Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czujny

czujny

o ostrożnej zwierzynie.

Czujna zwierzyna to taka, która jest stale czujna i wyczulona na zagrożenia w swoim otoczeniu. Zwierzęta te są zwykle bardziej skłonne do ucieczki niż do konfrontacji, gdy tylko zauważą potencjalne niebezpieczeństwo. Ich stan czujności pozwala im uniknąć niebezpieczeństw i potencjalnych zagrożeń. Oprócz tego cechuje je również szybka reakcja na dźwięki, ruchy oraz inne bodźce zewnętrzne, co wynika z ich silnego instynktu samozachowawczego.

Czujność zwierząt może być także powodem unikania określonych obszarów, gdzie istnieje podejrzenie występowania zagrożeń. Są również bardziej ostrożne podczas poruszania się po terenie, starając się unikać miejsc, które mogłyby stanowić potencjalne ryzyko dla nich. Dla myśliwych obecność czujnej zwierzyny jest ważnym czynnikiem sukcesu polowania, wymaga to bowiem cierpliwości oraz umiejętności maskowania się i stosowania odpowiednich technik łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czujny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

ciota

stara łania.

ćwik

doświadczony, wyćwiczony ptak łowczy.

czochrać się

o jeleniach i dzikach: wycierać się o drzewa.

caniductores, caniductores, psiarze

służebnicy książęcy, którzy wodzili psy myśliwskie.

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi (...)

chata

gniazdo bobra zbudowane z gałęzi.

czok

zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, mającej na celu zwiększenie pokrycia. Produkowane, są lufy o 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach; przeważnie prawa lufa ma półczok, lewa pełny (...)

choroba motylicza, choroba motylicza, motylica

choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. (...)

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.

czemchanie

wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).