Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chrzest myśliwski

chrzest myśliwski

ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy kordelasem umoczonym w farbie znaczy znak krzyża na czole myśliwego. Farby tej nie wolno wycierać do końca polowania.

Chrzest myśliwski to tradycyjna ceremonia, która ma miejsce po pierwszym udanym polowaniu na daną szlachetną zwierzynę łowną. Podczas tej ceremonii myśliwy jest pomazywany farbą ze zwierzęcia, które właśnie upolował. W trakcie chrztu myśliwskiego myśliwy klęka na lewe kolano, trzymając lewą rękę na broni i prawą na tuszy upolowanego zwierza.

Ważnym elementem ceremonii jest znak krzyża z farbą umieszczany przez łowczego na czole myśliwego za pomocą określonego narzędzia, często kordelasa. Nałożona farba przybiera symbolikę oznaczającą udział w pierwszym polowaniu oraz oddanie szacunku dla zdobytej zdobyczy.

Trzeba pamiętać, że według tradycji farby z chrztu myśliwskiego nie wolno wycierać do końca trwania polowania. Ceremonia ta ma głębokie korzenie historyczne i nadal stanowi ważny element kultury myśliwskiej, związany z poszanowaniem dla zwierząt łownych i szacunkiem dla natury.

Chrzest myśliwski jest nie tylko wyrazem uznania dla osiągnięcia myśliwego, ale także odzwierciedleniem jego zaangażowania w pielęgnowanie tradycji łowieckich oraz odpowiedzialnego podejścia do polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chrzest myśliwski w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.

czyhitanie

inaczej szlifowanie.

cieczka, cieczka, ciekanie się

okres rui u ssaków z rodziny psów i łasicowatych.

czemchanie

wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).

chrapanie

charakterystyczny glos wydawany przez słonkę w czasie lotu tokowego (ciągu).

ciecier

gwarowe, cietrzew kogut.

czernienie luf, czernienie luf, brunirowanie, oksydowanie

wytwarzanie na metalowych częściach broni powłoki ochronnej zabezpieczającej przed rdzą, Polega to na sztucznym wywoływaniu rdzy (przez działanie kwasami, a następnie zaprawianiu olejem i (...)

chałupa

legowisko zająca w śniegu.

chrzest myśliwski

ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy (...)

charkot

głos wydawany przez wilka goniącego zwierzynę.