Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cielna

cielna

o żubrzycy, łoszy, łani: nosząca płód.

Cielna to określenie stosowane w łowiectwie, które oznacza noszenie płodu przez żubrzycę, łoszę lub łanię. Jest to proces, w którym samica tych gatunków zwierząt noszą swoje młode przez okres ciąży. Ciąża trwa od 8 do 12 miesięcy i kończy się porodem. Po porodzie samica zazwyczaj nosi swoje młode przez kilka tygodni lub miesięcy, aż do momentu, w którym są one wystarczająco silne i samodzielne.

Podczas cielnej samica zapewnia swoim młodym bezpieczeństwo i ochronę. Jest ona bardzo czujna i ostrożna, aby chronić swoje młode przed drapieżnikami. Samice tego gatunku są również bardzo opiekuńcze i troskliwe wobec swoich młodych. Dostarczają im pożywienia i dbają o ich zdrowie oraz dobre samopoczucie.

Cielna jest ważnym elementem biologii tych gatunków zwierząt, ponieważ umożliwia im przekazywanie genów i cech potomstwu oraz utrzymywanie populacji na odpowiednim poziomie. Jest to również ważny element ekologii, ponieważ pozwala na utrzymanie równowagi między drapieżnikami a ofiarami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cielna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czternastak

jeleń byk noszący poroże posiadające po siedem odnóg na każdej tyce (czternastal regularny) lub na jednej z tyk (czternastak nieregularny).

ciec, ciec, cieknąć

o kurakach: uchodzić pieszo bezszelestnie.

chałupa

legowisko zająca w śniegu.

ciąg

1) nazwa gwintu w gwintowanej broni myśliwskiej;
2) przelot dzikich kaczek lub gęsi wieczorem na żerowiska i rano na wodę, wykorzystywane przez myśliwych na polowaniu.

cyraneczka, cyraneczka (Anas crecca L.)

najmniejsza z krajowych kaczek należąca do kaczek właściwych (pływających). Kaczor cyraneczki (w szacie godowej) pięknie ubarwiony z zielonogranatowym lusterkiem, kaczka szarobrązowa. (...)

cel

punkt, do którego mierzy się i strzela.

cieczka, cieczka, ciekanie się

okres rui u ssaków z rodziny psów i łasicowatych.

ćwik

doświadczony, wyćwiczony ptak łowczy.

czernica, czernica (Aythya fuligula L.)

gatunek z rodziny kaczek należący do grążyc, Kaczor (w szacie godowej) czarny z białym brzuchem i lusterkami, na głowie ma zwisający czub z długich, wąskich piórek; kaczka (...)

cewki

kończyny sarny