Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: choroba motylicza

choroba motylicza, choroba motylicza, motylica

choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. Zwalczanie polega na likwidowaniu błotniarki.

Motylica wątrobowa jest pasożytem, który wywołuje chorobę motylicową. Jest to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych u zwierząt. Pasożyt ten może występować u ludzi, ale jest rzadko spotykany. Motylica wątrobowa ma bardzo skomplikowany cykl rozwojowy, który obejmuje kilka gatunków zwierząt. Cykl rozpoczyna się od jaja motylicy, które są wydalane przez chore zwierzę do środowiska. Jaja te są połykane przez błotniarki moczarowe, które są żywicielem pośrednim dla motylicy. W błotniarce jaja przechodzą kilka stadium rozwoju i stają się larwami motylicy. Larwy te są połykane przez gospodarza końcowego, czyli zwierzęta domowe lub dzikie, a następnie przedostają się do wnętrza organizmu i rozwijają się w postaci dorosłej motylicy.

Choroba motylicowa może powodować poważne uszkodzenia narządów wewnętrznych u zarażonych zwierząt, takich jak wymioty, biegunka i utrata masy ciała. U ludzi objawy mogą obejmować bóle brzucha, nudności i gorączkę. Aby skutecznie leczyć chorobę motylicową, należy zwalczać źródło infekcji - czyli błotniarki moczarowe. Można to osiągnąć poprzez stosowanie odpowiednich środków chemicznych lub biologicznych oraz poprzez utrzymywanie czystości środowiska i stosowanie odpowiedniego programu hodowlanego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj choroba motylicza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

ciekanie się

inaczej cieczka.

conductus, conductus, przewód łowiecki

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania.

czapliniec

miejsce licznego gniazdowania czapli. W czaplińcu czaple siwe podlegają całkowitej ochronie.

czerń

ptaki należące do rodziny kulkowatych.

cietrzew, cietrzew (Lyrurus Tetrix L.)

ptak wielkości kury domowej z rzędu kuraków. Samiec (kogut) czarny z metalicznym połyskiem i ogonem w kształcie lity, samica (cieciorki) szarobrązowa; na skrzydłach mają białe pręgi. (...)

choroba Banga, choroba Banga, bruceloza

choroba wywoływana przez bakterie z grupy brucella; atakuje większość zwierząt łownych. Zwalczanie jest bardzo trudne.

chrapanie

charakterystyczny glos wydawany przez słonkę w czasie lotu tokowego (ciągu).

chybiać

nie trafiać zwierzyny, strzelać bezskutecznie.

czysty ptak

dzielny, doświadczony, dobrze ułożony ptak łowczy.

cielić się

o samicach żubra, łosia, jelenia i daniela: rodzić młode.