Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cewki

cewki

kończyny sarny

Cewki – kończyny sarny, to specjalne narządy wyprowadzające mocznik, które umożliwiają wydalanie zbędnych związków azotowych z organizmu. Sarny są zwierzętami przeżuwającymi, co oznacza, że ich pokarm jest trawiłany dwukrotnie. Proces ten generuje wiele niepotrzebnych produktów przemian metabolicznych, np. mocznik. Cewki są ważnym elementem systemu wydalniczego sarny, a ich funkcjonowanie wpływa na zdrowie i kondycję zwierzęcia.

Cewki u saren znajdują się w okolicy penisa i mają charakterystyczny wygląd – składają się z dwóch spiralnie skręconych elementów. Dzięki tej budowie oraz specjalnym mięśniom, sarna może kontrolować wyprowadzanie moczu na zewnątrz organizmu. Istotna jest także rola cewek podczas okresu godowego – stanowią istotny element zachowań samców podczas terytorialnych zmagań o partnerkę.

Podczas polowania czy obserwacji zachowań saren warto mieć świadomość istnienia cewek, jako kluczowych elementów anatomii tych zwierząt. Zrozumienie ich funkcji pozwala lepiej interpretować zachowania saren oraz wiele procesów fizjologicznych zachodzących w ich organizmach.

Z uwagi na znaczenie cewek dla prawidłowego funkcjonowania organizmu sarny, wszelkie ingerencje czy urazy w tym obszarze mogą poważnie zagrażać życiu i zdrowiu zwierzęcia. Dlatego też podczas polowań czy innych działań związanych ze zbliżeniem do saren należy zachować szczególną ostrożność w celu uniknięcia urazów czy stresu dla zwierzęcia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cewki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cewka

noga samy.

czernienie luf, czernienie luf, brunirowanie, oksydowanie

wytwarzanie na metalowych częściach broni powłoki ochronnej zabezpieczającej przed rdzą, Polega to na sztucznym wywoływaniu rdzy (przez działanie kwasami, a następnie zaprawianiu olejem i (...)

cielna

o żubrzycy, łoszy, łani: nosząca płód.

czyrykanie

głos wydawany przez zwołujące się kuropatwy.

choroba motylicza, choroba motylicza, motylica

choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. (...)

chałupa

legowisko zająca w śniegu.

ciężary łowieckie

w dawnej Polsce świadczenia ponoszone przez ogół ludności na rzecz księcia w związku z posiadaniem przez niego monopolu łowieckiego (regale łowieckie). Część tych świadczeń płacono w (...)

celownik

zestaw służący do celowania. Celownik może być otwarty lub optyczny; otwarty składa się: na lufie broni kulowej z muszki i szczerbinki, na lufie broni śrutowej tylko z muszki (przy (...)

chycać

o zającu i samie: poruszać się wolnymi skokami.

chwost

ogon muflona.