Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chruściele

chruściele, chruściele (Rallidae)

rodzina ptaków naziemnych z rzędu żurawiowatych. Z gatunków łownych do chruścieli należą derkacz i łyska.

Chruściele - rodzina ptaków naziemnych z rzędu żurawiowatych, charakteryzująca się zazwyczaj małymi lub średniej wielkością, długimi i smukłymi ciałami oraz szerokimi skrzydłami. Ich dzioby są krótkie i szerokie, a ogony długie i wygięte, a podczas lotu można zauważyć charakterystyczne białe plamy na skrzydłach. Chruściele zamieszkują głównie lasy liściaste i mieszane, ale mogą również przebywać w pobliżu pól uprawnych lub innych otwartych przestrzeni. Są to ptaki drapieżne, polujące głównie na owady, małe gryzonie i inne niewielkie zwierzęta. Podczas polowania przyjmują pozycję siedzącą na gałęziach drzew lub innych obiektach i czekają na ofiarę, którą następnie atakują z powietrza. Chruściele odgrywają istotną rolę w ekosystemach leśnych poprzez regulację populacji szkodników oraz inne małe zwierzęta, które potencjalnie mogłyby uszkodzić roślinność. Stanowią również cenne trofea łowieckie dla myśliwych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chruściele w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chycać

o zającu i samie: poruszać się wolnymi skokami.

chłodzić się

o zwierzynie: kąpać się w babrzysku.

ciecieruk

gwarowe, młody cietrzew kogut.

chałupa

legowisko zająca w śniegu.

czółenko

część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej

czerta

dawny sposób polowania na dziki. Polegał na otaczaniu bogatego w dziki kompleksu leśnego przez 800 do 1000 naganiaczy. Otaczali oni koliście linię złożoną z dwunastu myśliwych. Przed (...)

chrostówka

używana dawniej, zwłaszcza na polowaniach z chartami, mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska.

czok

zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, mającej na celu zwiększenie pokrycia. Produkowane, są lufy o 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach; przeważnie prawa lufa ma półczok, lewa pełny (...)

chrzest myśliwski

ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy (...)

czysty strzał

strzał kładący Zwierzynę w ogniu.