Definicja hasła: czyhitanie
- czyhitanie
inaczej szlifowanie.
Czyhitanie to technika łowiecka polegająca na wywołaniu dźwięków przez głuszca w celu sprowokowania go do podskoczenia. Jest to czwarta i ostatnia zwrotka pieśni głuszca, która jest wywoływana przez myśliwego, a dźwięk ten ma na celu przybliżenie ptaka do myśliwego na odległość strzału. Czyhitanie jest skuteczną, ale wymagającą dużego opanowania metodą polowania, ponieważ myśliwy musi posiadać zarówno umiejętności wywołania odpowiedniego dźwięku, jak i precyzyjną ocenę momentu podskoczenia. Ta technika łowiecka wymaga również zachowania ciszy oraz spokoju ze strony myśliwego, aby nie zaniepokoić ptaka. Czyhitanie należy do zaawansowanych technik polowań w leśnych obszarach i obejmuje umiejętność odpowiedniego manipulowania zwierzętami dzikimi w celu osiągnięcia sukcesu łowieckiego.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czyhitanie w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę C
- czółenko
część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej
- ciche pędzenie
naganianie zwierzyny przy pomocy 2-4 naganiaczy cicho przechodzących przez miot. Stosowane podczas polowań na samy i jelenie (zwierzyna powoli opuszcza miot).
- czternastak
jeleń byk noszący poroże posiadające po siedem odnóg na każdej tyce (czternastal regularny) lub na jednej z tyk (czternastak nieregularny).
- chałupa
legowisko zająca w śniegu.
- cieciorka
kura cietrzewia.
- chłyst
młody jeleń (byczek) przebywający w okresie rykowiska w pobliżu chmary, odpędzany przez stadnego byka.
- cewki
kończyny sarny
- conductus ferinae
jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku odwożenia ubitej zwierzyny, poszukiwaniu postrzałków oraz wożeniu namiotów książęcych podczas polowania.
- cwał
sposób szybkiego poruszania się zwierzyny płowej.
- czujny
o ostrożnej zwierzynie.