Definicja hasła: cielna
- cielna
o żubrzycy, łoszy, łani: nosząca płód.
Cielna to określenie stosowane w kontekście łowieckim, które odnosi się do samicy żubrzycy, łosia lub łani noszącej płód. Proces cielnej obejmuje okres noszenia młodych przez samicę, aż do momentu porodu. U żubrzyc ciąża trwa od 8 do 9 miesięcy, podczas gdy u łosi i łani jest to zazwyczaj około 8-9 miesięcy. Po narodzeniu, samica zwykle opiekuje się swoim potomstwem przez kilka tygodni bądź nawet miesięcy, zapewniając im bezpieczeństwo i pożywienie.
Podczas cielnej samica staje się bardzo czujna i ostrożna, dbając o bezpieczeństwo swoich młodych poprzez staranne ukrywanie ich przed ewentualnymi drapieżnikami. Ponadto, samice tych gatunków są znane z tego, że przejawiają silne instynkty opiekuńcze wobec swoich młodych oraz dbają o ich zdrowie i rozwój.
W kontekście biologicznym proces cielny ma kluczowe znaczenie dla tych gatunków zwierząt, umożliwiając im przekazywanie genów i cech potomstwu oraz utrzymanie stabilnej populacji. Dodatkowo proces ten pełni istotną rolę w ekosystemach naturalnych, umożliwiając utrzymanie równowagi między drapieżnikami a ofiarami.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cielna w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę C
- czas ochronny
okres, w którym na mocy ustawy nie wolno polować na dany gatunek zwierzyny łownej; przeważnie obejmuje on czas rozrodu i wychowywania młodych.
- chrapanie
charakterystyczny glos wydawany przez słonkę w czasie lotu tokowego (ciągu).
- ciecieruk
gwarowe, młody cietrzew kogut.
- ciecier
gwarowe, cietrzew kogut.
- czyrykanie
głos wydawany przez zwołujące się kuropatwy.
- czernienie luf, czernienie luf, brunirowanie, oksydowanie
wytwarzanie na metalowych częściach broni powłoki ochronnej zabezpieczającej przed rdzą, Polega to na sztucznym wywoływaniu rdzy (przez działanie kwasami, a następnie zaprawianiu olejem i (...)
- ciec, ciec, cieknąć
o kurakach: uchodzić pieszo bezszelestnie.
- ciche pędzenie
naganianie zwierzyny przy pomocy 2-4 naganiaczy cicho przechodzących przez miot. Stosowane podczas polowań na samy i jelenie (zwierzyna powoli opuszcza miot).
- czyhitanie
inaczej szlifowanie.