Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: chrostówka

chrostówka

używana dawniej, zwłaszcza na polowaniach z chartami, mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska.

Chrostówka to mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska używana dawniej, zwłaszcza podczas polowań z chartami. Charakteryzuje się specyficznym dźwiękiem, którym myśliwi komunikowali się ze swoimi chartami w trakcie polowania. Chrostówka była często wykorzystywana do sygnalizowania psom zmiany kierunku lub dostarczania innego rodzaju informacji podczas pościgu za zwierzyną łowną.

Ten instrument myśliwski jest szczególnie przydatny w terenach, gdzie odległość oraz warunki pogodowe mogą utrudniać bezpośrednią komunikację pomiędzy myszami a psami. Dzięki donośnemu dźwiękowi chrostówki, myśliwy mógł przekazać znaczne dystanse informacje dotyczące zmiany kierunku polowania lub potrzeby wsparcia ze strony psów.

Chrostówka jest jednym z wielu tradycyjnych narzędzi wykorzystywanych przez myśliwych do organizacji polowań oraz kontroli pracy psów myśliwskich. Jej specyficzny dźwięk był nie tylko praktycznym narzędziem komunikacji, ale także elementem folkloru łowieckiego i tradycji związanych z polowaniami z chartami.

Współcześnie chrostówka może być nadal używana przez niektórych myśliwych jako element tradycji i dziedzictwa kulturowego. Jest to również ważny element historyczny, pozwalający na śledzenie ewolucji narzędzi wykorzystywanych przez myśliwych w różnych okresach historycznych oraz zmieniających się praktyk polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj chrostówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czernienie luf, czernienie luf, brunirowanie, oksydowanie

wytwarzanie na metalowych częściach broni powłoki ochronnej zabezpieczającej przed rdzą, Polega to na sztucznym wywoływaniu rdzy (przez działanie kwasami, a następnie zaprawianiu olejem i (...)

czarnuch

gwarowe określenie dzika.

czterodwudziestak

jeleń byk noszący poroże posiadające po dwanaście odnóg na każdej tyce (cz. regularny) lub na jednej z tyk (cz. nieregularny).

chorągwie

inaczej flagi.

celownik

zestaw służący do celowania. Celownik może być otwarty lub optyczny; otwarty składa się: na lufie broni kulowej z muszki i szczerbinki, na lufie broni śrutowej tylko z muszki (przy (...)

Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa, Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa (oddział warszawski)

ideowa organizacja łowiecka powstała w kwietniu 1889 r. w Warszawie (zob. historia łowiectwa w Polsce oraz (...)

chrostówka

używana dawniej, zwłaszcza na polowaniach z chartami, mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska.

czemchanie

wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi (...)

czas łojny

okres przed rują, gdy samce wykazują najlepszą kondycję fizyczną.