Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cewki

cewki

kończyny sarny

Cewki – kończyny sarny, to specjalne narządy wyprowadzające mocznik, które umożliwiają wydalanie zbędnych związków azotowych z organizmu. Sarny są zwierzętami przeżuwającymi, co oznacza, że ich pokarm jest trawiłany dwukrotnie. Proces ten generuje wiele niepotrzebnych produktów przemian metabolicznych, np. mocznik. Cewki są ważnym elementem systemu wydalniczego sarny, a ich funkcjonowanie wpływa na zdrowie i kondycję zwierzęcia.

Cewki u saren znajdują się w okolicy penisa i mają charakterystyczny wygląd – składają się z dwóch spiralnie skręconych elementów. Dzięki tej budowie oraz specjalnym mięśniom, sarna może kontrolować wyprowadzanie moczu na zewnątrz organizmu. Istotna jest także rola cewek podczas okresu godowego – stanowią istotny element zachowań samców podczas terytorialnych zmagań o partnerkę.

Podczas polowania czy obserwacji zachowań saren warto mieć świadomość istnienia cewek, jako kluczowych elementów anatomii tych zwierząt. Zrozumienie ich funkcji pozwala lepiej interpretować zachowania saren oraz wiele procesów fizjologicznych zachodzących w ich organizmach.

Z uwagi na znaczenie cewek dla prawidłowego funkcjonowania organizmu sarny, wszelkie ingerencje czy urazy w tym obszarze mogą poważnie zagrażać życiu i zdrowiu zwierzęcia. Dlatego też podczas polowań czy innych działań związanych ze zbliżeniem do saren należy zachować szczególną ostrożność w celu uniknięcia urazów czy stresu dla zwierzęcia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cewki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi (...)

cieciorka

kura cietrzewia.

chybiać

nie trafiać zwierzyny, strzelać bezskutecznie.

ciekanie się

inaczej cieczka.

cofny

wyżeł dający się łatwo odwołać.

ciągi słonek

wiosenne loty tokowe słonek odbywane wieczorem po zachodzie słońca, rzadziej o świcie.

ciec, ciec, cieknąć

o kurakach: uchodzić pieszo bezszelestnie.

Conseil International de la Chasse

międzynarodowa organizacja łowiecka z siedzibą w Paryżu.

cocer spaniel

rasa psa myśliwskiego, płochacza. Używany jest głównie do polowań na bażanty i ptactwo wodne; bardzo dobry aporter. Może być też ułożony jako pies wielostronny. Coocker spaniel. jest (...)

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.