Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czapeczka

czapeczka

kaptur ptaka łowczego.

Czapeczka to kaptur używany przez ptaki łowczego w celu ukrycia ich twarzy i oczu przed ofiarą podczas polowania. Zazwyczaj wykonana jest z materiału, takiego jak skóra lub tkanina, i ma stożkowy kształt, z dolną częścią szerszą niż górną. Kaptur może być ozdobiony piórami lub innymi elementami dekoracyjnymi. Służy nie tylko do zapobiegania wykrycia przez ofiarę, ale także do utrzymania ciepła oraz ochrony ptaka łowczego przed warunkami atmosferycznymi.

Czapeczki są powszechnie stosowane przez myśliwych do polowań na ptaki oraz do treningu młodych ptaków łowczych, ucząc je polować na inne ptaki. Ich stosowanie pozwala ptakom na lepsze skoncentrowanie się na zdobyciu ofiary i zwiększa szanse na sukces podczas polowań. Kaptury umożliwiają myśliwym ukrycie twarzy i oczu przed ptakami podczas polowań, co wpływa korzystnie na skuteczność działań łowieckich.

Warto zauważyć, że czapeczki są istotnym elementem garderoby i wyposażenia dla ptaków łowczych oraz myśliwych wykonujących polowania z użyciem drapieżnych ptaków. Stanowią one ważny element tradycji i technik łowieckich, a ich właściwe użycie jest kluczowe dla skutecznego przeprowadzenia polowania.

Ogólnie rzecz biorąc, czapeczka to nieodłączny element służący do ukrycia twarzy i oczu ptaka łowczego oraz myśliwego podczas polowania na inne zwierzęta. Jej konstrukcja i funkcje są dostosowane do specyfiki tego rodzaju aktywności łowieckiej, mającej na celu osiągnięcie sukcesu w zdobyciu zdobyczy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czapeczka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czas łojny

okres przed rują, gdy samce wykazują najlepszą kondycję fizyczną.

czysty strzał

strzał kładący Zwierzynę w ogniu.

cielę

młody żubr, łoś, jeleń i daniel (w pierwszym roku życia).

czarnuch

gwarowe określenie dzika.

ciąć

o dziku: atakować szablami myśliwego lub psa.

cukrować

o psach gończych: podczas gonienia wydawać głos przyjemny dla ucha myśliwego.

chwytacz

osoba wybierająca zwierzynę z sieci podczas odłowów.

chwatny

inaczej bierny.

chart

rasa psów myśliwskich używana do polowań na lisy i zające na dużych, otwartych przestrzeniach. Obecnie w Polsce zabronione.

celowanie

zgrywanie w jedną linię oka, celownika i celu.