Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chwost

chwost

ogon muflona.

Chwost to długi i sztywny ogon muflona, składający się z kilku grubych, sztywnych włosów, które mogą osiągać długość od 15 do 30 cm. Występuje u muflonów oraz innych gatunków z rodziny owczych, takich jak jelenie i daniele. Jego główne funkcje obejmują wydawanie sygnałów ostrzegawczych, komunikację między osobnikami tego samego gatunku oraz obronę przed drapieżnikami i innymi zagrożeniami.

Chwost pełni istotną rolę w życiu muflonów, umożliwiając im komunikację i okazywanie sobie nawzajem szacunku bądź przyjaźni. Poza ostrzeganie i obroną, chwost może służyć do oznaczania terytoriów lub wskazywania drogi do miejsca godowego.

Dzięki chwostowi muflony potrafią ostrzegać innych osobników przed obecnymi zagrożeniami oraz sygnalizować im swój obecny stan emocjonalny. Jest to ważny element ich zachowań społecznych, który wpływa na relacje między poszczególnymi osobnikami.

Chociaż głównie kojarzony z muflonami, chwost występuje także u innych gatunków zwierząt z rodziny owczych. Mimo że nieco różnią się funkcje chwosta u tych gatunków, ich podstawowa rola pozostaje ta sama - służba jako narzędzie komunikacji i obrony.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chwost w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cwał

sposób szybkiego poruszania się zwierzyny płowej.

chatka

gniazdo piżmaka zbudowane wśród trzcin i szuwarów z twarde] roślinności wodnej.

czworak, czworak, fierling

nietypowa broń myśliwska (łamana) posiadająca cztery lufy, przeważnie dwie kulowe i dwie śrutowe.

czochrać się

o jeleniach i dzikach: wycierać się o drzewa.

czernica, czernica (Aythya fuligula L.)

gatunek z rodziny kaczek należący do grążyc, Kaczor (w szacie godowej) czarny z białym brzuchem i lusterkami, na głowie ma zwisający czub z długich, wąskich piórek; kaczka (...)

czółenko

część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej

czas ochronny

okres, w którym na mocy ustawy nie wolno polować na dany gatunek zwierzyny łownej; przeważnie obejmuje on czas rozrodu i wychowywania młodych.

cieki, cieki, zgrzebła

nogi ptaków z rzędu kuraków.

cewka

noga samy.

ciec, ciec, cieknąć

o kurakach: uchodzić pieszo bezszelestnie.