Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chruściele

chruściele, chruściele (Rallidae)

rodzina ptaków naziemnych z rzędu żurawiowatych. Z gatunków łownych do chruścieli należą derkacz i łyska.

Chruściele to rodzina ptaków naziemnych z rzędu żurawiowatych, która obejmuje gatunki takie jak derkacz i łyska. Są one zazwyczaj małe lub średniej wielkości ptaki, o długich, smukłych ciałach i szerokich skrzydłach. Ich dzioby są zazwyczaj krótkie i szerokie, a ich ogony są długie i wygięte. Chruściele mają charakterystyczne, białe plamy na skrzydłach, które są widoczne podczas lotu.

Chruściele żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, ale mogą również znaleźć się w pobliżu pól uprawnych lub innych otwartych przestrzeni. Są to ptaki drapieżne, które polują na owady, małe gryzonie i inne małe zwierzęta. Chruściele siedzą na gałęziach drzew lub innych obiektach i czekają na ofiarę. Gdy ofiara się pojawi, ptaki te atakują je z powietrza.

Chruściele są ważnymi czynnikami w ekosystemach leśnych, ponieważ polują na szkodniki i inne małe zwierzęta, które mogłyby inaczej uszkodzić roślinność. Są one również ważnymi elementami dla myśliwych, ponieważ stanowią cenne trofea łowieckie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chruściele w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

Conseil International de la Chasse

międzynarodowa organizacja łowiecka z siedzibą w Paryżu.

chałupa

legowisko zająca w śniegu.

czas ochronny

okres, w którym na mocy ustawy nie wolno polować na dany gatunek zwierzyny łownej; przeważnie obejmuje on czas rozrodu i wychowywania młodych.

chrapy

nozdrza jelenia, łosia, daniela, muflona, sarny i kozicy.

cyranka, cyranka (Anas querquedula L.)

ptak z rodziny kaczek należący do kaczek właściwych (pływających). Kaczor (w szacie godowej) barwnie upierzony z zielonym lusterkiem. Kaczka brunatna. Długość ciała 36-40 cm, ciężar (...)

cwał

sposób szybkiego poruszania się zwierzyny płowej.

ciche pędzenie

naganianie zwierzyny przy pomocy 2-4 naganiaczy cicho przechodzących przez miot. Stosowane podczas polowań na samy i jelenie (zwierzyna powoli opuszcza miot).

cel

punkt, do którego mierzy się i strzela.

cieki, cieki, zgrzebła

nogi ptaków z rzędu kuraków.

chruściel derkacz

inaczej derkacz.