Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czterodwudziestak

czterodwudziestak

jeleń byk noszący poroże posiadające po dwanaście odnóg na każdej tyce (cz. regularny) lub na jednej z tyk (cz. nieregularny).

Czterodwudziestak to określenie jelenia byka, który posiada poroże złożone z 24 odnóg. Jest to jeden z najbardziej pożądanych trofeów łowieckich, ponieważ jego poroże jest bardzo rzadkie i wyjątkowe.

Poroże czterodwudziestaka składa się z dwóch tyk, każda z nich ma po 12 odnóg. W przypadku czterodwudziestaka regularnego obie tyki są identyczne i mają taką samą liczbę odnóg. Natomiast w przypadku czterodwudziestaka nieregularnego tyki są różne i jedna z nich ma więcej odnóg niż druga.

Czterodwudziestaki są bardzo cenione przez myśliwych, ponieważ są one bardzo rzadkie i trudne do złowienia. Aby móc polować na tego typu jelenia byka, myśliwy musi posiadać specjalne pozwolenie oraz odpowiednie umiejętności. Ponadto, aby ustrzelić czterodwudziestaka, myśliwy musi mieć dobrze wyszkolonego psa tropiącego oraz doskonałe umiejętności strzeleckie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czterodwudziestak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

ciągi słonek

wiosenne loty tokowe słonek odbywane wieczorem po zachodzie słońca, rzadziej o świcie.

cap

samiec kozicy.

czyhitanie

inaczej szlifowanie.

czemchanie

wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).

chata

gniazdo bobra zbudowane z gałęzi.

cholera ptaków

bardzo zaraźliwa choroba ptaków (szczególnie bażantów) wywoływana przez bakterie (Pasteurella aviseptica). Zwalczanie polega na stosowaniu szczepionek.

czatownia

obudowane naziemne stanowisko myśliwskie przeznaczone głównie do polowania na wilki i lisy przy przynęcie.

chałupa

legowisko zająca w śniegu.

chmara

stado żubrów, jeleni, danieli lub łosi.

cyraneczka, cyraneczka (Anas crecca L.)

najmniejsza z krajowych kaczek należąca do kaczek właściwych (pływających). Kaczor cyraneczki (w szacie godowej) pięknie ubarwiony z zielonogranatowym lusterkiem, kaczka szarobrązowa. (...)