Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czernienie luf

czernienie luf, czernienie luf, brunirowanie, oksydowanie

wytwarzanie na metalowych częściach broni powłoki ochronnej zabezpieczającej przed rdzą, Polega to na sztucznym wywoływaniu rdzy (przez działanie kwasami, a następnie zaprawianiu olejem i polerowaniu).

Czernienie luf jest procesem, który ma na celu zabezpieczenie metalowych części broni przed rdzą poprzez wytworzenie powłoki ochronnej. Proces ten składa się z kilku etapów. Na początek metalowa część broni jest dokładnie oczyszczana i odtłuszczana, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i tłuszcz. Następnie metal jest poddawany działaniu kwasów, które wywołują reakcję chemiczną powodującą powstawanie ciemnej powłoki ochronnej. Po tym etapie metal jest zaprawiany olejem, aby zabezpieczyć go przed dalszymi uszkodzeniami. Po zaprawieniu olejem następuje polerowanie, które ma na celu uzyskanie gładkiej powierzchni.

Czernienie luf jest bardzo istotnym procesem w utrzymaniu broni w dobrym stanie i chronieniu jej przed korozją i wilgocią. Powłoka ochronna, która powstaje w wyniku czernienia luf, ma za zadanie zabezpieczyć metalowe części broni przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem czynników atmosferycznych. Dzięki temu możliwe jest dłuższe użytkowanie broni bez konieczności jej naprawiania.

Proces czernienia luf można przeprowadzać samodzielnie, ale istnieje także możliwość skorzystania z usług profesjonalistów zajmujących się bronią palną. Profesjonaliści ci posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, co przyczynia się do uzyskania wysokiej jakości powłoki ochronnej. Dlatego też wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług specjalistów w tym zakresie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czernienie luf w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

CIC

Conseil International de la Chasse.

chart

rasa psów myśliwskich używana do polowań na lisy i zające na dużych, otwartych przestrzeniach. Obecnie w Polsce zabronione.

cukrować

o psach gończych: podczas gonienia wydawać głos przyjemny dla ucha myśliwego.

czatownia

obudowane naziemne stanowisko myśliwskie przeznaczone głównie do polowania na wilki i lisy przy przynęcie.

czworak, czworak, fierling

nietypowa broń myśliwska (łamana) posiadająca cztery lufy, przeważnie dwie kulowe i dwie śrutowe.

choroba motylicza, choroba motylicza, motylica

choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. (...)

cocer spaniel

rasa psa myśliwskiego, płochacza. Używany jest głównie do polowań na bażanty i ptactwo wodne; bardzo dobry aporter. Może być też ułożony jako pies wielostronny. Coocker spaniel. jest (...)

czółenko

część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej

czyrykanie

głos wydawany przez zwołujące się kuropatwy.

czysty strzał

strzał kładący Zwierzynę w ogniu.