Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chruściele

chruściele, chruściele (Rallidae)

rodzina ptaków naziemnych z rzędu żurawiowatych. Z gatunków łownych do chruścieli należą derkacz i łyska.

Chruściele to rodzina ptaków naziemnych z rzędu żurawiowatych, która obejmuje gatunki takie jak derkacz i łyska. Są one zazwyczaj małe lub średniej wielkości ptaki, o długich, smukłych ciałach i szerokich skrzydłach. Ich dzioby są zazwyczaj krótkie i szerokie, a ich ogony są długie i wygięte. Chruściele mają charakterystyczne, białe plamy na skrzydłach, które są widoczne podczas lotu.

Chruściele żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, ale mogą również znaleźć się w pobliżu pól uprawnych lub innych otwartych przestrzeni. Są to ptaki drapieżne, które polują na owady, małe gryzonie i inne małe zwierzęta. Chruściele siedzą na gałęziach drzew lub innych obiektach i czekają na ofiarę. Gdy ofiara się pojawi, ptaki te atakują je z powietrza.

Chruściele są ważnymi czynnikami w ekosystemach leśnych, ponieważ polują na szkodniki i inne małe zwierzęta, które mogłyby inaczej uszkodzić roślinność. Są one również ważnymi elementami dla myśliwych, ponieważ stanowią cenne trofea łowieckie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chruściele w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cuch

węch psa myśliwskiego.

chwatny

inaczej bierny.

cocer spaniel

rasa psa myśliwskiego, płochacza. Używany jest głównie do polowań na bażanty i ptactwo wodne; bardzo dobry aporter. Może być też ułożony jako pies wielostronny. Coocker spaniel. jest (...)

chwost

ogon muflona.

cel

punkt, do którego mierzy się i strzela.

cyranka, cyranka (Anas querquedula L.)

ptak z rodziny kaczek należący do kaczek właściwych (pływających). Kaczor (w szacie godowej) barwnie upierzony z zielonym lusterkiem. Kaczka brunatna. Długość ciała 36-40 cm, ciężar (...)

czaty

sposób polowania polegąjący na czatowaniu w czatowni, na ambonie, na przestryku lub przy norze.

cieczka, cieczka, ciekanie się

okres rui u ssaków z rodziny psów i łasicowatych.

cieszynka

małokalibrowa broń gwintowana z XVII w. używana do polowań na ptaki i drobną zwierzynę.

ciota

stara łania.