Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czyhitanie

czyhitanie

inaczej szlifowanie.

Czyhitanie to technika łowiecka polegająca na wywołaniu dźwięków przez głuszca w celu sprowokowania go do podskoczenia. Jest to czwarta i ostatnia zwrotka pieśni głuszca, która jest wywoływana przez myśliwego, a dźwięk ten ma na celu przybliżenie ptaka do myśliwego na odległość strzału. Czyhitanie jest skuteczną, ale wymagającą dużego opanowania metodą polowania, ponieważ myśliwy musi posiadać zarówno umiejętności wywołania odpowiedniego dźwięku, jak i precyzyjną ocenę momentu podskoczenia. Ta technika łowiecka wymaga również zachowania ciszy oraz spokoju ze strony myśliwego, aby nie zaniepokoić ptaka. Czyhitanie należy do zaawansowanych technik polowań w leśnych obszarach i obejmuje umiejętność odpowiedniego manipulowania zwierzętami dzikimi w celu osiągnięcia sukcesu łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czyhitanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

comber

część lędźwiowa grzbietu dziczyzny, np. samy, dzika, zająca.

czerta

dawny sposób polowania na dziki. Polegał na otaczaniu bogatego w dziki kompleksu leśnego przez 800 do 1000 naganiaczy. Otaczali oni koliście linię złożoną z dwunastu myśliwych. Przed (...)

chart

rasa psów myśliwskich używana do polowań na lisy i zające na dużych, otwartych przestrzeniach. Obecnie w Polsce zabronione.

cięty pies, cięty pies, ostry

cecha psa myśliwskiego: zajadły w stosunku do drapieżników.

chłodzić się

o zwierzynie: kąpać się w babrzysku.

cieszynka

małokalibrowa broń gwintowana z XVII w. używana do polowań na ptaki i drobną zwierzynę.

czas łojny

okres przed rują, gdy samce wykazują najlepszą kondycję fizyczną.

cap

samiec kozicy.

chrzest myśliwski

ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy (...)

charkot

głos wydawany przez wilka goniącego zwierzynę.