Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cielna

cielna

o żubrzycy, łoszy, łani: nosząca płód.

Cielna to określenie stosowane w kontekście łowieckim, które odnosi się do samicy żubrzycy, łosia lub łani noszącej płód. Proces cielnej obejmuje okres noszenia młodych przez samicę, aż do momentu porodu. U żubrzyc ciąża trwa od 8 do 9 miesięcy, podczas gdy u łosi i łani jest to zazwyczaj około 8-9 miesięcy. Po narodzeniu, samica zwykle opiekuje się swoim potomstwem przez kilka tygodni bądź nawet miesięcy, zapewniając im bezpieczeństwo i pożywienie.

Podczas cielnej samica staje się bardzo czujna i ostrożna, dbając o bezpieczeństwo swoich młodych poprzez staranne ukrywanie ich przed ewentualnymi drapieżnikami. Ponadto, samice tych gatunków są znane z tego, że przejawiają silne instynkty opiekuńcze wobec swoich młodych oraz dbają o ich zdrowie i rozwój.

W kontekście biologicznym proces cielny ma kluczowe znaczenie dla tych gatunków zwierząt, umożliwiając im przekazywanie genów i cech potomstwu oraz utrzymanie stabilnej populacji. Dodatkowo proces ten pełni istotną rolę w ekosystemach naturalnych, umożliwiając utrzymanie równowagi między drapieżnikami a ofiarami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cielna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

comber

część lędźwiowa grzbietu dziczyzny, np. samy, dzika, zająca.

czujny

o ostrożnej zwierzynie.

cietrzew, cietrzew (Lyrurus Tetrix L.)

ptak wielkości kury domowej z rzędu kuraków. Samiec (kogut) czarny z metalicznym połyskiem i ogonem w kształcie lity, samica (cieciorki) szarobrązowa; na skrzydłach mają białe pręgi. (...)

czysty ptak

dzielny, doświadczony, dobrze ułożony ptak łowczy.

chrapy

nozdrza jelenia, łosia, daniela, muflona, sarny i kozicy.

czternastak

jeleń byk noszący poroże posiadające po siedem odnóg na każdej tyce (czternastal regularny) lub na jednej z tyk (czternastak nieregularny).

czas ochronny

okres, w którym na mocy ustawy nie wolno polować na dany gatunek zwierzyny łownej; przeważnie obejmuje on czas rozrodu i wychowywania młodych.

charkot

głos wydawany przez wilka goniącego zwierzynę.

cewki

kończyny sarny

ciecieruk

gwarowe, młody cietrzew kogut.