Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cielna

cielna

o żubrzycy, łoszy, łani: nosząca płód.

Cielna to określenie stosowane w kontekście łowieckim, które odnosi się do samicy żubrzycy, łosia lub łani noszącej płód. Proces cielnej obejmuje okres noszenia młodych przez samicę, aż do momentu porodu. U żubrzyc ciąża trwa od 8 do 9 miesięcy, podczas gdy u łosi i łani jest to zazwyczaj około 8-9 miesięcy. Po narodzeniu, samica zwykle opiekuje się swoim potomstwem przez kilka tygodni bądź nawet miesięcy, zapewniając im bezpieczeństwo i pożywienie.

Podczas cielnej samica staje się bardzo czujna i ostrożna, dbając o bezpieczeństwo swoich młodych poprzez staranne ukrywanie ich przed ewentualnymi drapieżnikami. Ponadto, samice tych gatunków są znane z tego, że przejawiają silne instynkty opiekuńcze wobec swoich młodych oraz dbają o ich zdrowie i rozwój.

W kontekście biologicznym proces cielny ma kluczowe znaczenie dla tych gatunków zwierząt, umożliwiając im przekazywanie genów i cech potomstwu oraz utrzymanie stabilnej populacji. Dodatkowo proces ten pełni istotną rolę w ekosystemach naturalnych, umożliwiając utrzymanie równowagi między drapieżnikami a ofiarami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cielna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

conductus ferinae

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku odwożenia ubitej zwierzyny, poszukiwaniu postrzałków oraz wożeniu namiotów książęcych podczas polowania.

chrzest myśliwski

ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy (...)

czółenko

część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej

ćwik

doświadczony, wyćwiczony ptak łowczy.

cietrzew, cietrzew (Lyrurus Tetrix L.)

ptak wielkości kury domowej z rzędu kuraków. Samiec (kogut) czarny z metalicznym połyskiem i ogonem w kształcie lity, samica (cieciorki) szarobrązowa; na skrzydłach mają białe pręgi. (...)

czemchanie

wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.

celowanie

zgrywanie w jedną linię oka, celownika i celu.

chałupa

legowisko zająca w śniegu.

conductus, conductus, przewód łowiecki

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania.