Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czernienie luf

czernienie luf, czernienie luf, brunirowanie, oksydowanie

wytwarzanie na metalowych częściach broni powłoki ochronnej zabezpieczającej przed rdzą, Polega to na sztucznym wywoływaniu rdzy (przez działanie kwasami, a następnie zaprawianiu olejem i polerowaniu).

Czernienie luf jest procesem, który ma na celu zabezpieczenie metalowych części broni przed rdzą. Proces ten polega na sztucznym wywoływaniu rdzy poprzez działanie kwasów, a następnie zaprawianiu olejem i polerowaniu.

Proces czernienia luf składa się z kilku etapów. Na początek metalowa część broni jest dokładnie oczyszczana i odtłuszczona, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i tłuszcz. Następnie metal jest poddawany działaniu kwasów, które wywołują reakcję chemiczną powodując powstawanie ciemnej powłoki ochronnej. Po tym etapie metal jest zaprawiany olejem, aby zabezpieczyć go przed dalszymi uszkodzeniami. Na końcu metal jest polerowany, aby uzyskać gładką powierzchnię.

Czernienie luf jest ważnym procesem w utrzymaniu broni w dobrym stanie. Powłoka ochronna chroni metalowe części przed uszkodzeniami spowodowanymi wilgocią i korozją, co pozwala na dłuższe użytkowanie broni bez konieczności jej naprawiania. Proces ten może być wykonywany samodzielnie lub można skorzystać z usług profesjonalnego strzelca lub innego specjalisty od broni palnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czernienie luf w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

caniductores, caniductores, psiarze

służebnicy książęcy, którzy wodzili psy myśliwskie.

chody psa

sposób poruszania się psa myśliwskiego podczas pracy w terenie.

cieczka, cieczka, ciekanie się

okres rui u ssaków z rodziny psów i łasicowatych.

czternastak

jeleń byk noszący poroże posiadające po siedem odnóg na każdej tyce (czternastal regularny) lub na jednej z tyk (czternastak nieregularny).

ciec, ciec, cieknąć

o kurakach: uchodzić pieszo bezszelestnie.

chrostówka

używana dawniej, zwłaszcza na polowaniach z chartami, mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska.

czyścić

inaczej trzebić.

cyranka, cyranka (Anas querquedula L.)

ptak z rodziny kaczek należący do kaczek właściwych (pływających). Kaczor (w szacie godowej) barwnie upierzony z zielonym lusterkiem. Kaczka brunatna. Długość ciała 36-40 cm, ciężar (...)

chrap

charakterystyczny głos wydawany przez łosia byka w czasie bukowiska.

cietrzew, cietrzew (Lyrurus Tetrix L.)

ptak wielkości kury domowej z rzędu kuraków. Samiec (kogut) czarny z metalicznym połyskiem i ogonem w kształcie lity, samica (cieciorki) szarobrązowa; na skrzydłach mają białe pręgi. (...)