Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chustka

chustka

inaczej fartuszek.

Chustka (inaczej fartuszek) to człon sarny odnoszący się do pęku jasnych, żółtawych włosów znajdujących się w okolicach jej sromu. Jest to istotny element charakterystyczny dla sarny, doskonale widoczny nawet z dużej odległości. Chustka jest jednym z kryteriów wykorzystywanym przez myśliwych do rozpoznawania płci saren oraz określania ich wieku. W przypadku samców, chustka zazwyczaj nie występuje, co stanowi istotną różnicę w porównaniu do samic. Dzięki obecności lub braku chustki można dokonać rozróżnienia pomiędzy młodymi i starszymi osobnikami.

W łowiectwie pojęcie "chustka" używane jest również w szerszym znaczeniu, odnosząc się do charakterystycznych cech ubarwienia czy umaszczenia zwierząt łownych. Określenie to może być stosowane także w kontekście innych gatunków zwierząt niż sarna, aby opisać podobne cechy, takie jak pęk jasnych włosów czy upierzenia. W ten sposób chustka staje się ważnym wskaźnikiem diagnostycznym dla myśliwych, umożliwiającym identyfikację poszukiwanego gatunku zwierzyny.

Podsumowując, pojęcie "chustka" odnosi się do charakterystycznego pęku jasnych włosów widocznych przy sromie sarny, stanowiącego istotną cechę diagnostyczną dla rozpoznania płci i wieku tego gatunku. Jednocześnie termin ten może być stosowany w szerszym kontekście łowieckim jako oznaczenie podobnych cech ubarwienia czy umaszczenia innych gatunków zwierząt łownych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chustka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czaple, czaple (Ardeidae)

rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie (...)

czatować

śledzić, czekać w ukryciu na przyjście zwierzyny.

ciecieruk

gwarowe, młody cietrzew kogut.

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.

chrostówka

używana dawniej, zwłaszcza na polowaniach z chartami, mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska.

czworak, czworak, fierling

nietypowa broń myśliwska (łamana) posiadająca cztery lufy, przeważnie dwie kulowe i dwie śrutowe.

czok

zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, mającej na celu zwiększenie pokrycia. Produkowane, są lufy o 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach; przeważnie prawa lufa ma półczok, lewa pełny (...)

czernienie luf, czernienie luf, brunirowanie, oksydowanie

wytwarzanie na metalowych częściach broni powłoki ochronnej zabezpieczającej przed rdzą, Polega to na sztucznym wywoływaniu rdzy (przez działanie kwasami, a następnie zaprawianiu olejem i (...)

caniductores, caniductores, psiarze

służebnicy książęcy, którzy wodzili psy myśliwskie.