Definicja hasła: cyraneczka
- cyraneczka, cyraneczka (Anas crecca L.)
najmniejsza z krajowych kaczek należąca do kaczek właściwych (pływających). Kaczor cyraneczki (w szacie godowej) pięknie ubarwiony z zielonogranatowym lusterkiem, kaczka szarobrązowa. Długość ciała 34-37 cm, ciężar kaczora 250-440 g, a kaczek 250-370 g. Cyraneczka składa w okresie maj - czerwiec 8-10 jaj i wysiaduje je przez 21-23 .dni. Młode są zagniazdownikami. Cyraneczka przylatuje do Polski w marcu-kwietniu, odlatuje w październiku-listopadzie. Na cyraneczki poluje się jak na wszystkie kaczki.
Cyraneczka (Anas crecca) – najmniejsza z krajowych kaczek, należąca do rodziny kaczek właściwych. Kaczor charakteryzuje się pięknym ubarwieniem z zielonogranatowym lusterkiem, natomiast samica jest szarobrązowa. Długość ciała wynosi od 34 do 37 cm, a ciężar kaczora wynosi od 250 do 440 g, zaś samicy od 250 do 370 g. W okresie od maja do czerwca cyraneczka składa 8-10 jaj, które wysiaduje przez 21-23 dni. Młode są zagniazdownikami. Ptak ten przylatuje do Polski w marcu-kwietniu i odlatuje w październiku-listopadzie.
Cyraneczka bytuje na obszarach takich jak łąki, pastwiska i pola uprawne, gdzie zbiera owady i rośliny. W porze letniej można ją spotkać na łąkach i pastwiskach, zaś w porze zimowej na stawach i rzekach. Ze względu na jej aktywność oraz czujność, polowanie na cyraneczkę jest trudne. Ptak ten jest przedmiotem polowań łowieckich tak samo jak inne kaczki.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cyraneczka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę C
- czuszykanie
jeden z głosów wydawanych przez koguta cietrzewia podczas tokowania.
- chrzest myśliwski
ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy (...)
- czas łojny
okres przed rują, gdy samce wykazują najlepszą kondycję fizyczną.
- czok
zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, mającej na celu zwiększenie pokrycia. Produkowane, są lufy o 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach; przeważnie prawa lufa ma półczok, lewa pełny (...)
- ciec, ciec, cieknąć
o kurakach: uchodzić pieszo bezszelestnie.
- comber
część lędźwiowa grzbietu dziczyzny, np. samy, dzika, zająca.
- chmara
stado żubrów, jeleni, danieli lub łosi.
- ciołek
roczny samiec żubra, łosia, jelenia lub daniela.
- combrownik
lekceważące określenie myśliwego, polującego wyłącznie w celu zdobycia dziczyzny.