Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cholera ptaków

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

Cholera ptaków jest bardzo zaraźliwą chorobą, która może dotknąć wszystkie gatunki ptaków, ale szczególnie narażone są bażanty. Choroba ta jest wywoływana przez bakterie Pasteurella aviseptica, które są obecne w środowisku naturalnym i mogą być przenoszone przez inne zwierzęta lub drobnoustroje. Bakterie te mogą być również przenoszone poprzez bezpośredni kontakt z chorym ptakiem lub jego odchodami.

Objawy cholery ptaków obejmują gorączkę, osłabienie, utratę apetytu, biegunkę i wymioty. Ptaki cierpiące na tę chorobę mają tendencję do trzymania się z dala od innych ptaków i mogą mieć problemy z oddychaniem. Choroba ta może prowadzić do śmierci ptaka w ciągu kilku dni od jej rozpoczęcia.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się cholery ptaków, ważne jest stosowanie szczepionek. Szczepionki te są skuteczne w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby i mogą być podawane w postaci doustnej lub dootrzewnowej. Ponadto ważne jest, aby utrzymywać czyste środowisko dla ptaków i unikać bezpośredniego kontaktu z chorymi osobnikami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cholera ptaków w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

ciekanie się

inaczej cieczka.

cień

inaczej bałwan.

cyraneczka, cyraneczka (Anas crecca L.)

najmniejsza z krajowych kaczek należąca do kaczek właściwych (pływających). Kaczor cyraneczki (w szacie godowej) pięknie ubarwiony z zielonogranatowym lusterkiem, kaczka szarobrązowa. (...)

cocer spaniel

rasa psa myśliwskiego, płochacza. Używany jest głównie do polowań na bażanty i ptactwo wodne; bardzo dobry aporter. Może być też ułożony jako pies wielostronny. Coocker spaniel. jest (...)

czas łojny

okres przed rują, gdy samce wykazują najlepszą kondycję fizyczną.

choroba Banga, choroba Banga, bruceloza

choroba wywoływana przez bakterie z grupy brucella; atakuje większość zwierząt łownych. Zwalczanie jest bardzo trudne.

chrap

charakterystyczny głos wydawany przez łosia byka w czasie bukowiska.

cuch

węch psa myśliwskiego.

ciąg

1) nazwa gwintu w gwintowanej broni myśliwskiej;
2) przelot dzikich kaczek lub gęsi wieczorem na żerowiska i rano na wodę, wykorzystywane przez myśliwych na polowaniu.

czyrykanie

głos wydawany przez zwołujące się kuropatwy.