Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: choroba motylicza

choroba motylicza, choroba motylicza, motylica

choroba wywoływana przez przywry. Najczęstsza, to motylica wątrobowa (fasciola hepatica). Posiada bardzo skomplikowany cykl rozwojowy z błotniarką moczarową jako żywicielem pośrednim. Zwalczanie polega na likwidowaniu błotniarki.

Motylica wątrobowa jest pasożytem, który wywołuje chorobę motylicową. Jest to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych u zwierząt. Pasożyt ten może występować u ludzi, ale jest rzadko spotykany. Motylica wątrobowa ma bardzo skomplikowany cykl rozwojowy, który obejmuje kilka gatunków zwierząt. Cykl rozpoczyna się od jaja motylicy, które są wydalane przez chore zwierzę do środowiska. Jaja te są połykane przez błotniarki moczarowe, które są żywicielem pośrednim dla motylicy. W błotniarce jaja przechodzą kilka stadium rozwoju i stają się larwami motylicy. Larwy te są połykane przez gospodarza końcowego, czyli zwierzęta domowe lub dzikie, a następnie przedostają się do wnętrza organizmu i rozwijają się w postaci dorosłej motylicy.

Choroba motylicowa może powodować poważne uszkodzenia narządów wewnętrznych u zarażonych zwierząt, takich jak wymioty, biegunka i utrata masy ciała. U ludzi objawy mogą obejmować bóle brzucha, nudności i gorączkę. Aby skutecznie leczyć chorobę motylicową, należy zwalczać źródło infekcji - czyli błotniarki moczarowe. Można to osiągnąć poprzez stosowanie odpowiednich środków chemicznych lub biologicznych oraz poprzez utrzymywanie czystości środowiska i stosowanie odpowiedniego programu hodowlanego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj choroba motylicza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czapla siwa, czapla siwa (Ardca cincrea L.)

ptak z rodziny czapli o długiej szyi, którą charakterystycznie wygina w locie. Wierzch ciała popielaty, spód biały, lotki dłoni czarne. Długość 90 cm, rozpiętość skrzydeł 160-170 cm. (...)

cieszynka

małokalibrowa broń gwintowana z XVII w. używana do polowań na ptaki i drobną zwierzynę.

cwał

sposób szybkiego poruszania się zwierzyny płowej.

czyścić

inaczej trzebić.

czyhitanie

inaczej szlifowanie.

combrownik

lekceważące określenie myśliwego, polującego wyłącznie w celu zdobycia dziczyzny.

Conseil International de la Chasse

międzynarodowa organizacja łowiecka z siedzibą w Paryżu.

czaple, czaple (Ardeidae)

rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie (...)

chwatny

inaczej bierny.

czernienie luf, czernienie luf, brunirowanie, oksydowanie

wytwarzanie na metalowych częściach broni powłoki ochronnej zabezpieczającej przed rdzą, Polega to na sztucznym wywoływaniu rdzy (przez działanie kwasami, a następnie zaprawianiu olejem i (...)