Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cholera ptaków

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

Cholera ptaków jest bardzo zaraźliwą chorobą, która może dotknąć wszystkie gatunki ptaków, ale szczególnie narażone są bażanty. Choroba ta jest wywoływana przez bakterie Pasteurella aviseptica, które są obecne w środowisku naturalnym i mogą być przenoszone przez inne zwierzęta lub drobnoustroje. Bakterie te mogą być również przenoszone poprzez bezpośredni kontakt z chorym ptakiem lub jego odchodami.

Objawy cholery ptaków obejmują gorączkę, osłabienie, utratę apetytu, biegunkę i wymioty. Ptaki cierpiące na tę chorobę mają tendencję do trzymania się z dala od innych ptaków i mogą mieć problemy z oddychaniem. Choroba ta może prowadzić do śmierci ptaka w ciągu kilku dni od jej rozpoczęcia.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się cholery ptaków, ważne jest stosowanie szczepionek. Szczepionki te są skuteczne w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby i mogą być podawane w postaci doustnej lub dootrzewnowej. Ponadto ważne jest, aby utrzymywać czyste środowisko dla ptaków i unikać bezpośredniego kontaktu z chorymi osobnikami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cholera ptaków w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chyb, chyb, pióra

długie i sztywne włosy wyrastające na grzbiecie dzika i łosia, które w podnieceniu zwierz stroszy (stawia).

chałupa

legowisko zająca w śniegu.

ciężary łowieckie

w dawnej Polsce świadczenia ponoszone przez ogół ludności na rzecz księcia w związku z posiadaniem przez niego monopolu łowieckiego (regale łowieckie). Część tych świadczeń płacono w (...)

ciągi słonek

wiosenne loty tokowe słonek odbywane wieczorem po zachodzie słońca, rzadziej o świcie.

czemchanie

wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).

czujny

o ostrożnej zwierzynie.

cieknąć

inaczej ciec.

cuch

węch psa myśliwskiego.

chycać

o zającu i samie: poruszać się wolnymi skokami.

czysty strzał

strzał kładący Zwierzynę w ogniu.