Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czatownia

czatownia

obudowane naziemne stanowisko myśliwskie przeznaczone głównie do polowania na wilki i lisy przy przynęcie.

Czatownia to naziemne stanowisko myśliwskie, które służy głównie do polowania na dzikie zwierzęta, takie jak wilki i lisy. Jest to obudowane miejsce, mające na celu umożliwienie myśliwemu ukrycia się i obserwacji zwierzyny. Czatownia wykonana jest zwykle z drewna lub metalu i wyposażona w okna lub otwory, przez które myśliwy może przyglądać się otoczeniu. Charakteryzuje się także często umieszczonymi siedzeniami dla wygody myśliwego podczas oczekiwania na zdobycz. Umiejscowiona jest w miejscach, gdzie zwierzyna jest najbardziej aktywna, a myśliwy może ustawić przynętę – taką jak mięso lub inny pokarm - w celu przyciągnięcia zwierzyny do stanowiska. Gdy ta się pojawi, myśliwy może oddać strzał z bezpiecznej odległości. Czatownia stanowi skuteczną metodę polowania na dzikie zwierzęta, umożliwiającą pozbawiony ryzyka ucieczki obserwację zwierzyny oraz efektywny pozysk dużej ilości zdobyczy w krótkim czasie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czatownia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czernica, czernica (Aythya fuligula L.)

gatunek z rodziny kaczek należący do grążyc, Kaczor (w szacie godowej) czarny z białym brzuchem i lusterkami, na głowie ma zwisający czub z długich, wąskich piórek; kaczka (...)

czochrać się

o jeleniach i dzikach: wycierać się o drzewa.

czapliniec

miejsce licznego gniazdowania czapli. W czaplińcu czaple siwe podlegają całkowitej ochronie.

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

combrownik

lekceważące określenie myśliwego, polującego wyłącznie w celu zdobycia dziczyzny.

cewka

noga samy.

ciąć

o dziku: atakować szablami myśliwego lub psa.

cielna

o żubrzycy, łoszy, łani: nosząca płód.

czok

zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, mającej na celu zwiększenie pokrycia. Produkowane, są lufy o 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach; przeważnie prawa lufa ma półczok, lewa pełny (...)

cieczka, cieczka, ciekanie się

okres rui u ssaków z rodziny psów i łasicowatych.