Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ciecieruk

ciecieruk

gwarowe, młody cietrzew kogut.

Ciecieruk to gwarowe określenie na młodego koguta cietrzewia, popularne wśród myśliwych. Termin ten wywodzi się od słowa „cieciur”, oznaczającego młodego ptaka. Ciecieruk jest ceniony ze względu na obfitość mięsa, które jest delikatne, soczyste oraz bogate w witaminy i składniki mineralne. Ze względu na swoje silne i szybkie skrzydła stanowi wyzwanie dla myśliwych podczas polowań, lecz jednocześnie może być smacznym daniem będącym elementem wielu potraw, takich jak zupy, sałatki czy dania pieczone, smażone lub duszone.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ciecieruk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

celownik

zestaw służący do celowania. Celownik może być otwarty lub optyczny; otwarty składa się: na lufie broni kulowej z muszki i szczerbinki, na lufie broni śrutowej tylko z muszki (przy (...)

chycać

o zającu i samie: poruszać się wolnymi skokami.

conductus ferinae

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku odwożenia ubitej zwierzyny, poszukiwaniu postrzałków oraz wożeniu namiotów książęcych podczas polowania.

cel

punkt, do którego mierzy się i strzela.

cieknąć

inaczej ciec.

czas ochronny

okres, w którym na mocy ustawy nie wolno polować na dany gatunek zwierzyny łownej; przeważnie obejmuje on czas rozrodu i wychowywania młodych.

czyrykanie

głos wydawany przez zwołujące się kuropatwy.

chart

rasa psów myśliwskich używana do polowań na lisy i zające na dużych, otwartych przestrzeniach. Obecnie w Polsce zabronione.

czysty ptak

dzielny, doświadczony, dobrze ułożony ptak łowczy.

chłodzić się

o zwierzynie: kąpać się w babrzysku.