrzenie występowania zagrożeń. Są również bardziej ostrożne podczas poruszania się po terenie, starając się unikać miejsc, które mogłyby stanowić potencjalne ryzyko dla nich. Dla myśliwych obecność czujnej zwierzyny jest ważnym czynnikiem sukcesu polowania, wymaga to bowiem cierpliwości oraz umiejętności maskowania się i stosowania odpowiednich technik łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czujny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czterodwudziestak

jeleń byk noszący poroże posiadające po dwanaście odnóg na każdej tyce (cz. regularny) lub na jednej z tyk (cz. nieregularny).

chwytacz

osoba wybierająca zwierzynę z sieci podczas odłowów.

charkot

głos wydawany przez wilka goniącego zwierzynę.

czernienie luf, czernienie luf, brunirowanie, oksydowanie

wytwarzanie na metalowych częściach broni powłoki ochronnej zabezpieczającej przed rdzą, Polega to na sztucznym wywoływaniu rdzy (przez działanie kwasami, a następnie zaprawianiu olejem i (...)

chorągwie

inaczej flagi.

chrap

charakterystyczny głos wydawany przez łosia byka w czasie bukowiska.

chałupa

legowisko zająca w śniegu.

choroba motylicza, choroba motylicza, motylica

choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. (...)

ciężary łowieckie

w dawnej Polsce świadczenia ponoszone przez ogół ludności na rzecz księcia w związku z posiadaniem przez niego monopolu łowieckiego (regale łowieckie). Część tych świadczeń płacono w (...)

celownik

zestaw służący do celowania. Celownik może być otwarty lub optyczny; otwarty składa się: na lufie broni kulowej z muszki i szczerbinki, na lufie broni śrutowej tylko z muszki (przy (...)