Definicja hasła: cyraneczka
- cyraneczka, cyraneczka (Anas crecca L.)
najmniejsza z krajowych kaczek należąca do kaczek właściwych (pływających). Kaczor cyraneczki (w szacie godowej) pięknie ubarwiony z zielonogranatowym lusterkiem, kaczka szarobrązowa. Długość ciała 34-37 cm, ciężar kaczora 250-440 g, a kaczek 250-370 g. Cyraneczka składa w okresie maj - czerwiec 8-10 jaj i wysiaduje je przez 21-23 .dni. Młode są zagniazdownikami. Cyraneczka przylatuje do Polski w marcu-kwietniu, odlatuje w październiku-listopadzie. Na cyraneczki poluje się jak na wszystkie kaczki.
Cyraneczka (Anas crecca) – najmniejsza z krajowych kaczek, należąca do rodziny kaczek właściwych. Kaczor charakteryzuje się pięknym ubarwieniem z zielonogranatowym lusterkiem, natomiast samica jest szarobrązowa. Długość ciała wynosi od 34 do 37 cm, a ciężar kaczora wynosi od 250 do 440 g, zaś samicy od 250 do 370 g. W okresie od maja do czerwca cyraneczka składa 8-10 jaj, które wysiaduje przez 21-23 dni. Młode są zagniazdownikami. Ptak ten przylatuje do Polski w marcu-kwietniu i odlatuje w październiku-listopadzie.
Cyraneczka bytuje na obszarach takich jak łąki, pastwiska i pola uprawne, gdzie zbiera owady i rośliny. W porze letniej można ją spotkać na łąkach i pastwiskach, zaś w porze zimowej na stawach i rzekach. Ze względu na jej aktywność oraz czujność, polowanie na cyraneczkę jest trudne. Ptak ten jest przedmiotem polowań łowieckich tak samo jak inne kaczki.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cyraneczka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę C
- czatownia
obudowane naziemne stanowisko myśliwskie przeznaczone głównie do polowania na wilki i lisy przy przynęcie.
- Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa, Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa (oddział warszawski)
ideowa organizacja łowiecka powstała w kwietniu 1889 r. w Warszawie (zob. historia łowiectwa w Polsce oraz (...)
- combrownik
lekceważące określenie myśliwego, polującego wyłącznie w celu zdobycia dziczyzny.
- cielę
młody żubr, łoś, jeleń i daniel (w pierwszym roku życia).
- conductus, conductus, przewód łowiecki
jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania.
- czemchanie
wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).
- cocer spaniel
rasa psa myśliwskiego, płochacza. Używany jest głównie do polowań na bażanty i ptactwo wodne; bardzo dobry aporter. Może być też ułożony jako pies wielostronny. Coocker spaniel. jest (...)
- chwost
ogon muflona.
- czółenko
część łącząca lufę z kolbą w myśliwskiej broni łamanej