Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ciąć

ciąć

o dziku: atakować szablami myśliwego lub psa.

Cięcie o dziku, zwane także "szablą", to technika polowania na dziki wykorzystująca szable myśliwego lub psa do ataku na dziki. Jest to jedna z najstarszych form polowania, praktykowana głównie w terenach o trudnym dostępie dla koni i w nieprzystępnych bagiennych lub gęstych lasach. Polowanie tą metodą wymaga dużej sprawności fizycznej i umiejętności zarówno ze strony myśliwego, jak i psów.

Metoda cięcia o dziku polega na precyzyjnych i szybkich ruchach szablą, którymi myśliwy albo pies zadaje dzikowi ciosy mające na celu zranienie lub zabicie. Ten sposób polowania pozwala na skuteczne atakowanie dzika, ale jednocześnie niesie za sobą ryzyko ze względu na bliski kontakt z niebezpiecznym zwierzęciem. Wymaga to od myśliwego zdolności szybkiego reagowania na ruchy dzika oraz precyzyjnego wykonania ciosów szablą.

Technika cięcia o dziku wymaga więc nie tylko umiejętności posługiwania się bronią białą, ale także odpowiedniego przygotowania fizycznego i psychicznego zarówno myśliwego, jak i psów uczestniczących w polowaniu. Jest to tradycyjna metoda polowania, która wymaga zachowania ostrożności oraz szacunku dla zwierzyny łownej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ciąć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czas łojny

okres przed rują, gdy samce wykazują najlepszą kondycję fizyczną.

cyranka, cyranka (Anas querquedula L.)

ptak z rodziny kaczek należący do kaczek właściwych (pływających). Kaczor (w szacie godowej) barwnie upierzony z zielonym lusterkiem. Kaczka brunatna. Długość ciała 36-40 cm, ciężar (...)

czyrykanie

głos wydawany przez zwołujące się kuropatwy.

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

ciecier

gwarowe, cietrzew kogut.

czyhitanie

inaczej szlifowanie.

chybiać

nie trafiać zwierzyny, strzelać bezskutecznie.

cięty pies, cięty pies, ostry

cecha psa myśliwskiego: zajadły w stosunku do drapieżników.

czuszykanie

jeden z głosów wydawanych przez koguta cietrzewia podczas tokowania.

chrap

charakterystyczny głos wydawany przez łosia byka w czasie bukowiska.