Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czterodwudziestak

czterodwudziestak

jeleń byk noszący poroże posiadające po dwanaście odnóg na każdej tyce (cz. regularny) lub na jednej z tyk (cz. nieregularny).

Czterodwudziestak to jeleni byk o wyjątkowo imponującym porożu, składającym się z 24 odnóg. Jednakże istnieją dwie główne odmiany czterodwudziestaka: regularna, w której obie tyki mają po 12 odnóg i są identyczne, oraz nieregularna, gdzie jedna z tyk ma więcej odnóg niż druga. Ten typ zwierzyny jest bardzo ceniony przez myśliwych ze względu na swoją rzadkość i trudność polowania. Aby zapolować na czterodwudziestaka, niezbędne są specjalne pozwolenia oraz wielka precyzja w działaniu - w tym dobrze wyszkolony pies tropiący oraz doskonałe umiejętności strzeleckie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czterodwudziestak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

cyranka, cyranka (Anas querquedula L.)

ptak z rodziny kaczek należący do kaczek właściwych (pływających). Kaczor (w szacie godowej) barwnie upierzony z zielonym lusterkiem. Kaczka brunatna. Długość ciała 36-40 cm, ciężar (...)

ciecieruk

gwarowe, młody cietrzew kogut.

cyraneczka, cyraneczka (Anas crecca L.)

najmniejsza z krajowych kaczek należąca do kaczek właściwych (pływających). Kaczor cyraneczki (w szacie godowej) pięknie ubarwiony z zielonogranatowym lusterkiem, kaczka szarobrązowa. (...)

ciecier

gwarowe, cietrzew kogut.

czernica, czernica (Aythya fuligula L.)

gatunek z rodziny kaczek należący do grążyc, Kaczor (w szacie godowej) czarny z białym brzuchem i lusterkami, na głowie ma zwisający czub z długich, wąskich piórek; kaczka (...)

czujny

o ostrożnej zwierzynie.

Conseil International de la Chasse

międzynarodowa organizacja łowiecka z siedzibą w Paryżu.

czworak, czworak, fierling

nietypowa broń myśliwska (łamana) posiadająca cztery lufy, przeważnie dwie kulowe i dwie śrutowe.

czterodwudziestak

jeleń byk noszący poroże posiadające po dwanaście odnóg na każdej tyce (cz. regularny) lub na jednej z tyk (cz. nieregularny).

cięty pies, cięty pies, ostry

cecha psa myśliwskiego: zajadły w stosunku do drapieżników.