Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: choroba Banga

choroba Banga, choroba Banga, bruceloza

choroba wywoływana przez bakterie z grupy brucella; atakuje większość zwierząt łownych. Zwalczanie jest bardzo trudne.

Choroba Banga jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię z grupy Brucella, która atakuje większość zwierząt łownych. Jest to choroba przenosząca się także na ludzi, dlatego ważne jest, aby myśliwi i łowcy mieli świadomość jej istnienia oraz znali sposoby ochrony przed nią. Objawy u zwierząt łownych obejmują gorączkę, osłabienie, utratę apetytu oraz masę ciała, a u niektórych gatunków mogą pojawić się również wymioty i biegunka. Choroba ta może prowadzić do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych oraz nawet śmierci. Zwalczanie choroby Banga jest bardzo trudne, dlatego zaleca się stosowanie szczepionek w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby. Ponadto istotne jest, aby myśliwi przestrzegali odpowiednich środków ostrożności podczas polowań, takich jak noszenie odzieży ochronnej i unikanie kontaktu z chorymi zwierzętami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj choroba Banga w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chata

gniazdo bobra zbudowane z gałęzi.

czaple, czaple (Ardeidae)

rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie (...)

ciecier

gwarowe, cietrzew kogut.

cielę

młody żubr, łoś, jeleń i daniel (w pierwszym roku życia).

chwytacz

osoba wybierająca zwierzynę z sieci podczas odłowów.

cel

punkt, do którego mierzy się i strzela.

czapeczka

kaptur ptaka łowczego.

cień

inaczej bałwan.

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi (...)

chatka

gniazdo piżmaka zbudowane wśród trzcin i szuwarów z twarde] roślinności wodnej.