Definicja hasła: cyraneczka
- cyraneczka, cyraneczka (Anas crecca L.)
najmniejsza z krajowych kaczek należąca do kaczek właściwych (pływających). Kaczor cyraneczki (w szacie godowej) pięknie ubarwiony z zielonogranatowym lusterkiem, kaczka szarobrązowa. Długość ciała 34-37 cm, ciężar kaczora 250-440 g, a kaczek 250-370 g. Cyraneczka składa w okresie maj - czerwiec 8-10 jaj i wysiaduje je przez 21-23 .dni. Młode są zagniazdownikami. Cyraneczka przylatuje do Polski w marcu-kwietniu, odlatuje w październiku-listopadzie. Na cyraneczki poluje się jak na wszystkie kaczki.
Cyraneczka jest najmniejszą z krajowych kaczek, należącą do rodziny kaczek właściwych. Kaczor cyraneczki ma piękne ubarwienie z zielonogranatowym lusterkiem, a samica jest szarobrązowa. Długość ciała wynosi od 34 do 37 cm, a ciężar kaczora od 250 do 440 g, a samicy od 250 do 370 g. Cyraneczka składa w okresie maj-czerwiec 8-10 jaj i wysiaduje je przez 21-23 dni. Młode są zagniazdownikami.
Cyraneczka przybywa do Polski w marcu-kwietniu i odlatuje w październiku-listopadzie. Na cyraneczki poluje się tak samo jak na inne kaczki. Cyraneczka żeruje na łąkach, pastwiskach i polach uprawnych, gdzie zbiera owady i rośliny. W porze letniej można je spotkać na łąkach i pastwiskach, a w porze zimowej na stawach i rzekach. Cyraneczka jest bardzo aktywna i czujna, więc trudno jest ją polować.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cyraneczka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę C
- CIC
Conseil International de la Chasse.
- czarnuch
gwarowe określenie dzika.
- cięty pies, cięty pies, ostry
cecha psa myśliwskiego: zajadły w stosunku do drapieżników.
- chart
rasa psów myśliwskich używana do polowań na lisy i zające na dużych, otwartych przestrzeniach. Obecnie w Polsce zabronione.
- conductus ferinae
jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku odwożenia ubitej zwierzyny, poszukiwaniu postrzałków oraz wożeniu namiotów książęcych podczas polowania.
- cholera ptaków
bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.
- czapliniec
miejsce licznego gniazdowania czapli. W czaplińcu czaple siwe podlegają całkowitej ochronie.
- czok
zwężenie części wylotowej lufy śrutowej, mającej na celu zwiększenie pokrycia. Produkowane, są lufy o 1/4, 1/2, 3/4 i pełnych czokach; przeważnie prawa lufa ma półczok, lewa pełny (...)
- Conseil International de la Chasse
międzynarodowa organizacja łowiecka z siedzibą w Paryżu.
- chrap
charakterystyczny głos wydawany przez łosia byka w czasie bukowiska.