Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cyraneczka

cyraneczka, cyraneczka (Anas crecca L.)

najmniejsza z krajowych kaczek należąca do kaczek właściwych (pływających). Kaczor cyraneczki (w szacie godowej) pięknie ubarwiony z zielonogranatowym lusterkiem, kaczka szarobrązowa. Długość ciała 34-37 cm, ciężar kaczora 250-440 g, a kaczek 250-370 g. Cyraneczka składa w okresie maj - czerwiec 8-10 jaj i wysiaduje je przez 21-23 .dni. Młode są zagniazdownikami. Cyraneczka przylatuje do Polski w marcu-kwietniu, odlatuje w październiku-listopadzie. Na cyraneczki poluje się jak na wszystkie kaczki.

Cyraneczka jest najmniejszą z krajowych kaczek, należącą do rodziny kaczek właściwych. Kaczor cyraneczki ma piękne ubarwienie z zielonogranatowym lusterkiem, a samica jest szarobrązowa. Długość ciała wynosi od 34 do 37 cm, a ciężar kaczora od 250 do 440 g, a samicy od 250 do 370 g. Cyraneczka składa w okresie maj-czerwiec 8-10 jaj i wysiaduje je przez 21-23 dni. Młode są zagniazdownikami.

Cyraneczka przybywa do Polski w marcu-kwietniu i odlatuje w październiku-listopadzie. Na cyraneczki poluje się tak samo jak na inne kaczki. Cyraneczka żeruje na łąkach, pastwiskach i polach uprawnych, gdzie zbiera owady i rośliny. W porze letniej można je spotkać na łąkach i pastwiskach, a w porze zimowej na stawach i rzekach. Cyraneczka jest bardzo aktywna i czujna, więc trudno jest ją polować.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cyraneczka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

ciołek

roczny samiec żubra, łosia, jelenia lub daniela.

chrap

charakterystyczny głos wydawany przez łosia byka w czasie bukowiska.

ciekanie się

inaczej cieczka.

Conseil International de la Chasse

międzynarodowa organizacja łowiecka z siedzibą w Paryżu.

chałupa

legowisko zająca w śniegu.

cieki, cieki, zgrzebła

nogi ptaków z rzędu kuraków.

chorągwie

inaczej flagi.

caniductores, caniductores, psiarze

służebnicy książęcy, którzy wodzili psy myśliwskie.

chwost

ogon muflona.

cieknąć

inaczej ciec.