Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cyraneczka

cyraneczka, cyraneczka (Anas crecca L.)

najmniejsza z krajowych kaczek należąca do kaczek właściwych (pływających). Kaczor cyraneczki (w szacie godowej) pięknie ubarwiony z zielonogranatowym lusterkiem, kaczka szarobrązowa. Długość ciała 34-37 cm, ciężar kaczora 250-440 g, a kaczek 250-370 g. Cyraneczka składa w okresie maj - czerwiec 8-10 jaj i wysiaduje je przez 21-23 .dni. Młode są zagniazdownikami. Cyraneczka przylatuje do Polski w marcu-kwietniu, odlatuje w październiku-listopadzie. Na cyraneczki poluje się jak na wszystkie kaczki.

Cyraneczka jest najmniejszą z krajowych kaczek, należącą do rodziny kaczek właściwych. Kaczor cyraneczki ma piękne ubarwienie z zielonogranatowym lusterkiem, a samica jest szarobrązowa. Długość ciała wynosi od 34 do 37 cm, a ciężar kaczora od 250 do 440 g, a samicy od 250 do 370 g. Cyraneczka składa w okresie maj-czerwiec 8-10 jaj i wysiaduje je przez 21-23 dni. Młode są zagniazdownikami.

Cyraneczka przybywa do Polski w marcu-kwietniu i odlatuje w październiku-listopadzie. Na cyraneczki poluje się tak samo jak na inne kaczki. Cyraneczka żeruje na łąkach, pastwiskach i polach uprawnych, gdzie zbiera owady i rośliny. W porze letniej można je spotkać na łąkach i pastwiskach, a w porze zimowej na stawach i rzekach. Cyraneczka jest bardzo aktywna i czujna, więc trudno jest ją polować.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cyraneczka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

CIC

Conseil International de la Chasse.

czarnuch

gwarowe określenie dzika.

cięty pies, cięty pies, ostry

cecha psa myśliwskiego: zajadły w stosunku do drapieżników.

chart

rasa psów myśliwskich używana do polowań na lisy i zające na dużych, otwartych przestrzeniach. Obecnie w Polsce zabronione.

conductus ferinae

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku odwożenia ubitej zwierzyny, poszukiwaniu postrzałków oraz wożeniu namiotów książęcych podczas polowania.

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

czapliniec

miejsce licznego gniazdowania czapli. W czaplińcu czaple siwe podlegają całkowitej ochronie.

czok

zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, mającej na celu zwiększenie pokrycia. Produkowane, są lufy o 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach; przeważnie prawa lufa ma półczok, lewa pełny (...)

Conseil International de la Chasse

międzynarodowa organizacja łowiecka z siedzibą w Paryżu.

chrap

charakterystyczny głos wydawany przez łosia byka w czasie bukowiska.