Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chart

chart

rasa psów myśliwskich używana do polowań na lisy i zające na dużych, otwartych przestrzeniach. Obecnie w Polsce zabronione.

Chart to rasa psów myśliwskich, wyhodowana specjalnie do polowań na lisy i zające. Charakteryzują się wysoką prędkością, wytrzymałością oraz silnym instynktem łowieckim, co sprawia, że są doskonałe do polowań na dużych, otwartych przestrzeniach. Dzięki swojej inteligencji i łatwości w szkoleniu, charty są cenione jako psy myśliwskie. Znane są również ze swojego gęstego futra chroniącego przed warunkami atmosferycznymi oraz długich uszu zakończonych piórami. Ich muskularna budowa umożliwia im długotrwałe aktywności podczas polowania.

Należy jednak zauważyć, że obecnie w Polsce polowanie przy użyciu chartów jest zabronione ze względu na skuteczność tych psów w polowaniu na lisy i zające. Pomimo tego zakazu, wielu myśliwych uważa charty za najlepsze psy do polowań na dużych przestrzeniach ze względu na ich zdolności łowieckie i wytrzymałość.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chart w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czworak, czworak, fierling

nietypowa broń myśliwska (łamana) posiadająca cztery lufy, przeważnie dwie kulowe i dwie śrutowe.

czapliniec

miejsce licznego gniazdowania czapli. W czaplińcu czaple siwe podlegają całkowitej ochronie.

chrzest myśliwski

ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy (...)

cięty pies, cięty pies, ostry

cecha psa myśliwskiego: zajadły w stosunku do drapieżników.

chyb, chyb, pióra

długie i sztywne włosy wyrastające na grzbiecie dzika i łosia, które w podnieceniu zwierz stroszy (stawia).

czerta

dawny sposób polowania na dziki. Polegał na otaczaniu bogatego w dziki kompleksu leśnego przez 800 do 1000 naganiaczy. Otaczali oni koliście linię złożoną z dwunastu myśliwych. Przed (...)

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi (...)

ciec, ciec, cieknąć

o kurakach: uchodzić pieszo bezszelestnie.

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

czaple, czaple (Ardeidae)

rodzina ptaków z rzędu brodzących. Mają długi dziób (ostro zakończony), szyję, skok i palce długie. Dobrze chodzą i pływają. W locie charakterystycznie wyginają szyję w kształcie (...)