Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chruściele

chruściele, chruściele (Rallidae)

rodzina ptaków naziemnych z rzędu żurawiowatych. Z gatunków łownych do chruścieli należą derkacz i łyska.

Chruściele - rodzina ptaków naziemnych z rzędu żurawiowatych, charakteryzująca się zazwyczaj małymi lub średniej wielkością, długimi i smukłymi ciałami oraz szerokimi skrzydłami. Ich dzioby są krótkie i szerokie, a ogony długie i wygięte, a podczas lotu można zauważyć charakterystyczne białe plamy na skrzydłach. Chruściele zamieszkują głównie lasy liściaste i mieszane, ale mogą również przebywać w pobliżu pól uprawnych lub innych otwartych przestrzeni. Są to ptaki drapieżne, polujące głównie na owady, małe gryzonie i inne niewielkie zwierzęta. Podczas polowania przyjmują pozycję siedzącą na gałęziach drzew lub innych obiektach i czekają na ofiarę, którą następnie atakują z powietrza. Chruściele odgrywają istotną rolę w ekosystemach leśnych poprzez regulację populacji szkodników oraz inne małe zwierzęta, które potencjalnie mogłyby uszkodzić roślinność. Stanowią również cenne trofea łowieckie dla myśliwych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chruściele w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

celowanie

zgrywanie w jedną linię oka, celownika i celu.

czyhitanie

inaczej szlifowanie.

conductus, conductus, przewód łowiecki

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania.

chrapy

nozdrza jelenia, łosia, daniela, muflona, sarny i kozicy.

conductus ferinae

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku odwożenia ubitej zwierzyny, poszukiwaniu postrzałków oraz wożeniu namiotów książęcych podczas polowania.

czerń

ptaki należące do rodziny kulkowatych.

czterodwudziestak

jeleń byk noszący poroże posiadające po dwanaście odnóg na każdej tyce (cz. regularny) lub na jednej z tyk (cz. nieregularny).

ciche pędzenie

naganianie zwierzyny przy pomocy 2-4 naganiaczy cicho przechodzących przez miot. Stosowane podczas polowań na samy i jelenie (zwierzyna powoli opuszcza miot).

ćwik

doświadczony, wyćwiczony ptak łowczy.

chyb, chyb, pióra

długie i sztywne włosy wyrastające na grzbiecie dzika i łosia, które w podnieceniu zwierz stroszy (stawia).