Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cap

cap

samiec kozicy.

Cap to termin używany w łowiectwie do określenia samca kozicy. Kozica to gatunek koziodojów z rodziny jeleniowatych, a jej samiec nosi miano capa. Charakteryzuje się on większymi rozmiarami i dłuższymi, grubszymi rogami od samic. Capy są bardziej wyraźnie zarysowane pod względem cech fizycznych niż samice – ich rogacze są masywniejsze, zaś skóra posiada ciemniejszy odcień.

Samce kozicy są również aktywniejsze i bardziej agresywne niż samice; często prowadzą walki między sobą o terytorium lub partnerkę. W naturze stanowią łatwy cel dla drapieżników takich jak wilki, lisy czy niedźwiedzie. Ze względu na swoje charakterystyczne cechy oraz zdolności obronne, capy stanowią atrakcyjny obiekt polowań myśliwskich, zarówno ze względu na mięso jak i trofea myśliwskie.

W kontekście hodowlanym oraz jako zwierzęta domowe, capy mogą być także cenionym elementem dla hodowców, szczególnie ze względu na swoje udane adaptacje do różnych warunków środowiskowych i atrakcyjne walory estetyczne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cap w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czapliniec

miejsce licznego gniazdowania czapli. W czaplińcu czaple siwe podlegają całkowitej ochronie.

cofny

wyżeł dający się łatwo odwołać.

cieknąć

inaczej ciec.

chłodzić się

o zwierzynie: kąpać się w babrzysku.

cuch

węch psa myśliwskiego.

czyścić

inaczej trzebić.

czas ochronny

okres, w którym na mocy ustawy nie wolno polować na dany gatunek zwierzyny łownej; przeważnie obejmuje on czas rozrodu i wychowywania młodych.

cocer spaniel

rasa psa myśliwskiego, płochacza. Używany jest głównie do polowań na bażanty i ptactwo wodne; bardzo dobry aporter. Może być też ułożony jako pies wielostronny. Coocker spaniel. jest (...)

cieki, cieki, zgrzebła

nogi ptaków z rzędu kuraków.

czółenko

część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej