Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cyraneczka

cyraneczka, cyraneczka (Anas crecca L.)

najmniejsza z krajowych kaczek należąca do kaczek właściwych (pływających). Kaczor cyraneczki (w szacie godowej) pięknie ubarwiony z zielonogranatowym lusterkiem, kaczka szarobrązowa. Długość ciała 34-37 cm, ciężar kaczora 250-440 g, a kaczek 250-370 g. Cyraneczka składa w okresie maj - czerwiec 8-10 jaj i wysiaduje je przez 21-23 .dni. Młode są zagniazdownikami. Cyraneczka przylatuje do Polski w marcu-kwietniu, odlatuje w październiku-listopadzie. Na cyraneczki poluje się jak na wszystkie kaczki.

Cyraneczka (Anas crecca) – najmniejsza z krajowych kaczek, należąca do rodziny kaczek właściwych. Kaczor charakteryzuje się pięknym ubarwieniem z zielonogranatowym lusterkiem, natomiast samica jest szarobrązowa. Długość ciała wynosi od 34 do 37 cm, a ciężar kaczora wynosi od 250 do 440 g, zaś samicy od 250 do 370 g. W okresie od maja do czerwca cyraneczka składa 8-10 jaj, które wysiaduje przez 21-23 dni. Młode są zagniazdownikami. Ptak ten przylatuje do Polski w marcu-kwietniu i odlatuje w październiku-listopadzie.

Cyraneczka bytuje na obszarach takich jak łąki, pastwiska i pola uprawne, gdzie zbiera owady i rośliny. W porze letniej można ją spotkać na łąkach i pastwiskach, zaś w porze zimowej na stawach i rzekach. Ze względu na jej aktywność oraz czujność, polowanie na cyraneczkę jest trudne. Ptak ten jest przedmiotem polowań łowieckich tak samo jak inne kaczki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cyraneczka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

ciąć

o dziku: atakować szablami myśliwego lub psa.

ciołek

roczny samiec żubra, łosia, jelenia lub daniela.

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

chycać

o zającu i samie: poruszać się wolnymi skokami.

czarnuch

gwarowe określenie dzika.

chrzest myśliwski

ceremonia pomazania myśliwego farbą z pierwszej strzelonej przez niego sztuki danego gatunku. Myśliwy klęka na lewe kolano, lewą rękę trzyma na broni, a prawą na tuszy zwierza. Łowczy (...)

czyścić

inaczej trzebić.

chłodzić się

o zwierzynie: kąpać się w babrzysku.

czysty strzał

strzał kładący Zwierzynę w ogniu.

cewka

noga samy.